22.4.2018 | Svátek má Evženie


Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 387

4.10.2016

O tom, jak si můj kamarád Petr dopisuje s Českými drahami, jsem již psal. Mluvčí tohoto podniku mají neuvěřitelnou invenci. Objevili pro mne několik nových slov, která jsem doposud neznal. Obratový vlak - máte někdo představu, co to může být? Já začínám tušit! Obratový vlak je něco podobného, jako byl za dob velkých plachetnic, které křižovaly oceány, Bludný Holdanďan. V dopisech, které Petr dostal jako odpověď na své stížnosti od Českých drah, za všechno může obratový vlak! „Ke zpoždění obratového vlaku došlo díky zpoždění obratového vlaku!“ To je bomba! Případně také ke zpoždění došlo díky křižování obratového vlaku. Úžasný podnik ty České dráhy! A když už je v tom obratový vlak nevinně, může za to Správa železničních cest.

Včera jsem při vaření poslouchal pana Žmolíka, který má vždy zajímavé pořady o cestování po Čechách. Tentokrát byl v Chebu, kde byla jakási slavnost železnice. Mluvil se strojvůdcem parní lokomotivy, který odcházel do důchodu. Vyprávěl zamilovaně o lokomotivách, jak už jeho otec byl na dráze a on jak to miluje, ale že všechno někdy končí, takže dnes bude naposledy topit v Papouškovi. Pak byl u mikrofinu člověk s neuvěřitelnou funkcí: manažer pro nostalgii Českých drah! Měl jsem dojem, že jsem se přeslechl, ale on to několikrát zopakoval. Přátelé, skutečně taková funkce u ČD existuje! Proti tomu je obratový vlak plytká záležitost! Chtěl bych být manažerem pro nostalgii, to je mým snem! Seděl bych a přemýšlel o starých dobách, i slzu bych uronil. Pak bych si lehnul na gauč a se zavřenýma očima bych viděl inženýra Kašpara, jak přistává na závodišti v Chuchli. To už bych plakal, až bych kapesník promočil. Štkát bych přestal, až když bych si zkontroloval mé konto v bance, jestli tam přistál můj manažerský plat. Na rozdíl od toho mašinfíry, který má vlaky rád a věděl o nich skoro všechno, manažer pro nostalgii plácal naučené fráze.

Mám problém s Kyslíkem, neboli s O2. Začali mi zdražovat internet. Bez jakéhokoliv upozornění. V červenci jsem platil 587 Kč , v srpnu jsem zaplatil 661 a v září už 701! I pojal jsem nápad kontaktovat O2, abych se dozvěděl, proč se můj účet stále zvyšuje. Jakási slečna Romana si se mnou začala dopisovat. I dozvěděl jsem se, že bez upozornění byl zdražen poplatek za telefon na pevnou linku! Ale já žádný takový telefon nemám! Zato ta bloňďatá slečna napsala neuvěřitelnou věc, kterou by mohla konkurovat mluvčím ČD. Račte sami posoudit: „Cena se navyšuje, jelikož změnou docházelo k poměrné části účtování...“ Že netušíte, co tím slečna Romana hodlala říct? Já to také netuším. Ale zato ji rozčililo, že nehodlám pochopit, že vyúčtování je správné, protože se zvýšily poplatky za pevnou linku (kterou nemám).

Je úžasná ta úřednická čeština. Ne, že by mi slečna Romana poradila či se zeptala, jestli nechci zrušit pevnou linku, kterou nemám. Naopak, na konci naší korespondence mně sdělila, že když nehodlám pochopit, co mi vysvětlila, že se se mnou nebude dál bavit. Ještě mi nabídla jakousi muziku pro mě a mé známé. Co to je za blbost? Já chci vysvětlit, proč platím stále víc, žádnou muziku do mobilu nepotřebuji.

Pravdou je, že ryba smrdí od hlavy. Když jsem slyšel, jaké nesmysly plácal svou školnín angličtinou náš „majitel Pražského hradu“ v sídle OSN, přestal jsem se divit obratovým vlakům. Ty jsou proti tomu obdivuhodným filozofickým dílem. Naštěstí byla aula téměř prázdná, bezvýznamný představitel bezvýznamného státu nikoho nezajímal. Ostatně za jeho panování ho žádný z významných státníků nenavštívil ani nepřijal. Tedy nepočítáme-li dvě hodiny, které s ním strávila Frau Merkel. Nejspíš už Švejka ve svých knihovničkách všichni mají a o krtečka nestojí.

Blíží se volby a naše ulice lemují ušlechtilé ksichty, které slibují ještě ušlechtileší věci. Zajímavé je, kolik doktorů se cpe do politiky. Ono brát velké peníze za nic a nemít žádnou zodpovědnost je určitě lepší než se klepat, jestli neříznu vedle, stát k smrti utahaný nad pacientem a přemýšlet, jestli jsem udělal všechno dobře. U nás není odpovědnost zaplacená. Naopak, čím menší, tím lepší plat. Nikdo si nedá na billboard: „Zvolte mě a já se budu v parlamentu válet za vás! Myslím to upřímně!“ Divím se panu Harapesovi, že koketuje s bibišlandem a panu profesoru Bělohradskému, že koketuje se socany. Až do těchto voleb jsem si jich vážil! Ale oni radši budou stavět obchvaty měst a obcí, mýtit korupci a zatočí s daňovými neplatiči. A druhý den po zvolení: „Polibte mi pr...!“ No, ale v zemi, kde si president přivlastní Pražský hrad a opevní ho, aby nikdo nezaútočil na jeho kamarády, protože nedostali bezpečnostní prověrku, je možné všechno!Diskuse


V. Kolman
12:22
4.10.2016

J. Strakoš
6:53
4.10.2016

M. Krátký
11:36
4.10.2016

P. Papež
11:36
4.10.2016

počet příspěvků: 5, poslední 4.10.2016 12:22

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.