20.4.2024 | Svátek má Marcela


EVROPA: České pivo patří na „evropský“ stůl

4.12.2006

Svůj neoblomný postoj k otázce daně z piva, která se v těchto dnech řešila v Bruselu, jasně demonstroval ministr financí Vlastimil Tlustý, když na schůzku ministrů přijel se dvěma sudy piva s českými vlaječkami. Tento typicky český dar byl určen zástupcům Finska, kteří v současné době předsedají Evropské unii.

Zdanění piva a alkoholu vůbec je třeba vnímat v kontextu. My Češi totiž považujeme pivo za nedílnou součást národní gastronomie, stejně významnou, jako je pro Francouze kvalitní víno. Tak, jak si řada z mých frankofonních kolegů nedokáže představit dobrý oběd bez skleničky červeného vína, já si neumím představit náš tradiční oběd bez půllitru kvalitního českého piva.

Vraťme se však o pár měsíců zpět, do doby, kdy se začalo o zavedení spotřební daně na pivo jednat. Nejdříve Komise navrhovala zvýšení daně o 31 procent, v případě naší republiky by to bylo 21 procent. Finské předsednictví pak ustoupilo na 4,5 procent. Jedním z nejdůležitějších přívrženců českého zamítavého stanoviska bylo na počátku jednání Německo. Jakmile však minimální spotřební daň klesla na zmíněných 4,5 procenta, všichni včetně Německa se stáhli. Pouze Češi trvali na svém, a tak na úterním jednání Rady ministrů daň z piva zablokovali. A to jistě ke spokojenosti našich výrobců zlatavého moku.

Naše pivovary a spotřebitelé jistě ocenili, že ministr financí Vlastimil Tlustý nesouhlasil ani s mírnějším návrhem minimální spotřební daně. Důvody jsou totiž principiální. Pokud se nepočítá se zavedením spotřební daně u vína, není možné kalkulovat s jakýmkoliv navyšováním daní u tradičního českého nápoje – piva. České veto zvyšování spotřebních daní na pivo je proto třeba interpretovat nejen jako výzvu ke komplexnímu řešení problematiky zdanění alkoholických nápojů, ale také snahu řešit veškeré evropské politiky principiálně na základě rovnosti.

Tento názor jsem přednesl na středečním plenárním zasedání Evropském parlamentu v Bruselu a ve svém vystoupení jsem zdůraznil fakt, že pokud chceme bojovat proti negativním dopadům alkoholu, musíme zavést stejný systém zdanění pro veškeré alkoholické nápoje bez výjimek. Problematika zdanění piva by se mohla znovu otevřít nejdříve až za několik měsíců, a to již bude předsedat Evropské unii Německo – tedy stát, který nám byl v této věci nejvíce nakloněn. Takže zvyšování spotřební daně u piva možná zcela vyšumí…

Brusel, 2006-11-29

poslanec Evropského parlamentu za ODS