25.4.2024 | Svátek má Marek


AUSTRÁLIE: Nález jeden z milionu

14.4.2015

Jak se podařilo Davidovi Nobleovi před lety nalézt v nedalekém NP Wollemi rostoucí zkamenělinu, nyní známou jako Wollemi Pine (Volemína vznešená), tak se učiteli hortikultury, tedy zahradnictví, Colinu Huntovi z nedaleké osady Hazelbrook podařilo najít nedaleko osady Blackheath v údolí Megalong další unikát z říše rostlin.

Thismia Roadway, Fairy Lantern, Austrálie, foto Thouny

V listopadu 2011 se vydal s dalšími nadšenci fotografovat houby v deštném pralese v hlubokém údolí Megalong. Pod strmícími útesy, kam slunce zavítá jen velmi zřídka, se jim daří. A zde, ve vlhkém prostředí zpod spadaných, tlejících listů, na něj vykukovaly kolem 20 mm velké, jasně oranžové kvítky, které při přičichnutí jemně voněly po houbách. To na rozdíl od těch, co už odkvétaly. Ty „voněly“ jako ryba týden zapomenutá v kufru. Díky své profesi Colin rozpoznal, že tato rostlina je něco neznámého, a tak se rozjela vědecká mašinérie.

Colin Hunt s nálezem thismie, Blue Mountains Gazette

Pracovník státního úřadu NSW přes prostředí a dědictví (Environment and Heritage) Greg Steenbeeke pomohl rostlinu identifikovat jako nový druh. Dostala jméno Thismia megalongensis, po údolí, kde byla nalezena. V blízkém okolí místa nálezu bylo potom nalezeno více než 400 exemplářů této rarity. Náleží k rodu rostlin obecně známých jako Fairy Lanterns (malé lucerničky), které poprvé spatřily světlo světa zároveň s dinosaury.

Holandský biolog, Dr. Vincent Merckx provedl na Thismii megalongensis genetické testy, které nám prozradily, že nejbližší příbuzná rostlina roste na Novém Zélandu, více než 4000 km daleko. Tato spojitost poukazuje na dlouhou dobu odloučení. Genetické „molekulární hodiny“ nám říkají, že se tak stalo před 400 000 lety, kdy se tyto dva druhy rozdělily.

Thismia kvetoucí, Blue Mountains Gazette

Thismie je zajímavá rostlina. V jejím rodu je podle Wikipedie zastoupeno 49 druhů, včetně naší nové Megalongensis. Tyto rostliny nemetabolizují fotosyntézou, ale parazitují na houbách v symbiotickém vztahu, pak i s jinými rostlinami. A právě z těchto hub a jiných rostlin thismie získávají karbohydráty a jiné živiny. Proto bují potmě pod tlejícím listím v pralese, kde úspěšně i kvetou.

Zhruba 90 % endemických rostlin rostoucích ve východní Austrálii bylo již identifikováno a pojmenováno. Přesto každý rok je objeveno kolem dvou tuctů nových druhů. Thismia megalongensis je však svým druhem jedinečná rarita, rovnající se objevu pobíhajícího dinosaura. Takže po Volemíně vznešené nám zde roste další zkamenělina.

Napsáno 6. 2. 2015

Foto: commons.wikimedia.org a Blue Mountains Gazette

George Švehla Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !