19.4.2024 | Svátek má Rostislav


VELKÁ BRITÁNIE: Konzervativci v pasti

18.1.2019

Bývalý britský premiér David Cameron, aniž to asi tušil, dostal svoji konzervativní stranu do slepé uličky, odkud není východu. Když spouštěl referendum o vystoupení Británie z EU, nedomyslel, jaké všechny varianty mohou nastat a co všechno tím odstartoval.

Nyní stojí britští Cons. před volbou mezi samými špatnými scénáři a pravděpodobně nevědí jak dále. V jejich čele stojí premiérka, která by asi chtěla být tou Železnou lady, ale která je po debaklu 202 -432 už jen všem pro smích a její politická autorita je v troskách. Od úterý je Theresa May „ta premiérka, co utrpěla největší debakl v dějinách“ a tohle stigma jí nikdo neodpáře. Za normálních okolností by měla rezignovat, měla by být odvolána a od příštího pondělí chodit po Londýně jenom kanálem, nebo zmizet na venkovské sídlo. Labour Corbyn by ji rád vystřídal, ale sám to nezmůže a její straníci ji sice nechali padnout na ústa, ale odvolat ji nechtějí, nebo nemohou. Pochopil jsem, že nikdo z toryů teď nechce být premiérem. Konzervativci nevědí jak dále, netuší, co budou dělat zítra nebo za měsíc.

Mají před sebou několik scénářů a jeden je horší než druhý. Pokusím se je popsat a budu rád, pokud najdete i další a méně tragické scénáře.

1. Paní premiérka dostane od EU ještě další 3 měsíce, aby vyjednala dohodu o odchodu Británie. Takovou dohodu, kde současně bude mít Británie naprostou kontrolu nad migrací a obchodem se zeměmi EU, a současně bude irsko-irská hranice trvale průchodná a bez kontrol. Jak asi všichni tuší, obojí splnit nelze. Kompromis po dnešku není na pořadu dne. EU asi trochu ustoupí a nebude trvat třeba na uznávání sociálních benefitů, ale to už nyní v Británii asi nikoho nezajímá. Na konci května budeme tam, kdy jsme nyní. V pasti. Variantu, že Spojené království předá Severní Irsko Irské republice, ani neuvažuji. To by byla cena za brexit opravdu kapitální.

2. Buď dosavadní premiérka, nebo po jejím pádu jiný z toryů - příznivec tvrdého brexitu prostě dovede Británii k tvrdému brexitu bez dohod s EU. Půlka jeho konzervativců to ale nechce, stranu rozdělí na dvě skupiny a ty si vzájemně půjdou po krku. Kromě toho představitelé průmyslu a další velcí hráči odsoudí takové rozhodnutí a všechny další ekonomické i politické problémy Británie příštích 20 let půjdou na vrub brexitu bez ohledu na jejich příčinu. Konzervativci tak odevzdávají moc Labour Party, a to na dlouhou dobu.

3. Po pádu premiérky na její místo nastoupí někdo z toryů, kteří podporují setrvání v EU, a odstoupí od brexitu. Strana se zase rozštěpí a dále vice versa bod 2. Příštích 20 let zní unisono britskou veřejnou debatou, že konzerativní strana je nevolitelná, protože nerespektuje vůli lidu v referendu. Labour party vládne Británii až do dalšího velkého skandálu.

4. Současná vláda vyslyší tlak veřejnosti a vypíše nové referendum, ve kterém se Britové rozhodnou z EU nevystupovat. Dopadne to dejme tomu 55:45 pro setrvání v EU a zdá se, že je vyhráno. Kdo ale přesvědčí těch 45 % obyvatel ostrova, že je vláda pod vedením konzervativců nepodvedla a že účelově nevypsala náhradní referendum? Do opuštění EU již tato vláda investovala příliš, aby to šlo snadno zapomenout. Opět jsou konzervativci nevolitelní a moc předávají na stříbrném podnosu Corbynovi.

Ani jeden ze scénářů nenabízí pro Cons. nic pozitivního. Všechny vedou k dlouhodobému úpadku jedné ze dvou úctyhodných britských stran a není divu, že vést jako premiér stranu do záhuby se nikomu dvakrát nechce. Takže tato nešťastná paní premiérka musí svůj kalich hořkosti vypít až do dna.

Jedno řešení se přece jenom z dálky zdá o stupínek lepší než ostatní varianty. Já bych doporučil okamžitě vyvolat nové volby a prohrát je. Přesunout ten horký kámen na druhou stranu a počkat, jak se s problémy popere Jeremy Corbyn a jeho strana. Je úplně jedno, jak vláda Jejího Veličenstva pod vedením Labour party rozhodne brexit, protože všechny viny za domnělá nebo skutečně chybná rozhodnutí dále ponesou politici z Labour party. Konzervativci získají odstup a budou si moci do příštích voleb v rámci strany vyjasnit, co vlastně chtějí. Je těžké vzdát se moci, abych přežil. K tomu, aby to udělali, ale musí mít kuráž. Důvod, proč to mají udělat, je ve výsledku 202-432.

Komunální politik ODS