19.4.2024 | Svátek má Rostislav


AKVARISTIKA: Dobrá rada nad život (2)

19.2.2007

Málokdo by tipoval, že automatika ovlivní též dění v manipulaci s akvarijními rybami. Ano, existují automaty na balení akvarijních ryb. Pozor, ne na počítání. Možná se vám to bude znát až dost technické, ale musím přiznat, že tak dobře jako stroj, nikdo ryby rukama nezabalí. Mnohé firmy v dalekém zahraničí přidávají do sáčků před zabalením uklidňující přípravky proti stresu ryb. (Poznámka: mnohdy by bylo třeba přiložit i prostředky proti stresu chovatelů.) Růžička - ryby neuvěřitelné

Další zajímavostí je přeprava ryb bez vody. Je to vůbec možné? Je. Není divu, že firmy, které platí mnohamilionové částky ročně za leteckou přepravu uvažují o tom, jak se tomuto nákladu vyhnout. Vždyť ryby, které se přepravují, váží několik málo dekagramů a přitom se za přepravu platí mnoho peněz. Je to zkrátka proto, že je voda těžká. Pro vaši představu: 1 kg letecky přepravovaného nákladu stojí přibližně 120 Kč. V jednom sáčku je průměrně 1,5 l vody. Přičemž sto neonek váží několik gramů!

Bez vody se tak zkoušely přepravovat některé větší a odolnější druhy ryb, jako např. závojnatky. Po ošetření uklidňujícím prostředkem se balily do jakési řídké gelové hmoty, která nedovolila, aby rybí sliz a žábry oschly. Jde také o kyslíkový deficit, který by zavinil odumírání buněk. To se již také vyřešilo. Myslím, že se v blízkém budoucnu bude toto praktikovat u některých druhů ryb běžně. Musím ale připomenout, že je nutné u tohoto systému přepravy ryb dodržovat veškeré zákony proti týrání zvířat.

Nákup ryb

Vraťme se ale k nákupu ryb. Tentokrát ve specializované prodejně. V první řadě si vyhlédnuté ryby dobře prohlédneme. Jedná se o první dojem z akvária, z kterého si ryby vybíráte. Voda by neměla být zakalena a ryby by měly být v dobré kondici. Pozná se to podle jejich pohybu a vnějšího projevu. Ryby by měly být čilé a dobře vybarvené. Na těle ryb by neměly být jakékoliv povlaky, či chomáčky plísně. Popřípadě bílá krupička. V takovém případě ryby nikdy nekupujte a je dobré upozornit na tuto skutečnost prodávajícího. Akvárium s nemocnými rybami by mělo být v karanténě! Nehledě na to, že nemocné ryby mnohdy transport nepřežijí.

Při kontaktu s prodávajícím se vyptejte na vše, co vás zajímá. Hlavně ale nesmíte opomenout několik důležitých otázek. Jde právě u původ ryb. Takovou informaci by vám měl každý prodejce sdělit. Je velmi důležitá a jde o pozdější osud vašich ryb a celého akvária.

Další informace je o teplotě v které se ryby přechovávají a o způsobu a druhu potravy.

Importované ryby

Zkušený chovatel většinou pozná, zda se jedná o ryby importované či od tuzemských chovatelů. Pozná se to i podle druhů. Některé se v zajetí velmi obtížně rozmnožují, nebo se nerozmnožují vůbec. Rozhodně se to ale nemůže poznat u běžných druhů, které se v dnešní době již také importují. Co vám zbývá? Důsledná karanténa! Věřte, že je to ta jediná cesta, jak se vyhnou budoucím potížím.

Zakoupené ryby nikdy nedávejte do akvária k ostatním rybám, již dříve ve vašem akváriu chovaným!

Je dobré se na nové ryby připravit a zařídit si jednoduchou, ale velmi potřebnou karanténu. Bude vás to sice stát nějaké prostředky, ale vyhnete se mnoha problémům, které u ryb s neznámým původem z 90 % přijdou. Co je ale nejdůležitější, nezmaříte zbytečně životy ryb!

Stačí k tomu dvacetilitrová elementka, topení s regulací, teploměr a zdroj vzduchu se vzduchovacím kamínkem. Tato nádrž musí být zcela oddělena a nesmí se v ní manipulovat s žádnými pomůckami, které používáme v ostatních akváriích.

Osvětlení sice není důležité, ale rozhodně by takové akvárium nemělo stát ve tmě, či naopak v nepřetržitém osvětlení. Stačí polostín kdesi u okna. Toto akvárium je pouze dočasné a tak nám nebude vadit případná tvorba řas.

Mimochodem, taková elementka s příslušenstvím by měla být součástí výbavy každého, byť jediného, pokojového akvária. Slouží nejen ke karanténě nových ryb, ale případně i k léčbě ryb již chovaných.

Příprava na karanténu

Elementku naplníme vodou a necháme nejméně jeden den odstát při trvalém vzduchování. Vodu vytemperujeme na 24° C. To je vše! Voda zůstane čistá bez jakýchkoliv přípravků. Dobré je změřit pH, tedy kyselost. Předpokládám ale, že vaše vodovodní voda nevykazuje extrémní hodnoty pH či tvrdosti.

Již druhý den můžeme přinést ryby. Běžné je, že vám v prodejně ryby zabalí do plastikového sáčku s vodou. Po příchodu domů sáček nerozdělávejte! Nechte ryby v něm a tak jak je ho položte na hladinu vody v připravené elementce. Je to proto, že teplota vody v sáčku s rybami se po chvíli pozvolna vyrovná s teplotou vody v připraveném akváriu. Je to velmi důležité, ryby nemají rády teplotní šoky. My nakonec také ne!

Přibližně po hodině přendejte ryby ze sáčku do elementky. Pozor ale, pouze samotné ryby, vodu ze sáčku dále nepoužívejte! Je to proto, že neznáte přesně obsah preventivních či jiných přípravků, které jsou ve vodě z akvaristiky obsaženy.

Karanténa

A teď pozor, velmi důležitá fáze. Vodu s rybami v elementce začnete zahřívat. Termostat na topném tělese nastavte na 33° C. Pozor ale, teplotu musíte měřit přesným teploměrem. Zvýšíte-li teplotu pouze o dva stupně navíc, můžete zavinit úhyn ryb.

Ryby v této teplotě nechte po dobu zhruba deseti hodin. Při této operaci musíte vydatně vzduchovat, protože při tak vysoké teplotě bude voda vykazovat deficit kyslíku! Ryby by se po chvíli začaly dusit.

Poté snižte teplotu vody na původních 24° C. Pouze nařiďte stupnici termostatu a nechte pozvolna klesat teplotu na původní hodnotu. Budete-li používat nové topení s termostatem, předem si celou operaci vyzkoušejte a kontrolujte, zda stupnice na termostatu opravdu odpovídá skutečné teplotě.

Teploměr doporučuji rtuťový, protože je přesný.

Ryby dva dny po tomto zásahu nekrmte. Sledujte jejich trus, zda není šlemovité povahy, nebo zda v sobě nemá známky krve. Po dvou dnech začněte opatrně přikrmovat. Ze začátku jednou denně.

Když se po čtrnácti dnech neobjeví žádné varovné příznaky nemocí, můžete do vody k rybám vložit plovoucí rostlinu. To jen z toho důvodu, aby se měly ryby kam ukrývat a cítily se bezpečněji. Akvárium s rybami nechte takto nejméně tři měsíce. Když budou ryby i v té době v pořádku, můžete je přidat do akvária s ostatními živočichy.

Znova opakuji, nepřidávejte během karantény do vody jakákoliv léčiva či preventivní přípravky. Je to z toho důvodu, že jedině tak poznáte začínající nemoc s celou "parádou". Objeví-li se ale příznak nemoci, rychle zasáhněte příslušnými léčivy či léčebnými postupy.

Po dobu karantény doporučuji neustálé hlídání a v každou volnou chvíli kontrolu stavu ryb a hlavně teploty.

Rád bych ještě nakonec uvedl, že léčba ryb a správná diagnóza je vrcholná disciplína akvaristiky. Nebojte se tedy raději poradit. Můžete tak zachránit mnoho rybích životů. Protože některé nemoci se těžko diagnostikují na dálku pouze popisem, doporučuji nemocnou rybku dát do plastového sáčku a donést rovnou do odborné prodejny. Budete-li mít štěstí a prodavač bude zrovna odborník akvarista, rád vám poradí.

 

Jiří Růžička