18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

EVROPA: Jakápak zodpovědnost za kolonialismus?

Pořád se vrací diskuse, nakolik jsou Evropané vinní prachmizernou situací bývalých kolonií, především afrických. Jistě – cítím hrůzu, pokud se mi v hlavě vybaví nekonečná bestialita chování Belgičanů v Kongu, ale že bych za deset milionů obětí šíleného Leopolda II. měl cítit nějakou evropskou kolektivní vinu?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Lukešová 6.8.2019 22:26

Autentické zážitky cestovatelů, kteří Svatou zemi navštívili

Americký spisovatel Mark Twain napsal roku 1867 cestopisnou knížku "The Innocents Abroad" o svých zážitcích v Evropě a Palestině. S ním cestovalo několik dalších amerických svědků. O stavu tehdejší Palestiny napsal: "V údolí Jeezrel a Galileji není jediná vesnička. V okruhu 30km oběma směry jsme nepotkali živou bytost. Nazaret je pustý, Jericho je zřícenina, Betlém i Betania liduprázdné, všude jen pustota a plevel. Strom nebo keř jen tu a tam, dokonce ani odolný olivovník nebo kaktus není k vidění. Palestina je v dezolátním stavu". Kvůli pravdivému popisu země obviňovali arabští vůdcové Marka Twaina z rasismu. Twainovo svědectví potvrdili i jiní svědkové. "Palestina je v desolátním stavu", napsal v 18. století francouzský historik Francois Volney. "Země je opuštěná, neviděli jsme žádné zvíře, jen pár ptáčků" napsal roku 1844 William Thackeray v cestopise "From Jaffa To Jerusalem".

Britský konzul James Finn napsal v roce 1857: "Země je bez obyvatel je zapotřebí ji obydlit". Velkou důležitost má zpráva Britské královské komise z roku 1913: "Země je poloprázdná, ekonomika stagnovala až do příjezdu prvních sionistů roku 1880. Silnice z Gazy na sever byla sjízdná pro přepravu jen v létě. Domky byly z bláta, bez oken, pluhy ze dřeva, hygienické podmínky hrozné, školy žádné, vesničky řídce obydleny, všude samé ruiny. Podobná svědectví dokládají cestovatelé Alphonse de Lamartine, Sir George Gawler, Sir George Adam Smith, Siebald Rieter, priest Michael Nuad, Martin Kabátník, Arnold Van Harff, Johann Tucker, Felix Fabri, Edward Robinson a jiní.Před Peelovou komisi v roce 1937 prohlásil vedoucí představitel Arabů Auni Bey Abdul-Hadi: "Nic takového jako Palestina neexistuje. Tento pojem vynalezli sionisté! V Bibli není žádná Palestina. Naše země byla po staletí částí Sýrie (Jerusalem Post, 2.11.1991).

H. Lukešová 6.8.2019 22:28

Re: Autentické zážitky cestovatelů, kteří Svatou zemi navštívili

H. Allen Tupper junior v New York Times pak napsal: ""Setkal jsem se jedině s obchodníky na velbloudech a s divokými kmeny beduínů, kteří zůstali na jednom místě nejdéle dva měsíce."V květnu 1947 řekl poslanec Nejvyšší arabské rady v OSN: "Palestina je syrskou provincií." O několik let později řekl Ahmed Shuqeiri, pozdější předseda OOP, před Radou bezpečnosti: "Každý ví, že Palestina nebyla nic jiného než jižní Sýrie." Vedoucí britského oddělení pro rozvoj Palestiny Lewis French napsal : "Narazili jste tam jen na drobné zemědělce v hliněných chýších, těžce postižené malárií... Pokud nebyli sami zloději dobytka, ochotně poskytovali úkryt jiným pachatelům... Rozsáhlá území byla neobdělána... Jednotlivé parcely měnily každý rok svého majitele. Veřejná ochrana neexistovala a drobní zemědělci se sami stávali bětí útisku a plundrování ze strany jejich beduínských sousedů.

A nejvýznamnější výrok, který bere "vítr z plachet" všem antisionistům, je výrok Zahíra Músejna, člena výkonného výboru PLO v rozhovoru poskytnutém holandským novinám Trau, 31. 3. 1977: "Žádný palestinský národ neexistuje. Vytvoření palestinského státu je pouze prostředkem pokračování našeho boje proti státu Izrael za naši arabskou jednotu. Ve skutečnosti dnes není žádný rozdíl mezi Jordánci, Palestinci, Syřany a Libanonci. O palestinském lidu mluvíme dnes pouze z politických a taktických důvodů, protože národní zájmy Arabů vyžadují, abychom jako účinný prostředek boje proti sionismu vyzvedli existenci zvláštního 'palestinského národa'. Jordánsko jako suverénní stát s definovanými hranicemi nemůže uplatňovat nároky na Haifu a Jaffu. Jako Palestinec si však mohu nepochybně nárokovat Haifu, Jaffu, Beer-ševu i Jeruzalém. Jakmile jednou prosadíme naše právo na celou Palestinu, nebudeme váhat ani minutu a spojíme ji s Jordánskem."

http://www.imninalu.net/myths-pals.htm

M. Němcová 7.8.2019 8:56

Re: Autentické zážitky cestovatelů, kteří Svatou zemi navštívili

Národy existují ze své vlastní vůle a proto existují přiblině ve stejné době vznikající národy jako je německý, italský, český, palestinský, židovský, americký.... - jen pro příklad a nic tomu nemůže zabránit nepotřebují k tomu ničí souhlas a vyjádření.

V. Petr 7.8.2019 10:45

Pokud si ovšem nenárokují nějaké ÚZEMÍ.

M. Němcová 9.8.2019 9:27

Re: Pokud si ovšem nenárokují nějaké ÚZEMÍ.

i naši předci si je nárokovali- a po právu, jako ti Palestinci

M. Němcová 7.8.2019 8:53

Re: Autentické zážitky cestovatelů, kteří Svatou zemi navštívili

Samozřejmě to mohl být důsledem bojů o ni a přetahováníá a hlavně toho, že ji sami Palestinci spravovat nesměli,. nakonec, v době, kdy tam dorbazila silná vlna násilí působících sionistů, měla Palestina své vsi, svbé přístavy a staleté olivové háje, které dnes izraelská armáda a kolonisté kácejí.

a ještě něco, i kdyby byla PALESTINA PUSTÁ, NIC TO NEMĚNÍ NA TOM, ŽE BYLA PO PRÁVU PALESTINSKÁ.

V. Petr 7.8.2019 11:00

Kdy, prosím Vás existoval stát Palestina????

Když sami Palestinci byli vynalezeni roku cca 1964 a nárokovali si území IZRAELE, tedy existujícího státu!

Takže, první známé státní útvary na území dnešního Izraele byly kanánské státečky a pak tam vznikl Izrael a Judea. O králech těchto útvarů se zmiňují třeba asyrské prameny.

Izraelské království zaniklo roku 722 př. n. l. v důsledku asyrské expanze, judské království pak roku 586 př. n. l. kvůli babylonské expanzi, přičemž v obou případech dobyvatelé odvlekli část obyvatelstva do zajetí. Židé pak žili pod perskou, ptolemaiovskou a seleukovskou nadvládou, roku 167 př. n. l. však vypuklo židovské makabejské povstání, v jehož důsledku seleukovská moc v Palestině slábla, až si nakonec Židé vytvořili vlastní hasmoneovské království. To se však v 1. století př. n. l. dostávalo stále více pod vliv římské říše, až se stalo nejdříve jejím vazalským státem a roku 6 n. l. nakonec přímo římskou provincií.

V. Petr 7.8.2019 11:26

Židé ale byli nespokojeni s římskou nadvládou, což

vedlo ke dvěm velkým povstáním (69-70 a 132-135 n. l.). Po neúspěšném protiřímském povstání v letech 132−135 n. l. se židovská populace na území dnešního

Izraele zmenšila, avšak úplně nikdy nezanikla. Římský císař Hadrianus přejmenoval následně provincii Judeu na Syria Palaestina podle národa Pelištejců (na truc Židům podle jejich nepřátel). Pelištejci byly INDOEVROPSKÉ nepříliš početné ale vojensky zdatné kmeny, které ovládaly část dnešního Izraele).

Po rozdělení Římské říše byla Judea součístí Byzanttské říše, počátkem 7 století ji dobyli Arabové, po nich křižácí, pak mamlůcký sultanát v Egyptě a nakonec Osmanská říše. Po WW1 bylo vytvořeno Britské mandátní území Palestina, které zahrnovalo dnešní Izrael a Jordánsko.

Kde tady máte Palestince, neřku li "palestinský stát" je mi záhadou!

M. Němcová 9.8.2019 9:28

Re: Židé ale byli nespokojeni s římskou nadvládou, což

palestinské osídlení Palestiny roněž nikdy nezaniklo....a asi už nikdy nezanikne

M. Němcová 7.8.2019 14:23

Re: Kdy, prosím Vás existoval stát Palestina????

PohádkY o izraelském velevýznamném království a o věčném s stejném národě, ktnerý přežívá si nechte od cesty, tady se diskutuje vážně. Palestinci jsou a také byli obyvatelé po léta okupované Palestiny.

Lze rozhodně předpokládat, že mezi jejich předky, ne mezi předky evropských židů, byly i příslušnívi těch místních semitských kmenů, které vyznávaly židovství, ale nebyly tam ani samy a ani nejvýznamnější.

M. Němcová 6.8.2019 21:14

zvláštní

na restituce i ty církevní platí jiný metr..? taky řeší údajná dávná příkoří-

M. Prokop 6.8.2019 21:33

Re: zvláštní

Pro komunisty "údajná.

D. Šimáček 6.8.2019 17:15

nelze srovnávat kolonizaci

s vražděním němci v druhé světové válce!!!! (možná některé excesy) ale na těch češi neměli žádný podíl.

Nebýt kolonizace , žije v africe 20 milionů černochů a o nějaké evropě nemají ani ponětí, pokud by je muslimští otrokáři všechny nevychytali nebo nekoupili od místních vládců.

Takže pro odstranění viny bílého muže by se měla přestat poskytovat africe jakákoliv pomoc a do 50ti let se afrika vrátí do udržitelné podoby, samozřejmě s patřičnou ostrahou vnějšího perimetru (afriky).

J. Hajský 6.8.2019 15:46

Rozhdné ohrazení.

Při čtení článku jsem si vzpomněl na to, co i zde na NP mnohokrát napsal Ota Ulč, profesor na americké universitě. Když si tam museli akademičtí funkcionáři sypat popel na hlavu a omlouvat se za otrokářství před více jak stopadesáti léty pravil: "Nikdy jsem žádného otroka neviděl, natož abych ho vlastnil".

A tak i já za všechny Čechy říkám: Moje vlast nikdy žádné kolonie nevlastnila, natož aby africké domorodce utiskovala.

B. Hamal 6.8.2019 13:52

Absurdní

Západ svou ekonomikou, silně založenou na loupeži, prokázal skvělou schopnost drancovat vastní i cizí sdroje. Drancujícím mechanismem je kapitalismus, který mj. generuje krátkodobé zisky a externalizuje dlouhodobé náklady, jako je např. znečištění životního prostředí. Viz současné ničení amazonského deštného pralesa.

Kontrolu nad cizími zdroji zajišťoval kolonialismus či aktuálněji násilné dosazování vstřícných režimů. Tohle se začíná zadrhávat, viz Sýrie, Venezuela. V Íránu už to taky asi nevyjde. S klesajícími drancovatelnými zdroji bude mít Západ velké problémy.

A to ještě se objevují nápady o odpovědnosti Západu za minulá příkoří. Autor tohoto článku to považuje za absurdní.

J. Vintr 6.8.2019 14:09

Re: Absurdní

Dobře si to z VUMLu pamatujete. A teď se ještě zkuste podívat, kam to dotáhl ten "kapitalismus"(to je bolševický termín, normální společnost se takto neoznačuje) a kam to dotáhl socialismus. Příkladů je dost.

V. Petr 6.8.2019 14:19

Amazonie nejsou žádné "plíce světa!" Máme plné

právo zničit své pralesy. Toto je výrok jednoho BRAZILSKÉHO politika na dané téma.

Mimochodem, Brazílie je jinak "vstřícná," je ochotna provézt "ekologická opatření," pokud jí to OVŠEM "svět" ZAPLATÍ!

D. Šimáček 6.8.2019 17:17

Re: Amazonie nejsou žádné "plíce světa!" Máme plné

no ale ta brazílie... to jsou evropané 5-10té generace.. to nejsou původní obyvatelé, ty by ani nenapadlo likvidovat si svůj domov (ekosystém)

M. Němcová 6.8.2019 21:15

Re: Absurdní

souhlasím

J. Vrzal 6.8.2019 13:50

Problem kolinialismu

neni, ze byl. Ale ze skoncil prilis brzy.

Udelat z barbara cloveka je beh na nekolik generaci a vyrazn elepsi je tak cinit u nej doma nez u sebe doma.

M. Němcová 6.8.2019 21:16

Re: Problem kolinialismu

nechcete se poučit o dějinách Aftiky i té černé? o jejích státních útvarech?

L. Kolman 6.8.2019 13:17

Bych řekl, že kolonizace

nebyla pro kolonizátory až tak špatná a nevýnosná věc. Zrovna nedávno si Angličané sami spočítali, kolik že peněz vysáli jen z Indie. Rozhodně si nemůžou stěžovat a rozhodně se to také muselo na jejich životní úrovni odrazit. A to je jen část jejich koloniálních aktivit. Z humanitárních důvodů to nejspíš nedělali, když se kvůli tomu konala i I. světová válka. Když se někomu zdálo, že jiní těch kolonií mají mnoho a oni skoro nic.

H. Lukešová 6.8.2019 13:31

Re: Bych řekl, že kolonizace

To ano, Britové mají během koloniální éry tuny másla na hlavě. Drancovali Indii, během mandátní správy Palestiny způsobili židovskému obyvatelstvu velké utrpení. Zabraňovali Židům ke vstupu do Palestiny, navzdory tomu, že Němci vyhlazovali Židy po milionech a po WW2 zastávali stejně tvrdou protižidovskou nekompromisní politiku.

Takže tvrzení některých neomarxistických antisemitů že je Izrael koloniální projekt je naprosto lživé, kolonizátoři jsou Arabové, kteří získali obrovská rozsáhlá území pomocí vojenských výbojů a jejich spojencem byla koloniální velmoc Velká Británie. No bylo to pro Velkou Británii šok, 1948 pelášila z Palestiny, 1949 musela opustit Indii atd.atd. Postavení Velké Británie nahradily dvě supervelmoci Spojené státy a Sovětský svaz.

V. Petr 6.8.2019 13:40

Víte o tom, že americká hospodářská a finanční krize

roku 1837 byla z největší části způsobena tím, že britští investoři přesunuli během dvacátých let devatenáctého století své investice z Ameriky do Indie?

Jeden britský obchidník napsal v polovině 18 století toto "Asijský obchod vysává naše drahé kovy, spotřebovává jen málo našich výrobků a dodává na náš trh dokonale zpracované zboží, které konkuruje domácímu."

Mimochodem, byli to Britové, kdo zavedli v Indii např. pěstování čaje, který na britském trhu v průběhu druhé poloviny 19 století téměř vytlačil čaj čínský.

Británie opustila Indii roku 1947 primárně z toho důvodu, že náklady na udržování koloniálního panství byly příliš vysoké.

J. Fridrich 6.8.2019 15:46

Re: Víte o tom, že americká hospodářská a finanční krize

Za tento váš příspěvek vám pane Petr místní " znalci " kolonialismu od svých soužek učitelek ze základek za éry komunistů jistě nezatleskají..

M. Němcová 6.8.2019 21:21

Re: Víte o tom, že americká hospodářská a finanční krize

a cvo abyste napsal, čemu se Britové přiučili od Indů a že toho nebylo málo

M. Prokop 6.8.2019 15:53

Re: Bych řekl, že kolonizace

Indie je Británii, dodnes za mnohé vděčná, největší problém jí způsobili ve třicátých letech britští levičáci, kteří byli i na Anglii moc vlevo, tak se natáhli do Indie. Následky jejich působení jsou v Indii viditelné dodnes.

S Palestinou to bylo těžké, Britové museli s dost slabými jednotkami udržet jakž tak mír mezi Araby a Židy, mimo jiné kvůli Iráku, který byl nezbytný kvůli ropě.

Arabové získali rozsáhlá území, ovšem kdysi dávno a pak byli ovládnuti Turky, což zrušila až WW 1. Není to vše tak jednoduché.

H. Lukešová 6.8.2019 16:40

Re: Bych řekl, že kolonizace

Jo a roku 1941 Iráčané pod Muftího vlivem spáchali obrovský pogrom Farhud, přes 140 Židů zabili, přes tisícovku zranili. K Britům ještě pár výroků, které vypovídají o britské politice vše.

Britský ministr zahraničí Ernest Bevin prohlásil, "Blízký východ je pro Velkou Británii a její impérium oblastí životně důležitého významu. Představuje dopravní uzel, který spojuje Velkou Británii s Indií, Austrálií a Dálným východem. Navíc se tam nacházejí pro impérium nejdůležitější zásoby ropy"...dále pak ..."rozdělení Palestiny podnítí odpor arabských států, takže nelze spoléhat na jejich dobrou vůli, dosud tak důležitého pro zachování našeho postavení na Blízkém východě.

Mnohem nepokrytěji vyjádřil převažující britské smýšlení generál poručík John Glubb, britský velitek Arabské legie v dopise ministerstvu zahraničí "Utrpení pár set tisíc Židů má zanedbatelný význam oproti budoucnosti stomilionového Britského společenství národů".

A ještě jednou k Ernestu Bevinovi, který prohlásil na jednání s ministerským předsedou a velitelem ozbrojených sil "Bez Blízkého východu, jeho ropy a případných zdrojů jiných surovin nevidím naději, že budeme schopni dosáhnout životní úrovně, o niž ve Velké Británii usilujeme.

Tyto postoje jsou vypovídající a ukazují nemorálnost britské politiky během druhé světoví války a těsně po ní.

M. Prokop 6.8.2019 17:59

Re: Bych řekl, že kolonizace

Víte o nějakém existující státu, který má morální politiku? :-P

Pokud se o to někdo pokouší, obětí je obvykle více, než v případě těch "nemorálních" politik.

H. Lukešová 6.8.2019 18:33

Re: Bych řekl, že kolonizace

No jo no, ale politika Velké Británie zapřičinila smrt milionů Židů. Zde se jedná víc než jen o politiku. Jenže, to jsou kdyby, kdyby, kdyby...Naštěstí byla moc britského impéria na Blízkém východě zlomena. Američané také neměli zájem o obnovené vlivu britského impéria, vystřídali totiž Velkou Británii v pozici supervelmoci.