25.4.2024 | Svátek má Marek


ROZCESTNÍK: Školní výlet

5.10.2016

I když se to v mém věku zdá nepravděpodobné, jela jsem na školní výlet :-) V trámci U3V – obor Cestovní ruch a památky UNESCO pořádá škola 1 – 2 výlety za semestr. Tentokrát jsme se vydali do Míšně s hlavním cílem si prohlédnout světoznámou porcelánku.

Aby to nebylo tak jednotvárné, cestou jsme se zastavili na zámku Pillnitz na předměstí Drážďan.

Pillnitz

Byla to nádherná letní rezidence saského královského rodu postavená Augustem II. Silným pro svoji milenku hraběnku Cosel, která si jej bohužel moc neužila, protože krátce po dostavbě upadla v nemilost a zámek musela narychlo opustit.

Původní styl byl čínský, tzv. „chinoiserie“, který byl v 18. století velmi populární. Samozřejmě následné přestavby jej proměnily dle dobových požadavků, ale kouzelný základ zůstal. Budovy obklopuje rozlehlý park, ve kterém jsou zastoupeny různé zahradní styly a roste v něm přes 2000 dřevin + 600 dalších rostlin.

Pillnitz - vistárie

Nejznámější je 250 let stará kamelie, původně dovezená přímo z Japonska, která zdobí zahradu svými květy v období března/dubna. Protože přeci jen je trochu choulostivější na zdejší zimy, má u sebe pojízdný skleník, který po lyžinách přijede, uzavře svými vraty a strom v pohodě přečká zimu.

Kamélie a její osobní pojízdný skleník

My jsme v době našeho výletu „chytili“ už jen pár květů, ale zato jsme viděli nádherně rozkvetlé rododendrony.

Pillnitz - rododendrony

Celý areál je situován u Labe, a tak panstvo mohlo po krásném kamenném schodišti sestoupit k řece a na člunech si užívat vyjížděk (jeden dochovaný 300 let starý člun je stále v zahradě vystaven).

Hlavní cíl – Míšeň.

Porcelánka – základy nechal postavit August II. Silný v roce 1710, do té doby se porcelán pouze dovážel z Číny. Typickým a asi nejznámějším výrobkem je tzv. cibulák (i když vzor od cibule nepochází) a znakem jsou zkřížené meče. Porcelánka má samozřejmě mnohem širší sortiment od hladkého bílého porcelánu přes jemně malovaný (vše ruční výroba) až po různé sochy a ozdobnou keramiku na zeď.

Míšeň - porcelán

Po ukázce jednotlivých stupňů výroby je možné si sortiment prohlédnout v přilehlé vzorkovně, případně zakoupit v místní prodejně. My jsme však zůstali všichni pouze u první varianty, neboť ceny jsou pro nás důchodce opravdu vysoké... „Zblízka“ jsme si porcelán prohlédli v přilehlé kavárně, kde nám vše naservírovali na „Míšni“.

Míšeň

Trochu času nám vyšlo i na prohlídku města včetně okolí hradu Albertsburg a Míšeňské katedrály, která vévodí z kopce celému městu. Centrum města je dochované, staré renesanční domy krásně upravené a nádherným doplňkem je kostel Frauenkirche s porcelánovou zvonkohrou. Zbytek města moc lákavý není, našli jsme dost neobydlených budov – že by se obyvatelé odstěhovali na „Západ“ ?

Foto: autorka. Více obrázků si můžete prohlédnout níže v klikacím okénku nebo přímo tady na Rajčeti.

Maxíková Neviditelný pes