25.4.2024 | Svátek má Marek


USA: Svědek promluvil

8.3.2019

Minulý týden ve středu pozornosti amerického tisku kupodivu nebylo setkání prezidenta Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, ale vystoupení Michaela Cohena v Kongresu.

Právník Cohen totiž stál nejblíže prezidentovi ze všech jeho spolupracovníků, kteří byli vyšetřováni prokurátorem Muellerem. Teprve před rokem se dušoval, že na slyšení neřekne nic, co by poškodilo jeho bývalého zaměstnavatele.

Avšak jakmile byl usvědčen z velkých daňových úniků a četných podvodů, rozhodl se, že oddanost Trumpovi nestojí za mnoholeté vězení, a přistoupil na obchod s vyšetřováním. V květnu poputuje do vězení na tři roky a výměnou za to měl uvést před Kongresem dosud neznámá fakta o činnosti prezidenta.

Až na drobné výjimky společný názor amerických pozorovatelů spočívá v tom, že očekávání se nenaplnila. Cohen potvrdil existující podezření, že v přítomnosti Trumpa padla zmínka o záměru WikiLeaks zveřejnit korespondenci Hillary Clintonové ukradenou nejspíš ruskými hackery z jejího počítače. To ovšem znamená jen tolik, že Donald Trump tento únik sám neorganizoval a nikomu nenařídil.

Kromě toho bývalý prezidentský právník přísahá, že vyšetřovatelům ukáže, bude-li třeba, šek na 130 tisíc dolarů, který mu vystavil Donald Trump - údajně na výdaje spojené s kompenzací pornoherečce Stormy Daniel za to, že pomlčí o intimních stycích s Trumpem. Ani v tomto případě není možné prokázat, jaký byl účel peněz.

Cohenův projev se hemžil velmi silnými výrazy typu „rasista“, „podvodník,“ „lhář“, avšak jeho obvinění nebyla podložena žádnými pádnými důkazy. Kupříkladu obvinění z rasismu vyplývá z odposlechnuté situace, kdy prezident na čísi oznámení, že černošská předměstí jeho nevolila, odpověděl poznámkou „protože jsou hloupí“.

Argumenty zhruba stejného kalibru používal Cohen i v případech dalších obvinění. Na otázku, která z hlediska demokratů byla ze všech nejdůležitější, zdali ví cokoli o spříseženství Trumpa s Putinovými záškodníky, Cohen musel odpovědět odmítavě: „Za všechna léta těsné spolupráce jsem nikdy neslyšel nic, co by toto podezření potvrzovalo.“

Proto, když se ho poslanci ptali, ke které kategorii řadí sám sebe po létech oddané spolupráce s takovým vyvrhelem, jakým je Trump, odpověděl Cohen: „K blbcům.“

Známý americký herec Ben Stiller ve své televizní parodii na výpověď Michaela Cohena vypíchl nevěrohodnost svědka slovy: „Tisíckrát jsem vám lhal pod přísahou, ale tentokrát, na mou duši, říkám čistou pravdu.“

David Sutter, kdysi americký dopisovatel v Moskvě a nyní komentátor deníku Wall Street Journal, hodnotí výsledný efekt Cohenova vystoupení v Kongresu takto:

„Smyslem celého divadla byla snaha najít nějaká nová fakta, která by umožnila demokratům zahájit proces impeachmentu. Pro úspěch takového procesu potřebují jasný důkaz prezidentovy velezrady. Nic víc, a nic míň. Žádná dojmologie nepřesvědčí Senát, kde republikáni mají většinu. Donald Trump zatím nikdy nelhal pod přísahou, na rozdíl od Billa Clintona, který to udělal, a přesto nakonec jeho impeachment Senátem neprošel. Takové divadlo - to je cena za demokracii, kterou jsme ochotni zaplatit,“ říká David Sutter.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus