19.4.2024 | Svátek má Rostislav


VÍKENDOVINY: Prd jako globální nebezpečí

9.7.2010

aneb Flautační likvidátor

Venku je zima jak v cínový rakvi! Tady u nás v Česku. Ne, neblbnu z vedra, tuhle větu jsem napsal v dubnu. Celý květen a skoro do konce června to bylo nemlich to samý. Ještě že máme to "klopální" oteplování, jak říkala tudle v televizi ta dáma. Páč jinak bysme snad bývali umrzli.

Momentálně je sice hic jak na Sahaře - tedy tam je v noci zima a tady je vedro furt -ale kdo ví, jak dlouho to vydrží. Ofšem, nebezpečný to vedro je. Mně se potí i pleš. Ani se nedivím. Že je takový vedro. Envíromentálisti mi to vysvětlili a já je pochopil.

Všude je samý CO2, auta, továrny, elektrárny, drožďárny, prostě kdekdo vypouští jedovatý kysličník uhličitý. Dokonce i živí tvorové! I lidi! Dejcháním. Ony se totiž vůbec fšude vypouští plyny. Jedovatý. A mimo CO2 kdekdo vypouští metan, že ano. Ale ten je daleko jedovatější. V OSN to sice ještě, jak se ukazuje z jejich eko- zpráv, moc nevědí, ale aspoň budeme s přáteli na špičce pokroku..

Tenhle jedovatý metan vypouští kdekdo. I zvířata. Například krávy. Nebo sloni. Dokonce i ty roztomilé veverky zezadu znečišťují prostředí a přispívají k nárůstu "klopální" teploty. A taky vegetariáni to…Pardon. To nejsou zvířata. Ale pořád se cpou zeleným. A takže nemajíce bachoru, čepce, knihy a sleze, bzdí ještě víc. A při trávení zeleného prostě metan vzniká. S tím se nedá nic dělat.

…. teď mne napadlo, měl by se seriozní autor Neviditelného psa vůbec zabývat prdem? Tedy vlastně prdy? Není to vlastně pokleslý žánr a vůbec něco …no však víte…. seriozního autora nehodné?

No nevím, nevím. Prdy má každý. I nóbl dáma na vládní recepci i kulturista "dělající svaly". Oboje mám osobně ověřené. Prdí babka, děda i nemluvně. Jo a to mrně přitom ještě strašně řve, až je celé rudé a musíte ho houpat a natřásat, aby z něj ty prdíky, jak tomu říkají maminky a babičky, vyšly. Pak se jim uleví. Dětem i maminkám. A když to nejde, tak se jim do zadečku strčí taková trubička a prdíky vyjdou. Řeknu vám, v některých miminkách je vedle metanu snad i merkaptan, jaká je to síla!

Takže téma prdů není v životě jen tak "na prd". Je to vážné téma. A zda o něm psát? Myslím, že ano. Neb člověku by nemnělo být nic lidského cizí, že.

Nedávno jsem odevzdal v redakci spanilomyslným redaktorkám rukopis své další odborné knihy (už vyšla a jmenuje se "Stavba krbu vlastníma rukama", Grada 2010) a při té příležitosti jsme pohovořili o vhodnosti některých slov. Použitých v literatuře. Literárními velikány. Páč i já píši někdy i literaturu, i když nejsem velikán. Literární.

Abych přítomnému osazenstvu dokázal, že i vysoce kvalitní autoři mohou používat jistá slova, zarecitoval jsem: " …co krok, to prd. Co prd, to krok..." A kultivované dámy dodaly: "…zatracený kyselo! Ještě se cestou na ten zámek poseru…" a společně jsme konstatovali: Božena Němcová v úpravě Jaroslava Vrchlického - národní dílo Babička.

Z čehož lehce usoudíte, že jsem s dotyčnými redaktorkami v přátelském vztahu a že dotyčné dámy znají českou literaturu. Kdyby neznaly originál Babičku, nemohly by znát ani její - ehm, ehm - přepis, že.

Druhý den, po odevzdání rukopisu, se klopální oteplování nějak ještě neprojevovalo, páč bylo i v Praze 8 nad nulou a lilo. Stejně tak lilo i v Krušných horách, ale tam bylo kupodivu nad nulou 10 stupňů. Ovšem na Lysé hoře napadlo 50 cm sněhu a vedoucí silničářů si v TV pochvaloval, že ještě že neuklidili zimní techniku, tak můžou hned vyrazit. Shrnovat sníh.

Ofšem vždycky přijde doba, kdy na zvěstovatele katastrof a jejich předpovědi dojde. Takže nám bude horko. Jako je dneska. Logicky, vždyť jsem tuhle četl v novinách, že už za nějakých slabých 300 let, to je geologicky skoro zítra, to bude takový horko, že se nebude moci někde na Zemi ani žít. Kde na Zemi, přesně v novinách neupřesnili. Někde. Různě někde. Říkali to prý nějací vědátoři snad australský. Anebo tak nějak z cizinecka. No prostě vědci odněkud, kde je často horko na hlavu. To by tak odpovídalo. Kvalitě těhle vědeckých předpovědí. Na druhou stranu je pravda, že pesimista je dobře informovaný optimista, takže jeden nikdy neví. Někdy "to" neví ani případná dotyčná "jedna", že jo?!?

Takže je nutno, z hlediska předběžné opatrnosti, abych se i já zapojil do boje proti oteplování, (případně ochlazování - až jak se příroda rozmyslí). No prostě proti CO2. A metanu. O CO2 moc nevím, ale vím o metanu, CH4. To patří k topení a tam jsem celkem dobrý.

Když chceme něčeho dosáhnout, třeba bojovat proti změně klimatu, měl by každý začít u sebe. Takže jsem se rozhodl, že pro začátek už nebudu jíst syrovou cibuli a budu pokračovat v luštěninové abstinenci - už žádný hrách ani fazole (taky bych to nemusel už přežít, co to se mnou v tomhle věku dělá). A budu se věnovat vědeckému výzkumu, jak zabránit plynům zničit planetu.

Takže lidí je údajně skoro 7 miliard a když každý vyprodukuje tak nějak sám ze sebe někdy až litr metanu…. no, raději ubereme a budeme skromní, jen 0,5 litru metanu, je to - pozor - denně 3,5 miliardy litrů metanu. V ovzduší. A co teprve když se přidají zvířata. A jako že se přidají. Krávě ani veverce problém oteplování nevysvětlíš, to už tak je. A zrovna třeba krav je asi třikrát víc než lidí a asi třikrát víc flatují (nebo se to správně píše flatulencují?!?). To je denně asi tak plus mínus 20 až 50 miliard litrů střevních plynů, hlavně metanu, co jde do luftu! (Jestli neznáte slovo "flatulence", najdete je zde.)

Takže raději požívejme hezké české slovo prdy. O tom, že to není problém "na prd", je jasné hned, jakmile se začteme do kjótského protokolu. A návazných příslušných dokumentů. To si nedělám srandu! Tak najdeme například na stránkách úřadů v USA(!!!) informaci, že "se zdaněním flatulence dobytka implicitně počítá i návrh amerického ministerstva životního prostředí (EPA, Environmental Protection Agency) ve směrnici (Endangerment Finding), která chce zařadit skleníkové plyny mezi znečištění (pollutants). …. US Cattlemen Association spočítala, že by to znamenalo za každou dojnici asi 175 dolarů ročně, 80 dolarů za hovězí na maso. Průměrně velkou farmu by to stálo asi 30 - 40 tisíc dolarů ročně."

Páni, to bude peněz, co se úplně za prd, ééé, tedy za prdy od krav vybere od farmářů! To bude peněz na rozhazování kámošům!!! A campusoví intoši a Obamáci budou mít radost! Všichni pokrokoví lidé se tak radují! Ofšem do té doby, než zdaní prdy i jim.

Takže co s tím? S tou flatulencí? A jejími celoplanetárně škodlivými následky?

Nejprve je nutno se k věci postavit vědecky. Což jsem učinil. Však jsem nebyl marně členem "racionalizační brigády" našeho OPBH ve spolupráci s Výzkumným ústavem paliv. Kde jsme vědecky bádali, jak z tý hnědý hlíny se sírou, co posílali soudruzi horníci z Mostecka do Prahy do kotelen pod názvem "hnědé uhlí ořech 2", nějak vykřešeme teplo. Že aby se soudruzi pracující večer při zasloužilém odpočinku ohřáli. Až se vrátí domů z pracovišť, kde usilovně budují socialismus. No, někdy se to i povedlo. K údivu nás i inženýrů z výzkumáku. Ne vybudovat socialismus! Vyrobit z tý hnědý hlíny smíchané se sírou teplo. Jak my jsme tehdy snili o tom, že by byly ve Vysočanech plynové kotelny! Ale nebyly.

A přitom, jak vzpomínám, nad kralupským "Kaučukem" dnem i nocí hořel na takovým sloupu plyn. Co byl přebytečný a spaloval se. To si pamatuji. Jó, kdyby tak byl býval byl plyn. Třeba metan, že jó?! Metan krásně hoří! To vím od mládí.

Když jsme byli na vojně, tak Tonda občas večer pořádal představení. Noční a ohňové. Klekl si na kavalec, vystrčil hýždě, Joska šktrnul na smluvené znamení vzadu za ním "rakušákem". A to byl plamen! Někdy dlouhý i metr! Modrý, krásný, světlo jak ve dne. Za Tondou hořel veselý plamen, ale vyústění - odborně řečené "rectum" - zůstávalo nepoškozené!

Věda vzniká tam, kde se ověřené skutečnosti nápaditým způsobem skloubí dohromady.

Teprve pak vznikne odvážná "myšlénka". A ta mne napadla. Ty plyny, ten metan vyrobený sice přímo eko-eko metodou v zažívacích traktech, leč přesto škodlivý (kdo by to býval do takového ekologické výrobku řekl, že jo?!) budeme spalovat. To se určitě dá nějak zorganizovat. Základem využití eko-plynů bude skutečnost, že málokdy na člověka přijde flatulence jen tak mýr nix, dýr nix. Většinou se hlásí předem.

Také obsah střevního metanu je z hlediska energetiky zajímavý. Viz Wikipedie: "Průměrné složení flatu je 59 % dusíku, 21 % vodíku, 9 % oxidu uhličitého, 7 % metanu a 4 % kyslíku. Tato směs je díky obsahu metanu a vodíku hořlavá." Ovšem to není všechno. Internetová encyklopedie nám poskytuje další závažné informace, například: "Průměrný člověk podle jednoho ze zdrojů vytvoří přibližně půl litru střevních plynů denně a v průměru si člověk od střevních plynů uleví cca 14krát denně." (Tohle mně v mládí o mladých dívkách zatajili!)

Takže tak jako jsou ve městech veřejné záchodky, mohly by se vybudovat i "flatulenční místnůstky". Zařízení by bylo vybaveno piezoelektrickým zapalovačem, umístěným ve vhodné výši uvnitř hygienické kabinky. Tam by bylo i další hygienické vybavení, jako například mísa WC a ekologický toaletní hajzpapír. To kdyby byl výron plynů doprovázen i nějakou tou erupcí. Což se občas stává. V automatech ve vstupu k flatulenčním spalovačům by bylo možno též zakoupit jednorázové hygienické spoďáry ve třech normalizovaných velikostech. Kdyby jako něco. Občané nadměrných velikostí by nosili reservní spoďáry vlastní, na hodně frekventovaných místech by bylo možno zřídit i "flatulenční místnůstky pro nadměrné velikosti".

Při diskuzi se spoluautory vynálezu padly i návrhy, že by bylo možno vyprodukované teplo vzniklé spalováním bio-metanu využít. Třeba pro ohřev. Neboť již samotná"teplota plynů až do jejich úniku odpovídá tělesné teplotě, tedy asi 36,5 °C". A co to teplo z toho plamene! Například pro ohřev tzv. "teplé užitkové vody". Vždyť teplota vznícení při koncentraci 8,5 % je 537 °C!!! Návrh se však setkal s určitými technickými problémy. Třeba jak udržet místo jímání tepla z hořících plynů v čistotě, vhledem k příměsím, občas se při tryskání plynu objevují.

Schválen byl podnětný návrh technika BOZP (Bezpečnost a ochrana zdraví při práci), aby byly do prostoru před kabinky a do kabinek umístěny kontrolní kamery a plynová čidla. Jinak by se jistě vyskytly problémy, kdyby některé osoby neudržely plyn až na místo spotřeby, takže by došlo k vypouštění plynu bez spálení před kabinkami. Což by případně mohlo způsobit při hromadných akcích - např. fotbalové zápasy anebo předvolební mítinky stran se starší voličskou základnou - takovou koncentraci nespáleného metanu, že by při smíšení se vzduchem mohlo dojít, při neopatrné manipulaci s ohněm (například u kuřáků) až k výbuchu.Jak praví Wikipedie," meze výbušnosti jsou značně velké, od 4,4 do 15 objemových procent. Proto je nezbytně nutné průběžně sledovat koncentraci ….., aby se předešlo katastrofám

Celkový návrh na likvidaci nebezpečných plynů v boji proti změně klimatu - dříve globálnímu oteplování - a jeho ekologicko-ekonomické využití bude technicky zpracován. Posléze pak předán všem enviromentálním organizacím při dalším společném jednání ochránců klimatu a komise OSN.

K realizačnímu týmu se postupně díky internetu připojili i další spolupracovníci a práce úspěšně pokračovala. Vzhledem k převažujícímu nebezpečí pocházejícímu od metanu vyprodukovaného zvířaty bylo rozhodnuto věnovat se zásadně nejprve pokusům na nich. Zástupci bývalých socialistických států, opřeni o dlouholeté zkušenosti s realizací plánu "poručíme větru dešti", předložili následující teze. Protože jak známo dobytek vyprodukuje daleko více škodlivých plynů než lidstvo a pak, jak říkal ten Cikán (tedy ještě žili Cikáni) prověrkové komisi KSČ, když mu vysvětlovali, že zakladatelé marxismu byli skutečně Marx, Engels a Lenin, ale že nebyli všichni "doktoři", jak se domnívá. A Ferko radostně zvolal: "Já som si to hned myslel, súdruhovia, že to neboli lekári. Veď tý by to najprv vyzkúšali na zvieratoch!" Návrh byl přijat. Zkoušet to nejdřív na zvířatech .

Vědecká skupina PRD (Prevence - Redukce - Dekontaminace) rozhodla, že bude nejlepší metan ze zvířat hned na místě spalovat. Prvními vzory byl n. p Kaučuk a Tonda C. Následně byla uzavřena spolupráce s výzkumnými ústavy USA, EU a Austrálie. Problém s financováním výzkumu na odstranění původce klimatických změn nikdo neočekával. Granty začaly pršel jak nedávno voda na Moravě.

Základem řešení byl ustanoven piezoelektrický zapalovač v umístněný na flexibilní tyčce, která se dá nastavit přesně k místu výtoku plynů. Odborným výzkumem probíhajícím na MIT bude z ušetřených peněz na zastavené projekty NASA financován vývin zařízení, které na základě pohybu boků a jiných reakcí dobytka - tím se nemyslí výzkumníci, ale potažmo krávy! - bude automaticky zapalovat plamínek jen v okamžiku těsně před výronem plynů.

Dá sice jistě velkou práci odlišit budoucí průlet tuhých částic v toku plynů, neboť již samotná "rychlost úniku plynů (z rekta) je 3 m/s", ale postupným zkoušením se bude dát určitě předem odhadnout případnou přicházející směs plynů a tuhých látek a zapálit hořáček jen v potřebném okamžiku. Také zvedáček hovězí oháňky, aby jí plamen nepopálil, bude díky moderní technice z nevyužité NASA a díky vstřícnému postoji NPO Mašinostrojenija rychle vyřešen. Ovšem u ovcí díky krátké oháňce budou i další jisté problémy. Kolega Švehla z Austrálie však nedávno oznámil, že australští chovatelé ovcí mají s těmi problémy značné zkušenosti.

Také jsme dostali zprávu z Kalifornie od našeho spolupracovníka. Tedy nejprve přišly zprávy o požárech na pobřeží a pak jeho mejl. Kolega se poněkud unáhlil. Na pokusné ovce namontoval o své vůli pokusně věčné plamínky nad výstupním otvorem plynů. Ovce jsou však děsně lekavé a když vypouštěný plyn vzplál, ovce zabečely, cukly sebou, ocásek pevně fixovaný (ochránci zvěře jej nedovolili odstranit) se vyškubl z držáku, dostal se do cesty plamenům a vzplál. Pak ovce přeskočily ohradu a vběhly do místních borovicových hájů. Největší požár od roku 2009 se sice podařilo uhasit hasičům a Národní gardě, ale ovce a ani ekologické spolupracovníky výzkumníka už nikdo nespatřil. Přes utržené ztráty guvernér Schwarzenegger prohlásil, že Kalifornie bude v této průkopnické práci pokračovat.

Asijský pokus nasadit tyto přístroje-zapalováčky na slony indické zkrachovaly pro zatvrzelost jejich honáků. Stížnosti vědců na to, že jim honáci při instalaci zapalovačů nad sloní flatulenční otvor zasekávají zahnuté špice ovládacích háků do hlav, indická vláda odmítla jako nepodložené. A na ošetření tržných ran, které si způsobili výzkumníci zcela určitě sami, byl odeslán zkušený chirurg z Dillí. S tím, že se vyrovná všem světovým lékařům. A navíc umí léčit i slony.

Ani v Jižní Americe jsme nepostoupli daleko. Lamy - zřejmě předem ovlivněné ekologicky nevzdělanými Indiány a zákeřnými pěstiteli koky - po výzkumnících od počátku plivaly. Bez ohledu na důležitost výzkumů. Jejich honáci se to pokoušeli maskovat tvrzením, že lamy plivou po každém.

Vědecký tým vybraných mladých vědců se za účasti evropských amerických specialistů se sešel v New Yorku. Zde pořádá roční konferenci řešící problém flatulence největších savců. Velryb. Řeší se, zda se má začít raději od Kalifornie studovat a studovat tam vorvaňovce kalifornského či do Melbourne vorvaňovce australského. A to z toho hlediska, kde mají lepší pláže na surfing, což je nutné pro zajištění osobního kontaktu s kytovci. Konec konců, velryby a delfíni jsou chytří, ale na druhou stranu takový kytovec je vlastně taková plovoucí kráva, že ano? Trochu se přitom objevil problém, jak metan zapálit pod vodou a co s tou teplou vodou potom. Jiný ekologický výzkumný tým totiž zjistil, že se Golfský proud ochlazuje, takže je vystaráno. Stačí jen přesvědčit IPCC, že se Golfský proud otepluje díky flatulenci velryb. Na to, jak známo, stačí vyrobit pár vhodných grafů.

Čeká nás tedy mnoho úkolů v boji na zlikvidování nebezpečných prdů. Ale naše výzkumná skupina se nevzdává.

Klima se přeci mění už pár milionů let a to by bylo, aby se nějak nezměnilo, až to spustíme. A co to bude stát? Do toho je nám prd.

***

P.S. Podle nejnovějších zpráv je podezření, že prdí i mravenci. Mají totiž zažívací orgány. Sice malinké, ale zase jich je moc. Těch mravenců. Někteří biologové dodávají, že bzdí i žížaly a těch je v hlíně děsně moc. A, věřte nebo nevěřte, Žížaly vstřebají za 24 hodin tolik potravy, kolik samy váží. Ve střevu žížal žije obrovské množství mikroorganismů, takže jejich výměšky mají daleko větší mikrobiální aktivitu než polykaná zemina.
No samá metanová hrůza. A navíc tím spalováním metanu se vyrábí CO2. Viz: Dokonalé hoření methanu CH4 + 2O2 ---> CO2 + 2H2O
Takže spalováním metanu vzniká CO2 a my jsme přesně tam, kde jsme byli, a je to celé na prd. Pročež navrhuji centrále Greenpeace, Agentuře GAIA, mnou milované Arnice a dalším spolkům, aby navrhly vyhubení všech živých tvorů a ponechání jen rostlin a něco hmyzu a motýlů, aby rostlinky opylovali.
No, teď mne napadlo: Neprdí, proboha, vlastně i motýli?!