24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

SVĚT: Kdo má mít na starost účtování

V dubnu 2003 v Bagdadu Američané dopadli proslulého mezinárodního teroristu Abu Abbase - 18 roků poté, co úspěšně zorganizoval únos italské výletní lodi Achille Lauro.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 16.5.2019 19:54

Kdo má mít na starost účtování?

Protože jsem v Ulčově článku nenalezl odpověď na nadpis článku, napadla mne jen sarkastická možná odpověď: No přece účetní.

R. Vašíček 16.5.2019 17:49

Nové Zámky

prakticky zrovnali so zemou Američania, lebo tam bol významný železničný uzol. Ako bonus k železnici pridali zbombardovanie 2023 domov.

https://mynovezamky.sme.sk/c/7792540/bombardovanie-novych-zamkov-bolo-najnicivejsim-leteckym-utokom-na-uzemi-dnesneho-slovenska.html

P. Harabaska 16.5.2019 10:31

Mezinárodního terorista Abu Abbas byl chycen.

Kdy chytí americké teroristy z Abu Ghraib?

M. Prokop 16.5.2019 11:56

Re: Mezinárodního terorista Abu Abbas byl chycen.

Kapitán Kloss! :-P

J. Kraus 16.5.2019 9:05

ad Harris

Bomber Command plnila úkoly, kterými ji pověřilo ministerstvo letectví. A ministerstvo pouze předávalo instrukce, které obdrželo od těch, kdo odpovídali za vyšší válečné zájmy. Útok na Drážďany jako na klíčový komunikační a spojovací uzel si podle všeho před novou ofensivou vyžádal u Churchilla Stalin. Maršál Harris se tomu pokoušel bránit, i s ohledem na zbytečné ztráty letadel a posádek před koncem války. Akci po jejím skončení považovalo velení Bomber Command za velkou tragedii, „krvavý“ Harris, politickými špičkami ignorovaný až dehonestovaný, po válce raději odešel z Británie. Podle Irvinga v Drážďanech zahynulo asi 135 000 lidí.

J. Jurax 16.5.2019 11:30

Nelze udělat omeletu, aniž by se rozbilo vejce.

Nelze vyhrát válku, jste-li zatíženi přílišnými humánními ohledy k nepříteli. Otázkou je, kdy jsou ty ohledy přílišné.

Humánní ohledy k nepříteli zvyšují vlastní ztráty.

A mezinárodní pohled a problém je poněkud pokrytecký. Lze usmrtit vojáka v uniformě nepřátelského střihu; kdo je v tom hodně úspěšný, dostane metál. Ale civilistu, jenž v zázemí toho vojáka živí, šatí, vyrábí pro něj munici i zbraně a bez něhož je ten voják bezbranný jak nemluvně, cíleně usmrtit nelze, neboť je to holt civilista; naopak je třeba dbát, aby se mu pokud možno nic nestalo. On je to ovšem problém ve válčení relativně mladý, zhruba stoletý, vzniknuvší s rozvojem možnosti napadení hlubokého týlu nepřítele letectvem.

V. Novák 16.5.2019 16:15

Re: ad Harris

Stalinovi mohly být - a nejspíš byly - Drážďany ukradené. RA překročila Odru, byla v předválečném Německu a připravovala se na šturm Berlína. A na Jaltské konferenci Stalin ponížil Spojence prostým výčtem sovětského postupu, zatímco Spojenci se vzpamatovávali z Arden a mohli předvést jen plány.

Nejspíš Churchill chtěl něčím kontrovat, ale v téže době RAF bombardovala i Chemnitz a další města, Drážďany se vymykají jen ohnivou bouří a množstvím uprchlíků, které bombardování postihlo.

M. Prokop 16.5.2019 22:55

Re: ad Harris

Jen tak mimochodem, Američani mohli "ponížit" Rusáky tím, že by v Berlíně byli dříve. Udělali chybu, rezignovali v duchu dohod.

J. Farda 16.5.2019 16:56

Re: ad Harris

Kdo seje vítr, sklízí bouři. Němci chtěli zkoventrýrovat cely Londýn ...

https://zpravy.tiscali.cz/operace-gomora-mesto-horelo-a-lide-letali-jak-listi-316023

P. Portwyn 16.5.2019 21:47

Re: ad Harris

Bombardování bylo jasným vzkazem Němcům, že válka je hnusná a přináší zkázu. V 1. světové se na německém území nebojovalo; kdyby ano, třeba by se Němcům zas tak moc nechtělo do reprízy...