22.1.2019 | Svátek má Slavomír


VÝSTAVA: I my jsme měli „ušlechtilé divochy“

28.11.2018

Podkarpatská Rus jako by k oslavě 100 let Československa ani nepatřila. Ale patří. Dokládají to dvě výstavy v Praze a nejenom ty.

Nemáme Vinnetoua a jeho bílého bratra Old Shatterhanda, původem ze Saska. Ale máme Nikolu Šuhaje loupežníka a jeho „bílé bratry“, četníky původem z Čech a Moravy. Takhle napsáno to působí jako nabubřelá nadsázka, ale má své reálné jádro. Nelze popřít, že dvacetileté soužití s Podkarpatskou Rusí v jednom státu zanechalo více emocí, romantiky a inspirace, než by se mohlo na první pohled zdát.

Vavroušek - Podkarpatská Rus

Vavroušek - Podkarpatská Rus

Rozšíření Československa o Podkarpatskou Rus byl odvážný krok. Vždyť historicky vzato neměla Praha k tomuto území, jeho obyvatelům i jeho státoprávnosti žádný vztah. Ale ten vztah se vytvořil velmi rychle. Dokládají to dvě pražské výstavy nezávisle na sobě.

Jedna, v Galerii Josefa Sudka, představuje staré fotografie Bohumila Vavrouška. Ten jezdil na Podkarpatskou Rus od roku 1920 jako dokumentarista lidových dřevěných staveb. Brzy ale podlehl kouzlu a romantice kraje, takže zachycoval život se vším všudy – od žebráků, rolníků a huculů až po ortodoxní židy. Výstava míří na spíše nostalgickou strunu. I když jsou ty snímky krásné, je očividné, že už jde o svět zaniklý. Nanejvýš o svět, z něhož na dnešní Podkarpatské Rusi přežívají jen zbytky udržované pro turisty.

Druhá výstava, na chodbě Národní knihovny v Klementinu, sice nepůsobí tak umělecky, zato má širší záběr. Pomocí vitrín a tabulí seznamuje s faktografií Podkarpatské Rusi. Ale hlavně s inspiracemi, které ten kraj budil na vyspělejším západě Československa. Týkají se širokého spektra lidské činnosti – umělců (literátů, malířů, fotografů), etnografů, turistů, ba i úředníků, kteří ze západu ČSR vyjížděli „civilizovat“ divoký kraj na východě. A zajímavé je i to, že inspirace Podkarpatskou Rusí zasahuje i daleko mladší generace, prostě ty, kteří až nyní opouštějí univerzity. Tady se vraťme k úvodní nadsázce.

Spřízněni volbou

Spřízněni volbou

Zatímco Němci a spisovatel Karel May nacházeli své inspirace „ušlechtilými divochy“ až v Americe, masarykovskému Československu se nabízel kraj vzdálený jen den cesty vlakem. Výstava v Klementinu připomíná, co z toho vzešlo. Knihy beletristické i odborné, obrazy, fotografie, národopisné předměty i texty či jen vzpomínky. Dodejme, že autory kvalitních snímků nebyli jen profesionální fotografové, ale třeba i úředníci, kteří podléhali kouzlu romantiky podobně jako již zmíněný dokumentarista (původní profesí učitel) Vavroušek.

Zvláštní kapitolu tvoří spisovatelé a filmaři. Karel Čapek vytěžil z cesty na východ román Hordubal. Pak se podílel na scénáři k Fričově filmu Hordubalové. Jaroslav Durych působil v Užhorodu jako vojenský lékař a vytěžil to též. A Ivan Olbracht s Podkarpatskou Rusí téměř srostl. Na jeho námět natočil Vladislav Vančura film Marijka Nevěrnice (první československý snímek s neherci). A Olbrachtův román Nikola Šuhaj loupežník inspiroval kdekoho: Milana Uhdeho, jenž ho zdramatizoval do divadelní hry Balada pro banditu (v 70. letech působila jako zázrak), i režiséra Vladimíra Síse, jenž tu hru převedl na filmové plátno.

Bohumil Vavroušek: Podkarpatská Rus. Galerie Josefa Sudka, Praha, do 27. 1.
Spřízněni volbou. Národní knihovna, Klementinum, Praha, do 10. 1.

LN, 24.11.2018Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Diskuse


J. Kanioková
12:55
28.11.2018

V. Kraus
10:52
28.11.2018

O. Dvořák
12:36
28.11.2018

A. Alda
13:43
28.11.2018

V. Kraus
17:08
28.11.2018

Z. Lapil
12:46
28.11.2018

A. Alda
12:51
28.11.2018

A. Alda
12:52
28.11.2018

počet příspěvků: 14, poslední 28.11.2018 05:08

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.