20.4.2024 | Svátek má Marcela


USA: Od špatného k horšímu

28.11.2018

Po dobu života v Kanadě, tedy v sousedství Spojených států amerických, nepamatuji žádného prezidenta, kterému by jeho funkce byla tak neuvěřitelně dramatickým způsobem ztěžována. Stejně tak málokterého amerického prezidenta, který by s takovou přehledností v předvolebním období udal své záměry pro případ, že se ocitne v Bílém domě, a který by pak ty sliby v tak značné míre plnil, jako je Donald Trump. Jak je laskavému čtenáři dobře známo, jeho vítězství byl úkaz zcela fenomenální. Žádná předchozí politická zkušenost, žádné místo senátora nebo dokonce guvernéra... místo toho schopný a úspěšný businessman, který v případě zvolení bude usilovat o navrácení bývalé velikosti Americe.

Co znamenala taková bývalá velikost Ameriky pro Spojené státy samé a pro celý svět? Neznám snadnější odpověď na tu otázku! Dvojí záchrana Evropy z tragedie, do které sama sebe dostala, a ta záchrana Evropy stála miliony amerických (stejně ovšem i kanadských a australských) vojáků! Následovala ekonomická obnova Evropy pomocí Marshallova plánu (nabídnut též ČSR, Stalinem zakázaný, což pak vedlo k úpadku bývalé pozoruhodné československé prvorepublikové ekonomiky). I pak nebylo na světě štědřejší země nad USA, jež by pomáhala k lepšímu ekonomickému životu, a to i v zemích ideologicky jí nepřátelských!

A matička Země rotovala dál a docházelo k dalším změnám, tou nejpodstatnější byl rozpad sovětské totality, nemalou to zásluhou prezidenta Ronalda Reagana. Asi nemá smysl připomínat události další, zdůvodňovat, že velikost a síla Ameriky nepoškodila nikdy svět, jak se to dneska snaží vyprávět západoevropští politici a jak jí, k ohromení a nevíře, vyrostl v táto západní Evropě antiamerikanismus do takové míry (a to i před událostmi, na které přijde řeč). Posunu se jen k době nejposlednější. Levicový liberalismus ve spojení s politickou korektností a multikulturalismem nezachvátil jenom Evropu, ale i Spojené státy. Prezident Obama během svých osmi let vlády nejenom zemi rekordně zadlužil, ale ve světě si často počínal více jako muslim než křesťan, jako hlava země, která stále ještě byla velmocí. Pokračoval v čilém přesunu výrobních kapacit do ciziny a v růstu americké nezaměstnanosti a všeobecném ústupu Ameriky z bývalých pozic.

Úmyslně vynechávám neméně důležitou událost, která pozměnila život ve svobodném světě, tedy ono 11. září v New Yorku, a přejdu k poslední významné události, zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Došlo k všeobecnému ohromení (ač byli tací, které to nepřekvapilo navzdory zaručeným předpovědím odborníků), po kterém - a sice od prvního dne zvolení - deklasovaní demokraté nebyli schopni přijmout volební prohru způsobem, jaký byl povětšině běžný v minulosti. Do zatuchlého rybníka poklesu mnoha základních hodnot, mezi pohodlně si v té zatuchlosti hovící kapříci pojednou vpadla velryba jménem Trump a vyvolalo to zděšení a netrvalo dlouho, nenávist a všemi způsoby vedené tažení proti prezidentovi, který s neuvěřitelnou pílí a vitalitou začal plnit své volební sliby.

Snad právě tato Trumpova snaha vrátit poměry do normálnosti zaskočila i media, sloužící do té doby věrně výbornému řečníku B.H.Obamovi, a tak se jimi jako červená nit táhla spolupráce Trumpa s Ruskem, jeho nemravné řádění v Moskvě, došlo k řadě vyšetřování s nulovým prokázáním obvinění, nedávno pak vrcholící doslova ostudnou kauzou Bretta Kavanaugh a dr. Fordové, jejíž průběh našinci, pamatujícímu totalitu a její procesy, velmi připomínal.

Nedlouho nato dochází k důležitým volbám do Senátu a Sněmovny reprezentantů. O záměrech demokratů ničit za každou cenu a jakýmkoli způsobem dílo prezidenta mohl si vcelku snadno udělat obraz snad každý, kdo sleduje dění jinak než četbou The Washington Post a poslechem CNN.

Tak, a jsem od špatného u horšího! Volby na Floridě, navzdory vší moderní technice a demokratické tradici americké, proběhly tak, jak je zvykem v rozvojových zemích, kde podvody a zmatky jsou běžné, ba nevyhnutelné!

Přepočítávají se hlasy, těsně poražení demokratičtí kandidáti požadují přepočet, zjišťuje se, že kdesi chybí asi 90,000 lístků, nacházejí se nesrovnalosti v regulacích, odkládají se termíny, kdy přepočítání má být skončeno, ani republikáni nejsou s průběhem voleb spokojeni, přepočítává se na strojích, ale když shledáno, že jsou nepochopitelně chybné, dochází k přepočítávání manuálnímu... To mi připadá, jako by se pojednou zavrhl automobil a jelo se na valníku ... neuvěřitelnost stíhá neuvěřitelnost! Jak jenom se tohle mohl stát v zemi, ku které stále ještě miliony lidí vzhlíží s nadějí! (Takovou nadějí ale nejsou posedlé ty dnešní karavany z Hondurasu a Guatemaly, to není nic jiného než invaze se silným politickým cílem.)

A pokud dojde k dramatu na amerických hranicích, nedivil bych se, kdyby kdosi kdesi už tiskl velké plakáty hlásající: Donald Trump ...vrah nevinných žen a dětí!

S divným pocitem dnes naslouchám písni:

To je to Kolumbovo vejce
dneska mít v Americe strejce,
který ví, že Evropě vděčí
za svou civilizaci….

Hej, strejdo za tou velkou louží,
zas Evropu středověk souží,
co se vypůjčí, to se vrací,
vrať nám civilizaci!

(V&W, Kolumbovo vejce)

15. listopadu 2018