28.3.2024 | Svátek má Soňa


BLÍZKÝ VÝCHOD: Energie pro Emiráty

18.4.2013

Čas od času se objeví zpráva, že ve Spojených arabských emirátech – Abu Dhabi otevřeli nový, ještě luxusnější hotel, kde je prádlo ještě mnohem a mnohem bělejší, nebo nás zaujme zpráva, že v Dubaji zprovoznili sjezdovku pro lyžaře. Já sám jsem v jednom obchodním domě viděl ledovou plochu pro bruslaře. Asi je to profesionální deformace, ale když čtu nebo vidím něco podobného, říkám si, jak to asi muselo být drahé, ale nejenom jako stavba, ale jak je to drahé na provoz, na spotřebu energie. Kde se tedy bere energie pro Emiráty a obecně pro státy v Arábii.

Architektura Abu Dhabi

Energie pro Abu Dhabi

Všichni víme, že země Zálivu jsou bohaté na ropu a zemní plyn, z tohoto bohatství pochází také jejich rychlý rozvoj a růst životní úrovně, ale mnohé státy mají také obrovské nerostné bohatství, přesto se zde lidem nedaří příliš dobře, zdroje slouží pouze hrstce vyvolených nebo ještě hůře, přírodní bohatství přináší spíše utrpení.

Je celkem pochopitelné, že v Emirátech využívají k výrobě elektřiny zemní plyn, který pohání převážně paroplynové elektrárny, v okolí města Ruwais stojí dvě takové, každá asi 1000 MW, a třetí se staví hned vedle. Odtud se potom energie dopravuje do 250 km vzdáleného hlavního města. Toto městečko, které obývají převážně asijští rezidenti, má asi 5 tisíc obyvatel. V blízké průmyslové zóně je také rafinerie a továrna na plasty, ta je dlouhá 18 km a široká 3 km, SAE je nadto největším světovým producentem umělých hmot.

Lidé a rodiny zde žijí v okolních domcích a na sídlišti nebo v obytném kempu. Jako všude, některá obydlí jsou výstavní a některá pouze řadová, řekněme levnější, ale pro mnohé rezidenty je vlastní domek nebo byt se sociálním zařízením, elektřinou a vodou obrovský pokrok, viděl jsem zde indické děti, které navštěvují zdejší školu, hřiště, v Emirátech s nimi počítají, malé nákupní středisko, které již nestačí, brzy nahradí obrovský chrám konzumu.

Když mě vezl indický řidič a poslouchal rádio, zeptal jsem se jej, co je to za stanici, vysvětlil mi, že to je vysílání v jednom z jihoindických jazyků, prostě zde je několik stanic, které vysílají v jejich mateřštině a těch je v Indii několik. Asi ani televizní vysílání přes družice pro menšinové obyvatele nebude problém.

V jedné části jsem viděl stát dlouhou frontu lidí, zajímalo mě, na co tady ti lidé čekají… Bylo mi jednoduše řečeno, že z místní bankovní pobočky odesílají peníze svým rodinám, příbuzným, bylo po výplatě, pracující živí své příbuzné tisíce kilometrů daleko a není jich málo.

Průmyslovou a těžební oblast spojuje s Abu Dhabi šestiproudová dálnice, nemá svodidla a nájezdy, odbočuje se přes středový pruh a někde se takto dá i otočit. Když jsme tudy jeli v dopoledních hodinách, nebyl nikdo před námi ani za námi, pouze v protisměru projelo několik aut. Okolí je osázeno palmami a za zmínku stojí, že v místních podmínkách musí být ke každému stromu přivedena hadice - a samozřejmě i voda.

Sladká voda se získává odsolováním vody mořské, což se děje také v elektrárnách, resp. odpadní teplo z plynových turbín se dále využívá v odsolovacích technologiích. Protože produkce energie a vody je těsně provázaná, celý resort spadá pod jeden úřad - ministerstvo Abu Dhabi Water and Electricity Authority.

Na mysl mi přišla cena takto získávané životodárné tekutiny a zjistil jsem, že cena vody v Emirátech je asi o polovinu (!) levnější než v ČR (cca 47 Kč/m3). Vzhledem ke klimatickým podmínkám asi není použitelná k přímé spotřebě. Jenom pro úplnost podotýkám, že cena elektřiny mi vyšla v přepočtu na 1,70 Kč/kWh, v různých tarifech se ceny nepatrně liší a za větší spotřebu se platí i vyšší jednotková cena. Několikrát jsem porovnával ceny benzínu v různých zemích této oblast a mohu říct, že v přepočtu se pohybují kolem 5 korun, z tohoto důvodu odhaduji, že i ceny vody a elektřiny budou podobné.

Vilová čtvrt Ruwais

Hřiště v Abu Dhabi

Oblast Ruwais, o které píši, jistě není jediným místem, kde stojí elektrárny, další budou i v jiných oblastech a státech Emirátů, celkový instalovaný výkon SAE je necelých 19 GW a do roku 2020 by mělo být k dispozici až 35 000 MW. Před dvěma lety se emírové rozhodli postavit první jadernou elektrárnu v Zálivu od korejského dodavatele KEPKO (4 x 1400 MW), spotřeba energie je 11 500 kWh na obyvatele (rezidenta), některé zdroje udávají 20 MWh. Spotřeba elektřiny loni vzrostla o 15 %, a tak není divu, že kapacity nestačí a Emiráty jsou vlastně v permanentní energetické krizi a dokonce uvažují i o dovozu černého uhlí z JAR k energetickým účelům.

Z oblasti souběžně s dálnicí také vede energetická dálnice, rozuměj několik vedení vysokého a velmi vysokého napětí, až do hlavního města Abu Dhabi, vzdálenost je to asi 230 km, ale těch vedení je šest i více a přátelé z RZ vám potvrdí, že překlenout takovou vzdálenost je také technický kumšt a nic není zadarmo.

Je zajímavé, že přestože se Emiráty a celý Arabský poloostrov nacházejí ve velmi teplém podnebím pásu, oteplování planety je nechává chladnými, a tak se do nějakých obnovitelných zdrojů příliš nehrnou, oni si svoji krásnou a neúrodnou poušť nechtějí zaneřádit nějakými panely. Neberte to jako ironii, ale opravdu bych si přál, aby sem zaletěla delegace českých ekologů a zorganizovala sérii přednášek o energetických úsporách, mám však jednu podmínku. Za své! Ne za peníze z unijních grantů nebo českého MŽP!

Teprve při návratu jsem si uvědomil, že jsem vlastně ani opravdového občana Emirátů s arabskými kořeny vůbec neviděl, není divu, ti se pohybují o několik pater výš a tvoří mezi 13 – 16 % z dnešních 8,5 milionů populace SAE. Jak jsem již naznačil, taxikáři, recepční v hotelu, prodavači, pracovníci v průmyslu a stavebnictví, těžaři, ale i policisté jsou Asiaté nebo Arabové z jiných zemí, i Evropané.

Co se týče na začátku zmiňované sjezdovky v Dubaji, pravověrní milovníci lyžování asi dají přednost pobytu na horách, čerstvému vzduchu a přírodnímu sněhu. Já to zmiňuji proto, že se vlastně technicky jedná o obrovskou "lednici" – budovu dlouhou 400 metrů, širokou 80 a s převýšením 60 metrů, je zde pět sjezdových tratí, samozřejmě vleky. Pamatováno je i na děti a začátečníky. Jak je nám představována Dubaj a její umělé světy, na komfortu se jistě nešetřilo. Vzhledem k tomu, že teplotní rozdíl mezi venkovním a vnitřním prostředím dělá 50 – 60 stupňů, přes veškerý pokrok ve vývoji izolačních materiálů bude tato technologie na spotřebu energie velmi náročná (odhadem cca až ke 100 MW) a podobná kratochvíle se staví v Abu Dhabi.

Zavlažování v Abu Dhabi

Na závěr bych chtěl podotknout, že jsem delší dobu pracoval ve státech Zálivu, některé poznatky jsou obecné a některé údaje se týkají právě jenom SAE, státy nebo emiráty se drží své tradice, nehrají si na žádnou humanitu a začleňování, sjednocování a společnou měnu. Jsou sví, mají i své vlastní spory, budoucnost ukáže, co bylo správné, ale ta se rodí v přítomnosti.