24.4.2018 | Svátek má Jiří


Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 280

17.6.2014

Skupina Hamleti, Aleš Háma a Jakub Werhenberg, má koncert jednou za rok. Vloni se nám to moc líbilo. Potvrdilo se, že Štědrý a Drobný, socialističtí umělci, kteří toho nikdy moc neuměli, se ani stářím nezlepšili, ba jejich hvězdné chování přidávalo na trapnosti jejich výkonům. To ale byla jen malá skvrna na kráse. 90 % vystoupení Hamletů bylo skvělých. Dva trapní staříci poté, co nás upozornili, jak je emigranti milují se odebrali do říše zapomnění.

Letos koncert Hamletů byl osmého června. Těšil jsem se, ale člověk míní a hanspaulský nacionalismus mění. Ve stejný den totiž pořádalo sdružení Hanspaul City koncert pod hanspaulským zámečkem v Central park Hanspaulka. A to rozhodlo! Zuzana, jako rodák, musela pod zámeček, protože jí to kázala její občanská povinnost. "Nejít na tento koncert je stejný hřích, jako se uprdnout v kostele!" (nebo volit Zemana…)

Hanspaul City koncert 3

Majitelem Zámečku je Petr Kellner a pronajal ho Václavu Klausovi, který v něm vymýšlí svá moudra, na která nejspíš pohříchu již není nikdo zvědavý. Nicméně zámeček je nádherně zrenovovaný a Central park pod ním je upravený. Tvoří přírodní amfiteátr. Tam se letos odehrál koncert kapel jejichž muzikanti většinou pocházejí z bluesového podhoubí jménem Houtyš. Této kdysy úžasné hospodě bylo věnováno jedno celé pokračování televizního seriálu Big beat. Tak významná hospoda to byla! Představte si, že dnes je tam lékárna! Vloni byla odhalena pamětní deska na Houtyši. Odhalení bylo spojeno samozřejmě s koncertem rodáků. A kdo jsou ti rodáci? Ivan Hlas, bratři Tesaříci, Vašek Kopta, Petar Introvič, Ondřej Hejma, Jan Fišer, textař a básník Jarda Muller, Pepa Pilař, prostě to nejlepší z blues a rockenrollu se narodilo, zrodilo a tvořilo na Hanspaulce. Fišer, syn textaře Ivo Fišera, je tuším hlavnim organizátorem tohoto sdružení.

Motto koncertu bylo "Šedesát šakalích let". Číslovka šedesát byla zvolená proto, že Ivan Hlas slavil šedesátiny a Petr Šabach, taktéž rodák, napsal "škakalí léta" právě o radostném zrození rokenrolu v neradostné době v Dejvicích. Ač smíchovák, nemohu se bohužel pochlubit podobným podhoubím. Klamovka je sice stále skvělá hospoda, kde se na rozdíl od Houtyše pořádají koncerty, ale ti rodáci, ti rodáci…. Závidím!

Hanspaul City koncert 4
Hanspaul City koncert 1

Petar Introvič a Bluesberry, vynikající kapela, nebo Wooden Shoes! Obě kapely mají nejen skvělé muzikanty, ale ještě texty, které na Radiu Blaník nebo na Radiožurnálu skutečně neuslyšíte. S těmi muzikanty je to tak, že oni se různě prolínají v různých hanspaulských kapelách. Vašek Kopta hrál na klávesy v Bluesberry i ve Dřevácích, pouze ve Wooden Shoes měl slamák na hlavě. Neuvěřitelná píseň "Sprostá žena" je rokenrol jak břitva a Kopta sice sprostá slova vypípává, ale je to nářez.

Hanspaul City koncert 2

Když vařím, tak mám v kuchyni puštěný Radiožurnál, protože Radio Beat mně tam nehraje. Co se týče mluveného slova, nemám výtek, ale za muziku by snad měli dramaturga na účet státu za úsvitu zastřelit. Naši zpěváčci mečí naprosté nesmysly, písně nemají většinou žádné melodie a totálně profláknutý střední proud "zvenku" se nedá poslouchat. Tato stanice zcela ignoruje existenci dobré muziky a velmi se jí to daří. Proto také většinou rádio vypínám, dojde-li na muziku. A ani ostatní stanice na tom nejsou o nic lépe. Šílenost jménem Radio Blaník, které tvrdí, že hraje "hezky česky", také vytrvale prezentuje mečící "umělce". Dramaturgům těchto stanic bych si dovolil připomenout existenci fenomenálního CD Hanspaulcity.

Úžasné bylo vystoupení bývalé sestavy Yo Yo Bandu, které Ondřej Hejma nazval "Ivan Hlas a jeho hlasivky". Škoda, že zazpívali jen čtyři písničky. Jiří Suchý, osmdesátník, skvěle zapadl mezi nás, mladé šedesátníky. Sice se omluvil, že je z Ořechovky, ale jeho vystoupení s klavírem Šlupky-Svěráka bylo neuvěřitelné!

Jedinou skvrnou na tomto koncertu bylo vystoupení jakési americké umělkyně, která kvičela skoro jako Yoko Ono. Asi to bylo umění, ale podle velmi vlažného potlesku nevalné úrovně.

Hanspaul City koncert 10
Hanspaul City koncert 6

Nejen zpěv a hudba, ale součástí koncertu byla i dramatická vložka. Paní Tučková objevila dosud nezvěřejněné rozhlasové hry Ivana Hlase, ani samotný Ivan o nich neměl ponětí! A tak byla premiéra této rozhlasové hry v podání Ester Kočičkové, Lukáše Pavláska a manželů Tučkových. I Ivan se velmi divil, jaký úspěch měla hra, která ve valné většině dialogů používala texty jeho písní. Ti, kdo neleželi na trávě, padali smíchy! Byla to neuvěřitelná hovadina!

Netuším, kolik diváků tam bylo, ale louka byla plná do posledního místečka. Nicméně slib, že v deset večer bude v Central Parku klid, dodržen byl, aby nebyl vědec na zámečku rušen levicovým rokenrolem, případně proletářským blues….

Foto: autorDiskuse


V. Kolman
22:38
17.6.2014

J. Jurax
22:31
17.6.2014

F. Matousek
15:50
17.6.2014

J. Aspirin
8:59
17.6.2014

Z. Kulhánková
2:01
17.6.2014

B. Novacek
10:49
17.6.2014

Z. Kulhánková
21:03
17.6.2014

J. Jurax
21:30
17.6.2014

počet příspěvků: 8, poslední 17.6.2014 10:38

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.