19.3.2024 | Svátek má Josef


MLSOTNÍK: Zimní nápoj

18.1.2019

V zimě se mi nechce pít voda, čaj černý i zelený se mi brzy omrzí, bylinkové se taky nedají pít den za dnem.

Osvědčily se mi kořenné čaje, tak se s vámi podělím.

Zázvorový asi znáte všichni - nastrouhat nebo nakrájet, zalít vroucí vodou. Překvapivě hodně záleží na jemnosti strouhání a délce louhování. Když nastrouháte jen kousek zázvoru (velký jako poslední článek palce) na slzičky a necháte ho v termosce třeba hodinu, překvapí vás hustá, hutná chuť.

Další možnost: špetka černého pepře a po špetce skořice a kurkumy (ne víc než po půl lžičce denně). Zalít vroucí vodou, chvíli nechat odstát. Je to vynikající, osvěžující a zahřívací nápoj.

No a na krásu i pro zdraví ibiškový čaj. Vždycky jsem ho považovala jen za dochucovadlo a barvidlo jiných směsí, ale sám o sobě je to hrdina se spoustou předností. Opět zalít špetku vroucí vodou, nechat odstát. Čaj je to pěkný na pohled a pěkně kyselkavý na chuť.

Komu to připomíná indické nápojové směsi chai, není daleko od pravdy. Ty však většinou vyžadují mléko, takže z nápoje se stává vlastně jídlo.

Chtěla jsem jen navrhnout další nápojové možnosti - krásné na pohled, dobré pro zdraví.

A nakonec jsem se chtěla zeptat, jak připravujete svařené víno. Já se dobrala tohoto postupu: v trošce vody povařím hřebíček a celou skořici, a teprve do tohoto hodně silného výluhu přidám víno, které vlastně už nevařím, jen ho nechám prohřát. Osobně nedoslazuji. Ale teď mě napadá, že kdo má rád sladký horký nápoj, dala by se použít i kompotová šťáva ze švestek nebo třešní, že ano?

Přeji dobrou nápojovou chuť, ať už budete pít cokoliv :-)

Koření na nápoje

Stačí špetka - strouhaného zázvoru, nebo ibišku, nebo kurkumy s pepřem a skořicí

Zalijeme vroucí vodou

Necháme odstát

A kocháme se barvami. Pak vypijeme.

Lika Neviditelný pes