25.4.2024 | Svátek má Marek


SVĚT: Cigarety a terorismus

12.3.2015

Co mají společného dopis řeckého ministra financí představitelům eurozóny, zpráva KPMG o nelegálním obchodu v ČR a polský občan spící v Hradci Králové s nabitou pistolí pod polštářem? Cigarety a jejich nelegální výrobu a pašování.

Ministr Yanis Varoufakis ve zmíněném dopise mimo jiné slibuje, že jeho země začne vážně bojovat proti pašování cigaret, které vážně poškozuje evropskou ekonomiku včetně té české. Celníci a specializovaný útvar policie vyčíslili škody, které vznikly českému státu v souvislosti s nelegálním prodejem surového tabáku, na více než 84 miliónů korun. A právě ty realizoval zadržený polský občan v Hradci. A to je jen jeden z řady případů. Celkově v roce 2013 přišla státní pokladna touto nelegální činností o 1,25 miliardy korun, což přesahuje částku, kterou stát vynakládá na činnost kontrarozvědky BIS.

Kromě již zmíněných závažných dopadů na ekonomiky dotčených zemí je tu ještě jeden varovný aspekt. Z výnosů nelegálního obchodu s tabákovými výrobky se rovněž financuje terorismus. Není tajemstvím, že Irská republikánská armáda kdysi hojně využívala takto získané prostředky v boji s britskou vládou za odtržení Severního Irska.

Stejně tak tyto zdroje pomáhají činnosti Hizballáhu, militantní šíitské organizaci podporovanéa Iránem a Sýrií, která byla založena po izraelské okupaci Libanonu v roce 1982. Její vojenské křídlo je na seznamu teroristických organizací EU a dalších zemí.

Současný fenomén islamistického terorismu Islámský stát je rovněž napojen na zdroje z této nelegální činnosti. Bagdádího zločinecká organizace je připravena zpeněžit cokoli. Od žen bezvěrců či šíitů, ropy, obilí až po starověké památky. Alžířan Mochtar Belmochtar, bývalý vůdce al-Kajdá v Maghrebu a jednooký veterán z Afghánistánu přezdívaný „Pan Marlboro“, je dalším důkazem, že k financování teroristických aktivit může posloužit i pašování tabákových výrobků v regionu afrického Sahelu. Podle bezpečnostních zdrojů rekrutuje Belmochtar v současnosti v Libyi džihádisty vycvičené v občanské válce v Sýrii. Cílem jeho snažení mají být útoky na ropná zařízení v regionu a na turisty ze západu.

Dnes se všechny zainteresované státní a bezpečnostní složky snaží odříznout terorismus od peněz. Nebylo by namístě, kdyby všechny státy EU přijaly stejný závazek jako Řecko? Byť v jeho případě k tomu bylo dotlačeno Německem při vyjednávání o splácení dluhu.

V případě úspěšného omezení nelegální výroby a pašování cigaret a tabákových výrobků by nastal dvojí pozitivní efekt. Omezení daňových úniků a zdrojů k financování nenávistné ideologie prostřednictvím globálního terorismu, o jehož napojení na organizovaný zločin nikdo nepochybuje. Nábor žoldáků z řad muslimské populace, zbraně a střelivo, moderní technologie, ale jak se ukazuje, i život v luxusu něco stojí.

Navíc, chce-li Německo účinně ochránit svoji ekonomiku, mělo by také mnohem více apelovat na své občany, aby nepodporovali černý trh, např. v podobě nákupu nelegálního zboží v převážně vietnamských tržnicích v českém pohraničí. Pokud nebude poptávka, nebude ani nabídka. Tím by podsvětí a teroristé přišli o tučné zisky.

Autor je bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby, nyní bezpečnostní poradce

Právo, 9.3.2015