21.4.2018 | Svátek má Alexandra


Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 271

8.4.2014

Miluji Prahu. Mé v mládí oblíbené ulice se staly rusko-arabskou stokou, a tak do středu města chodím jen minimálně. Předražené restaurace zejí prázdnotou a nikomu nevadí, že majitelé pravidelně odvádějí ohromné denní tržby, na ulici snědí vyznavači islámu nabízejí drogy a holky a když se už nějakým omylem objeví na ulici policajti, chodí kolem systémem nevidím, neslyším. Nemusím sledovat TV Nova, abych pochopil, jak celý ten systém funguje.

Platí to o Starém Městě, ale i o Malé Straně. Tam jsem byl včera. Dostali jsme dva vouchery na konzumaci, každý v hodnotě 500 Kč od Baráčnické rychty. Jako student a pak i jako dělník jsem tam rád chodil. Na Rychtě se dala poslouchat jinde neslyšitelná muzika a i divadelní představení byla skvělá. Neméně kvalitní byla i hospoda, kde za lidové ceny se člověk mohl najíst a popít. Těšil jsem se, i když ve mně vrtal červík nejistoty, jak to tam asi v současnosti vypadá. Bohužel, červík měl pravdu.

Při vstupu mne zarazilo, že téměř všechny stoly v liduprázdné hospodě byly zadány. Jeden jediný byl volný, a tak jsme si tam sedli. Pozorovali jsme, že jak se tam objevil cizinec, cedulky reservé zázrakem zmizely, češi měli smůlu. Na cizince jsou z gruntu připraveni: Jídelní lístek v angličtině je samá chyba, například pečená žebra nejsou spare ribs, ale pork chops, což jsou ve skutečnosti vepřové kotlety. Ale co člověk může chtít od hospody, kde místo private property je private land! Další malér nastal při objednávání. Kamarád chtěl něco z hovězího masa, tak si objednal roštěnku. Za chvíli přišel pingl a sdělil mu, že roštěnku už nemají (v 18:00!). Zuzana a já jsme si objednali farmářskou krkovici, což byla údajně krkovice na grilu s Nivou a s anglickou slaninou. Údajně 200 gramů. Zuzana dostala masíčko, které si na talíři hrálo na schovku, a já dostal krkovici, z které tekla krev! I zavolal jsem pingla a zeptal jsem se, jestli si myslí, že je to tak správně. "Ano, krkovice má být krvavá!" "Ale to si snad děláte srandu, pane! To není hovězí, ale vepřové maso a to musí být propečené!" "To nemáte pravdu! Takhle je to správně!" "Víte co? Tak si to odneste, když je to tak správně, ať si tu tasemnici sní kuchař, a nedělejte ze mě blbce!"

Za chvíli se vrátil s "na grilu" (rozuměj: v mikrovlnce) propečenou krkovicí. Koukal jsem do jídelního lístku, kde byla ještě jedna zajímavost: "Staroměstský talíř". Na Malé Straně je to věru internacionální.

Při účtování v této "luxusní" restauraci se nestyděli naúčtovat jeden rohlík a jeden krajíc chleba za 12 Kč. Cizincům po objedání okamžitě zmizel jídelní lístek ze stolu, aby si nemohli porovnat účtované ceny se skutečností. Ostatně účtenka byla sice z tiskárny, ale v češtině.

Zklamán jsem odešel z dříve skvělé hospody. Vrchní sice neustále mlel cosi o tom, že za všechno může majitel. Ale blbce ze mě dělal on a ne majitel a druhý pingl nesl zřetelné známky podnapilosti… Vouchery hospoda rozdává, aby nalákala hosty, kteří po konzumaci na účet podniku zůstanou a dají podniku vydělat. V Baráčnické rychtě to bylo kontraproduktivní, víme, že tam už nikdy nepůjdeme.

V autobazaru VIP Cars v Dřevčické ulici mají Chevrolet Malibu. Jel jsem se na to auto podívat. Celkem slušně vyhlížející stará amerika. Požádal jsem bazáristu, jestli bych se mohl na to auto podívat. Vzdychnul, protočil panenky, ale vzal klíčky od auta a odemkl ho. "Můžete to natočit?" "No... jo, ale to bych musel pro booster, baterka je slabá." "No, to asi budete muset!" Došel pro startovací modul a připnul ho k baterce. Startér hrdinně točil motorem, ale auto nenaskočilo. "No jo, on tam není asi benzín, ale s autem sem přijeli, já ho viděl jet, opravdu, auto jezdí." "Jenže teď ani neškrtne!" "To bych musel pro benzín a to se mi opravdu nechce, ale ten motor běží, majitel sem s autem přijel!" "Pane, to má stejnou vypovídací hodnotu, jako kdybyste řekl, že s ním sem přiletěli ufouni!"

Až do té doby, než mě bazarista sdělil, že by musel pro benzín a to že se mu nechce, jsem si skutečně myslel, že jsem v autobazaru a on že chce auto prodat. Aspoň nad vjezdem do bazaru měli napsáno "prodej automobilů".

Ani Baráčnická rychta, ani VIP Cars evidentně nestojí o zákazníky a z čeho žijí, to ví jen Bůh a berňák!Diskuse


P. Kmoníček
13:56
8.4.2014

F. Matousek
15:04
8.4.2014

F. Matousek
15:08
8.4.2014

I. Hil
19:46
8.4.2014

J. Kovaříček
3:01
8.4.2014

počet příspěvků: 6, poslední 8.4.2014 07:46

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.