26.4.2024 | Svátek má Oto






WEB: virtuální výlet do Ruska

5.12.2005

 

Russkaja fantastika

Ruskojazyčná SF u nás byla dlouho synonymem pro bratry Strugacké, Kira Bulyčovat a Ivana Jefremova - nebo obráceně, jak se komu líbí. Jen málokdo by k nim dokázal po letech dokázal přidat ještě nějaká další jména. Viktor Pelevin naznačil a Sergej Lukjaněnko ukázal, že v současnosti toho zajímavého najdete v této jazykové oblasti více.

Azbuka byla vždy hlavní závorou, která omezovala rozšíření rusky psané SF do světa. A také to byly ideologické vlivy - ať už ty na straně místních spisovatelů houfně parazitujících na vizích šťastné komunistické budoucnosti, nebo na straně zahraničních vydavatelů. Doba se změnila a ideologie na jedné straně také. Na té druhé to není příliš vidět, ať už ve vydavatelské politice, nebo v názoru čtenářů.

Překlenout tento most se snaží řada ruských webů věnovaných SFFH. Centrálním bodem, ze kterého můžete začít své putování po této literatuře, jsou Golden Pages of Russian SF, součást obsažného serveru http://fiction.ru. Ten funguje od roku 1996, je - samozřejmě - v ruštině, a pokud vládnete alespoň trochu tímto jazykem, najdete tam spoustu zajímavých informací. Ale má i svoji anglicky psanou verzi - stačí dopsat /english za doménové jméno. Server má řadu mirrorů, a tak se na jeho stránky můžete dostat třeba přes adresu http://rusf.ru.

Zlaté stránky obsahují jednak odkazy na anglicky psané informace o nejdůležitějších autorech, jednak rozcestník na další zajímavé a důležité stránky a servery o rusky psané SFFH. Najdete tam i odkaz http://lib.ru/TRANSLATION, kde najdete asi dvě desítky děl přeložených do angličtiny - není jich mnoho (navíc skoro polovinu z nich tvoří práce bratří Strugackých, jedna dokonce přeložená do francouzštiny), ale několik z nich je určitě zajímavých.

Russkaja fantastikaMezi odkazy je zajímavý link na aktivity uralských fanů - stránky nejstaršího všeruského conu Aelita, na něž jsou navázány další informace. Server vyhlašuje literární cenu Russian Science Fiction Award, jejíž výtvarná podoba je velmi zajímavá - tolik různých variant a morfů jsem u žádné jiné ceny ještě neviděl. Není to však jediná cena, udělovaná v Rusku - je jich přehršel, přehled najdete tady. Nejstarší jsou dvě - Aelita, určená pro osobnosti, a literární Velikoje kolco. Obě jsou na území bývalého SSSR nejstarší, jsou v běhu od roku 1982.

Aelita vznikla v okruhu časopisu Uralskij Sledopyt a fanů, kteří se ve Sverdlovsku (kdysi a nyní Jekatěrinburgu) soustředili. Literární Velikoje kolco vzniklo kousek odtamtud - spáchali ji volgogradští fanové z klubu Veter Vremeni a zpočátku byla založena na hlasech jednotlivých klubů, po přestávce v letech 1984-87 byla obnovena v klasické formě ankety s výběrem z nominačního seznamu.

Ruská SFFH scéna - jak fandom, tak autoři - je velmi živá a přitom mimo svoji jazykovou doménu málo známá. Přesto díky internetu se o ní můžeme dozvědět poměrně hodně. Texty v angličtině jsou proti originální ruské verzi samozřejmě redukované, přesto i těm, kteří ovládají pouze jazyk internetu, mohou poskytnout dostatek zajímavých informací.

pagi










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...