18.4.2024 | Svátek má Valérie


JAPONSKO: Fenomén šimaguni

28.9.2013

Japonsko samo sebe popisuje často charakterizuje výrazem "šimaguni", čili ostrovní země. Tato charakteristika vypadá na první pohled jako samozřejmost, navíc zemí, které místo hraniční čáry obklopuje slaná voda, je více. Ovšem přízviskem šimaguni Japonec nepopisuje pouhou geografickou skutečnost, ale odloučenost od okolního světa v podstatně hlubším významu. Můžeme si pod ním představit na okolí víceméně nezávislý historický vývoj, homogenitu či jazykovou odlišnost.

Bouřlivý rozvoj země po obou světových válkách byl spojen s masivní industrializací a zintenzivňující se obchodní interakcí především s ostatními průmyslovými státy světa počínaje Německem, přes Spojené státy po modernizující se Čínu. Obchodní výměna byla po dlouhá léta velmi zjednodušeně řečeno nákupem surovin a energií, které byly po přidání hodnoty exportovány ve formě strojírenských výrobků a spotřební elektroniky. I na zahraniční obchod byla dlouhá léta uplatňován princip šimaguni, kdy do vybraných odvětví neměl svět prakticky žádný přístup. To se týká především zemědělské výroby a potravinářského průmysl, který je téměř neprodyšně opředen sítí celních a jiných bariér.

Do podmínek, kterými se řídí zahraniční obchod, však neúprosně zasahuje v současné době se prohlubující globalizace. Státy okolo Japonska vytvářejí s jinými více či méně formální obchodní svazky, jejichž cílem je co nejvíce zjednodušit podmínky vzájemného obchodu. I Japonsko si uvědomuje, že déle váhat nemůže a že chce-li i nadále úspěšně participovat na světovém obchodu, musí se chtě nechtě procesu odbourávání celních bariér a otevření vnitřního trhu zahraniční konkurenci zúčastnit. Momentálně jeho diplomaté bojují na dvou hlavních frontách - pacifické a evropské.

Již několik let bez viditelných výsledků probíhají jednání mezi Japonskem a Evropskou unií. Pomalost procesu Evropu čím dál více znepokojuje, takže není divu, že komisař pro obchod Karel De Gucht vyzval svého japonského kolegu, Tošimicu Motagiho, aby jeho země přidala na tempu. Vše vyříkat si budou moci v říjnu v Bruselu, kde se uskuteční třetí kolo vyjednávání. Podstatně čileji si vedl ekonomický rival Japonska - Jižní Korea, která koexistuje s EU ve volnoobchodní zóně již druhým rokem..

2013_09_27-1_TPP

Čerstvě od tohoto roku Japonsko povýšilo svůj dosavadní statut pozorovatele na úroveň řádného členství v iniciativně zemí, jejichž břehy omývá Tichý oceán - takzvaného Transpacifického partnerství (TPP). TPP je tvořeno tuctem zemí, které pod jednu ekonomickou střechu shromáždila iniciativa Spojených států. A byl to především rovněž tlak Ameriky, který donutil Japonsko účastnit se práce v iniciativě jakožto právoplatný člen. Zatím poslední kolo rokování skončilo ve Washingtonu minulou sobotu.

Oproti bilaterálním jednáním Japonsko - EU je proces tvorby volného obchodu v pacifické zóně podstatně složitější, protože své ekonomické zájmy hájí dvanáct zemí s podstatně vyšším ekonomickým a kulturním rozptylem. Rozdíly v hospodářské úrovni mezi členskými zeměmi EU jsou podstatně menší než mezi zeměmi TPP. Jednání se tedy v obou případech vedou velmi odlišným způsobem, avšak na jejich konci se šimaguni stane součástí světového souostroví.

Ve zkrácené verzi vyšlo v Lidových novinách.

------------------------------------

zpodfuji

*** JAXA (japonská NASA) oznámila, že odložený start nového typu rakety na tuhé palivo, kterou je možno ovládat pomocí notebooku, byl úspěšný.*** Silný tajfun, který udeřil 16. září na Japonsko, přinutil evakuovat tisíce lidí ze zaplavených oblastí západního Japonska a také odpustit část zásob fukušimské chladicí vody, jejíž radioaktivita byla naštěstí lijákem značně naředěna, takže ji bylo možno prohlásit za vodu dešťovou. *** Japonská vláda podle ministra hospodářství Motegiho uvažuje o snížení závislosti ekonomiky na jaderných energetických zdrojích, avšak jiný vládní zdroj dodává, že odklon nebude tak horký - opět z ekonomických důvodů. *** Tokiu možná (alespoň dočasně během chystané olympiády) přibude letiště - a sice dosavadní americká letecká základna v Jokotě. *** Dva a půl roku po katastrofě stále přebývá v nouzových útulcích téměř tři sta tisíc fukušimských obyvatel; někteří z nich mohli promluvit s korunním princem Naruhitem a princeznou Masako, kteří postiženou oblast navštívili. *** 20. září zaznamenalo severovýchodní Japonsko zemětřesení o intenzitě M5,3 s epicentrem nedaleko Fukušimy, které však žádné škody nezpůsobilo, přestože bylo výrazně cítit až v Yokohamě. *** Podle sázkařů má největší šanci na udělení letošní Nobelovy ceny za literaturu celosvětově oblíbený spisovatel Haruki Murakami. *** Podle nedávného průzkumu je 60 % mladých Japonců nespokojeno se svou prací a měnilo by, podle jiného průzkumu spáchaného prakticky v téže době by třetina mladých Japonek byla bez pracovního poměru, čili ženou v domácnosti. *** Provozovatelé dvou doposud odstavených jaderných elektráren v západním Japonsku tlačí na vládu, aby urychlila jejich revizi, a umožnila tak jejich opětovné spuštění. *** V tokijské čtvrti Meguro se jako každoroční oslava nástupu podzimu konal festival grilování a pojídání ryby sajry, která představuje symbol této roční sezóny. ***

2013_09_27-2_saury

Převzato z osobních stránek autora