24.4.2024 | Svátek má Jiří


VZPOMÍNKA: So long, Leonard

26.11.2016

(Leonard Cohen 21. 9. 1934 - 7. 11. 2016)

Ve čtvrtek 10. listopadu večer se jako bleskem roznesla zpráva, že zemřel Leonard Cohen, jeden z největších současných kanadských básníků, který dokázal převést tyto texty do písní, které oslovily nejen Kanaďany, ale všechny lidi na světě, kteří ho znali z jeho písní a z jeho vystoupení.

Ve skutečnosti Leonard Cohen zemřel v pondělí 7. listopadu v Los Angeles, kde žil, a 10. listopadu byl již před ohlášením jeho smrti pohřben v montrealském Shaar Hashomayim hřbitově do hrobu svých rodičů a prarodičů. Rodina a věřím, že i Leonard, tak zamezila davům zúčastnit se posledního uložení do hrobu.

Byli a jsme s manželkou velkými obdivovateli tohoto mimořádně talentovaného básníka a zpěváka, který bude těžko nahrazen. Máme spoustu jeho cédéček a knih a snažili jsme se navštívit jeho koncerty, což nebylo lehké.

Leonard Cohen

Vždy jsem si myslel, že psát poezii v angličtině je velmi obtížné, protože angličtina nemá např. oproti čestině tak ohebný jazyk, a tedy výběr slov a rýmování jsou v angličtině velmi důležité. Mám i knihu českých překladů všech jeho prací (Václav Procházka: Hudba neznámého), ale nutno říct, že překlady zdaleka nemohou nahradit a vyjádřit anglické originály, což svědčí o genialitě Leonarda Cohena.

Na textech si nechal velmi záležet a např. jeho slavná skladba Hallelujah z roku 1984, zpívaná zpěváky po celém světě, mu trvala pět let, než byl s textem spokojen. Jaký to rozdíl s texty nositele Nobelovy ceny za literaturu Dylana, kterému text trval 15 minut, jak sám řekl.

Když umírala na leukémii Leonardova velká láska Norka Marianne Ihlen v srpnu tohoto roku, s kterou prožili jako milenci v šedesátých letech na řeckém ostrově Hydra romantické chvíle, a které věnoval báseň a skladbu „So Long, Marianne“ (Sbohem, Marianne), napsal jí: „Marianne, přišel čas, kdy jsme opravdu staří a naše těla upadají, a proto myslím, že tě velmi brzy budu následovat. Vím, že jsem tak blízko za tebou, že když natáhneš svoji ruku, myslím, že se dotkneš mojí.“

Mám CD a DVD Leonard Cohen na ostrově Wight v roce 1970, kdy Cohenovi bylo 35 let a kdy na britském ostrově Wight se konaly pětidenní hudební festivaly, které probíhaly ve dne i v noci za účasti 600.000 převážně mladých diváků. Davy 31. srpna 1970 byly velmi rozlícené - jednak že musejí platit nízké vstupné a pak z festivalu chtěly udělat politickou arénu. A tak pořadatelé požádali Leonarda Cohena s jeho skupinou ve dvě hodiny ráno, aby po vystoupení Krise Kristoffersona, Joan Baez a Jimi Hendrixe, kterým se nepodařilo davy uklidnit jejich vystoupením, šel na scénu on. Jeho projev k divákům a jeho první píseň „Bird on the Wire“ (Pták na drátě) měly takový úspěch, že zachránil celý festival toho dne.

V roce 1994, když Cohen byl pět let v buddhistickém klášteře a byl vysvěcen na monka, ho jeho manažerka Kelley Lynch připravila o úspory 5 milionů dolarů. Přestože vyhrál soud, který mu přiřkl náhradu devět a půl milionu dolarů, žádné peníze od manažerky nevymohl. Proto se rozhodl pořádat po několik let šňůru koncertů nejen po Americe, ale po celém světě.

My jsme ho viděli třikrát. Jednak 22. května 2009 v ontarijském Kingstonu, kam nám dcera zakoupila lístky včetně hotelu. Koncert jako všude měl velký úspěch před vyprodaným hledištěm hokejového stadionu.

Na podzim 2010 jsme jeli autobusem z Prahy do Vídně a pak vlakem do Lublaně, Salzburgu a zpět do Prahy.

Jízda vlakem trvá z Vídně do Lublaně pět a půl hodiny, kde je malý rozdíl mezi 1. a 2. třídou, zvláště když si koupíte lístek úsporně jako SparSchiene (1. třída 38 eur na osobu). Vlak je vybaven novinami a časopisy, a tak jsme se ve slovinských novinách dočetli, že stejný den, 12. října, vystupuje v Lublani kanadský básník, zpěvák Leonard Cohen, kterého obdivují nejen ženská srdce, ale i my, byť mu bylo 76 let. Jako kuriozitu čtenářům uvedu jeho oznámení koncertu ve slovinštině: „Cohena so številni zvezdniki popularne glasbe razglasili za nejvečjega in najvplivnejšega tekstopisca.“

Leonard Cohen podnikal po celém světě intenzivní turné již druhý rok v mnoha zemích světa a je neuvěřitelné, že to byl fyzicky schopen absolvovat.

Vlak měl dorazit do Lublaně v 17:38, koncert začínal ve 20:00 hodin, a tudíž nezbývalo mnoho času se dostat do hotelu, přihlásit se a bez lístků dojet na místo koncertu, což byl nově otevřený krytý zimní stadion na předměstí Lublaně v místě zvaném Stožice. Přestože jsme se ptali na spojení, jak se tam dostat, každý říkal něco jiného. Nakonec jsme se tam těsně před představením dostali, se štěstím koupili lístky, které pro Slovince nebyly jistě nejlevnější. Hala pro 12.000 lidí byla zcela zaplněná, hlavně mladými lidmi a lidmi středního věku včetně Italů, kteří to nemají z Terstu zase tak daleko. Minutu po usednutí do sedadel se objevil Leonard Cohen za mohutného jásotu diváků, aby jim sdělil, že on i kapela ze sebe vydají vše, co umí. A skutečně, během čtyřhodinového koncertu včetně osmi přídavků a za ohromného potlesku vstoje předvedl to nejlepší ze svého repertoáru. Stačil jeden, dva takty a diváci věděli přesně, co bude zpívat. Svědčí to o jejich znalosti písní, ale také dobré znalosti angličtiny, protože poezie Leonarda Cohena není nejlehčí k pochopení.

Pochybuji, že tam byla také v té době čtyřicetiletá Slovinka Melania, která měla již pět let příjmení Trump a od 20. ledna 2017 se stane první dámou v Bílém domě.

Na koncert, který skončil o půlnoci, navazoval druhý den koncert v Bratislavě. Nevím, jak to Leonard Cohen ve svém věku 76 let zastal, v každém případě profesionalita jeho i jednotlivých hráčů hudební skupiny byla obdivuhodná.

Potřetí jsme ho viděli v Ottawě 7. prosince 2012, opět na hokejovém stadionu Scotiabank, kde hrají NHL hokej Senátoři. Opět byl stadion vyprodaný a koncert vynikající.

A tak jsme si říkali, kdy zase bude koncertovat s nějakými novinkami. Bohužel, to se již nestane. Podařilo se mu ve spolupráci se synem Adamem ještě na rozloučenou vydat letos 21. října čtrnáctý a poslední disk nazvaný „You Want it Darker“ (Chceš to tmavější). Jeho syn má pěkný hlas, a tak je naděje, že bude pokračovat ve stopách svého otce, i když je otázkou, zda bude také tak tvořivě nadaný.

Leonard Cohen byl výjimečně talentovaný člověk, který bude světu chybět.

Na závěr konec písně:

Sbohem Marianne,
je čas se tomu všemu jen smát
a nad tím vším plakat
a plakat a smát se všemu zas.

A Leonardovo rozloučení z konce skladby „You want it darker“:

Zde jsem, zde jsem
jsem připraven, můj Bože.

Miloš Šuchma