29.3.2024 | Svátek má Taťána


RUSKO: Jaderné rakety v Královci?

6.11.2008

Poslouchám televizi a mezi zajímavostmi z Ruska jako například chucpe chování Lavrova, který poslal Obamovi telegram s gratulací, ale rovnou podotkl, že doufá ve změny vztahů mezi Moskvou a Washingtonem, a přáním Medvěděva, který si chce prodloužit pobyt u koryta o celou polovinu, mě zaujalo prohlášení o tom, že v odpověď na rozmístění protiraketových střel v Polsku chtějí Rusové rozmístit jaderné střely Iskander v oblasti Kaliningradu. A uvědomil jsem si že vlastně o tomto území nic moc nevím. Po chvíli hledání jsem byl překvapen, že vlastně jde o Královec, který byl založen křižáky na počest českého panovníka Přemysla Otakara II. Byl zde postaven hrad, který byl v roce 1256 nazván Hrad na Královské hoře v Sambii (Castrum de Coningsberg in Sambia).

V moderních dějinách pak území patřilo od roku 1701 k Prusku a s výjimkou několika měsíců, kdy území dobyli Rusové, bylo stále součástí Pruska. V roce 1871 se Prusko stalo jednou ze spolkových zemí Německého císařství. Po pádu monarchie roku 1918 v rámci Pruska dochází ke vzniku Výmarské republiky (přičemž území se stále nazývá Německá říše). Pro přijetí úmluvy o Versailleském míru se Královec stává součástí Litvy.

Tak tomu je až do začátku druhé světové války, která začíná napadením Polska ze západu Německem a po sedmnácti dnech z východu Sovětským svazem. Oblast Královce, stejně jako celá Litva, byla okupována Rudou armádou. To je podruhé, kdy se území Královce podařilo Rusům obsadit.

Po další útočné expanzi nacistického Německa v roce 1941 na východ, kdy Wehrmacht vytlačil Rudou armádu z bývalých pruských (a potom samostatných) území, byl Královec opět poněmčen a stal se z něj důležitý vojenský přístav. Tak je tomu až do roku 1945, kdy toto území již podruhé „osvobozuje“ Rudá armáda a z města nemilosrdně částečně vyhání a částečně vyvraždí 200 tisíc civilistů německé národnosti (celé velké město má po válce jen 20 tisíc obyvatel z původních téměř 320 tisíc). Přitom jde v mnoha případech o potomky starých rodů, které na tomto území jsou několik set let.

Po skončení války je Postupimskou konferencí přiřčeno území Královce spolu s Litvou, Estonskem a Lotyšskem Sovětskému Svazu. Ten, aby zdůraznil svou nadvládu nad Královcem, název starý téměř 700 let nahrazuje jménem Michaila Ivanoviče Kalinina, bolševického politika podílejícího se na meziválečných represích proti obyvatelstvu, a město nazývá Kaliningradem.

Poté, co se Litva, Estonsko a Lotyšsko zbavilo v roce 1991 ruské okupace a vyhlásily nezávislost, zůstalo území Královce jako jediné nadále ruské. Přitom jde o zcela osamocený územní díl, který s Ruskem nemá žádné hraniční spojení. Královec sousedí na jihu s Polskem a z východu je Litva. Je zcela nepochopitelné, že se EU nijak neangažuje na řešení toho, že uprostřed území EU je malá oblast, která je nadále pod ruskou okupační správou. Domnívám se, že v souvislosti s ruskými výhrůžkami umístěním jejich útočných jaderných zbraní na území, které je de facto uvnitř EU, bude muset přijmout Evropská komise nějaké řešení, i když je jasné, že se jí do tohoto kroku příliš nechce. Ale stejně jako získaly svou samostatnost kolonie, které okupovalo Německo a Belgie, a jak získaly svou samostatnost pobaltské státy, tak zřejmě bude muset dříve nebo později získat svou samostatnost i Královec.