28.3.2024 | Svátek má Soňa


ČLOVĚČINY: Tak moji milí,

10.10.2014

mám to za sebou. Pro toho, kdo neví, tak osm let služby občanům.

Ano služby, jinak to nelze pojmout. Lidé vám dají důvěru a vy ji nemáte zklamat.

Tak by to alespoň mělo být. Pro nezasvěcené shrnuji s nadsázkou mírného pokroku návod a zhodnocení. Jak na to a co s tím.

Napřed si musíte všechno řádně naplánovat a nechat schválit v zastupitelstvu obce.

Jmenuje se to Plán rozvoje obce na léta ta a ta.Většinou ho spolu s vámi zpracovávají odborné organizace a bývají na to dotace. Do tohoto plánu se nacpou všechna přání občanů i ta zbožná v rovině snů a zpracovaný Plán rozvoje se může začít postupně plnit dle finančních možností a přání obce či města. Pozor, není to volební program, je to odborný rozvoj obce.

Nejlépe jsou na tom finančně velkoměsta, pak o něco menší města a následují velké obce a naposled obce malé, které dostávají peněz nejméně. Ještě předloni to bylo cca 6,5x méně než velká města, přepočteno na obyvatele. No prostě velká města mají velké úkoly a velké potřeby, např. Opencard atd. : )

Veletok peněz přichází z ministerstva financí do obcí postupně, dle toho, jak stát umí či neumí vybrat daně.

Nikdy, opakuji nikdy nedostanete do rozpočtu celou uvažovanou rozpočtovou částku najednou a jste odkázáni výhradně na svůj rozum a intuici. Jinak je na příchozí daně tabulka orientační, dle počtu obyvatel vykazovaná k 31.12. předchozího roku. No a tak se absolutně neobejdete bez dotací, jejichž byrokracie vás totálně umořuje. Kontroly pak chodí a počítají kachličky a zasetá semínka trávy vyhrabávají ze země, zda jsou tam. Jak to dělají v Praze, to tedy nevím. Tak už to ale bývá, na chudý lid muší bejt přísnost.

Návrh rozpočtu města, obce, musí být schválen slavným zastupitelstvem, které ale ve většině případů zapomíná, co před tím schválilo, a vy jste tam od toho, abyste jim to neustále připomínali a dokladovali.

Nebudu se zabývat většími celky, i když vím, jak to tam chodí, neb jsem byla kdysi součástí.

Funkce zastupitelstva u malých obcí je většinou taková, že zastupitelstvo nepracuje, a vše leží na starostovi bez úředníků a někde snad i na jeho zástupci, pokud se uvolí pracovat. Zastupitelstvo je povinno se scházet dle zákona min.1x za 3 měsíce anebo častěji, dle potřeby. Většina zastupitelů se celé to mezidobí ani na obci neobjeví a někdy máte problém se jich dopátrat. Odměny za činnost jim chodí na účty a tak si nemusí přicházet ani pro peníze.

U malých obcí veškerá pomocná ruka pro starostu končí u jeho vlastní paže. Pouze případné nedostatky a chyby jsou semlety v nálož sekané a umisťované na starostův stůl, přílohy jsou většinou řeči těch, kteří buď nepracují nebo problémům ani nechtějí rozumět. Rozumy pak chytají většinou v místním pohostinství od na slovo vzatých odborníků na všechno.

No jo, kdo se dal na vojnu, musí bojovat až do padnutí nebo ukončení bojů.

Ty pravé boje nastaly nyní, před volbami. Všichni se cítí na to dělat starostu, neb jakýs peníz za to je a o to jde hlavně. Do voleb se hlásí i ti, co celé volební období nedělali nic a pravděpodobně to budou dělat dál.

Za sebe mohu říci, že jsme kandidátku postavili z mladých lidí, o kterých se naopak ví, že pracují v některé z neziskových složek a činí tak pro blaho obce již nyní. Uvidíme, komu dají občané přednost, zda starým strukturám, kterým tak moc chybí MOC vládnout,  a peníze pro ně samotné jsou alfou a omegou jejich života, ostatně, tak jak to bylo i na počátku věků. Nebo dají lidé přednost výkonnému týmu, tvořícímu blaho obce. Toť otázka.

Osobně již nehodlám pracovat ani v zastupitelstvu, i kdybych byla čistě náhodou zvolena, proto jdu na kandidátce na pěkném pátém místě (z osmi). :-)

Na službu občanům si nestěžuji, měli, co chtěli, tedy mě a já je taktéž. Jinak se řídím pravidlem, které ve mne vetkl můj bývalý nadřízený, nyní dlouholetý starosta města Lipníku nad Bečvou, Milošek P.

„Milá Jenny, musíme pracovat s tím, co máme.“ „Tak jó,“ pravila jsem a praktikovala taktéž.

Není člověk ten, aby se zavděčil lidem všem. Především musíte zůstat sami sebou, ne vždy se to podaří. Pokud jste citlivá povaha, způsobí vám někteří občané nesmazatelné vzpomínky na ně, ale také můžete přijít k depresím, těm pravým, nebo můžete začít o sobě pochybovat.

Prostě vy musíte vědět, kdo jste a kam jdete a nedat na mínění těch pár zloduchů. Protože ti občánci, co je slyšet není, jsou většinou s vámi a těch je daleko víc.

Důležité je naplnit beze zbytku heslo „nebát se a nekrást“. Pokud nejste nikomu za nic zavázáni, můžete dělat, co vám libo a nikdo vám nemůže nakazovat, jak hlasovat a co protlačovat. Řídíte se pak jedině a výhradně blahem obce.

Za těch 8 let, co jsem sloužila, jen krátký výčet stěžejních akcí: opraveny všechny křížky a sochy v obci, postavena dvě nová dětská hřiště, zrenovovaný hřbitov, všechny místní komunikace opraveny, obnoveno sportovní zázemí pro fotbalové hřiště, nové šatny, sociálka, klubovna, dále výletiště na letní radovánky.

V rámci pozemkových úprav postaveno 3 km polních cest, včetně odvodňovacích zařízení a vstupů na pozemky, opravená kaplička, pořízeny mechanizmy na údržbu obce od malotraktoru přes mulčovače a sekačky, radlice, vysazeno cca 15 tis. m2 stromů, duby, buky, javory, lísky, olše, břízy atd.

Taky jsem nechala dát do pořádku kroje a našily se nové pro naše děvčátka i chlapce. Obnovili jsme tradice a předvádíme naše tance v krojích na našich i cizích akcích a taky máme amatérský soubor ochotníků předvádějící „Záhorské právo“. Naše Zelobraní je již vyhlášené a také rybářské závody s doprovodným enviromentálním programem.

Zřízené muzeum ve staré škole slouží veřejnosti a propagaci obce. Některé z vás viděly a prošly spolu se mnou naší historií.

Bohužel mi zastupitelstvo shodilo jednu z dotovaných záležitostí a to je Naučná vodohospodářská stezka napříč obcí a moravskou bránou. Důvod? Prý by to místní občané málo využívali. Vskutku osvícené, že áno?! A kdo by to taky prý furt natíral a sekl, že jo.

Myslím, že jsem si své odsloužila, a budiž mi po zbytek života vtloukáno do hlavy, že každý dobrý skutek je po zásluze potrestán. Nyní jsem mírně znechucena, ale nebrání mi to vědět, co jsem vytvořila, a těšit se z toho.

Pokud jsem informována, probíhají třídní boje nyní v každé obci a každém městě. Dojde jistě i na odměňování nezúčastněných a potrestání zúčastněných. Na základě získaných zkušeností se budu nyní výhradně starat o sebe a svoji rodinu včetně našich zvířátek a nabyté znalosti dám v plen našim rybářům s tím, že se jim budu starat o chatu a okolní přírodu kolem našich rybníků, což mne plně uspokojí.

Jinak nechci nikomu radit ani odrazovat od práce pro veřejnost, chcete-li se o sobě něco dozvědět, neváhejte a běžte do toho, pokud budete osloveni.

S úctou ke všem bytostem, Jenny

Fotografie najdete zde.

Jenny Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !