19.4.2024 | Svátek má Rostislav


EVROPA: Bude unijní náhrada NATO?

14.4.2018

Pomalu, ale jistě a trochu nenápadně probíhá schvalování a budování stálé strukturované spolupráce EU (PESCO, Permanent Structured Cooperation), což je budování Společné bezpečnostní a obranné politiky. Konkrétně budování společných evropských obranných struktur. Pod všemi zakládajícími dokumenty je podepsaná evropská komisařka pro zahraniční věci Frederica Mogherini, bývalá italská komunistka a levicově liberálně smýšlející politička. Již to by mělo zbystřit naši pozornost.

Není tajemstvím, že Evropská komise využila obavy evropské veřejnosti z nezvládnuté migrační krize 2015 a začala připravovat vlastní evropské obranné síly. Představitelé EU ujišťují členské státy, že PESCO zahrnuje pouze programy, které nejsou v rozporu se zájmy NATO. I vedení českého ministerstva obrany prohlašuje, že členství v NATO je pro něj zásadní, a není důvod mu nevěřit.

PESCO má sedmnáct různých programů, které jsou dobrovolně přístupné pro členské země EU, Česká republika se účastní tří, mimo jiné vysílání výcvikových misí do zemí, které jsou potenciálními zdroji migrační krize. Je také potřeba připustit, že PESCO může vést k posílení evropského obranného průmyslu a zatraktivnění zvýšení výdajů na obranu například pro německou veřejnost. Nikoliv NATO, ale EU.

I když strach evropských obyvatel z migrační vlny byl použit jako nosič pro zahájení budování společné evropské obrany, je to zástěrka a pokrytectví, protože tato obrana nemůže být použita pro zastavení případné další migrační vlny. Jednak to PESCO nemá v programu, a také by jakýkoli vojenský zásah proti migrantům neodpovídal společným evropským hodnotám.

Většina evropských zemí včetně České republiky dlouhodobě neplní své závazky vůči NATO a nevydává na obranu 2 % HDP. Tito „černí pasažéři“, spoléhající se na USA, byli opakovaně kritizováni novým prezidentem Donaldem Trumpem. A nyní tito černí pasažéři zakládají společnou obranu mimo struktury NATO.

Odpor západoevropských politických elit vůči Spojeným státům byl umocněn vítězstvím Donalda Trumpa a budování PESCA se může změnit na salámovou metodu, dnes možná opravdu nezamýšlenou, jak odtrhnout Evropskou unii od USA, resp. od NATO. Podobných akcí postupně směřujících k nějakému cíli jsme v EU zažili bezpočet. Vzpomeňme si na opakované přehlasovávání negativních referend o Evropské ústavě, resp. Lisabonské smlouvě.

Stále je však potřeba mít na paměti, jak se na budování evropských obranných sil dívají evropští levicoví liberálové, z nichž mnoho sedí ve vedoucích pozicích EU. Pregnantně to vyjádřil bývalý místopředseda české Pirátské strany Ivo Vašíček, který na otázku, zda má ČR vystoupit z NATO, v rozhovoru pro info.cz odpověděl: „Z dlouhodobého hlediska ano, v tuto chvíli to není možné.“ To, co se dnes jeví jako „papírový tygr“ s mírnými pozitivy, se může v budoucnu stát další katastrofou Evropy.