29.3.2024 | Svátek má Taťána


VESMÍR: Space Shuttle STS 116

6.1.2007

Nejúspěšnější expedice ke kosmické stanici skončila

Když raketoplán Discovery dosedl minulý pátek 22. prosince pozdě večer našeho času na letišti Kennedyho kosmického střediska na Floridě, všichni si oddechli. Do Nádherné přistání Discoveryposlední chvíle totiž nebylo jasné, jestli se umoudří počasí nad Floridou anebo Kalifornií, anebo v nejhorším případě bude muset dosednout na základně White Sands v Novém Mexiku.

„Blahopřeji vám k patrně největší montážní expedici,“ uvítal posádku po přistání rádiem z houstonského řídícího střediska kosmonaut Kenneth T. Ham. Během třináctidenní výpravy přivezli kosmonauti na Mezinárodní kosmickou stanici ISS přes šest tun zásob, instalovali na ní příhradovou konstrukci pro sluneční panely, které tam přivezou příští rok, a propojili kabely na nové zdroje, takže se výkon palubní elektrárny zvýšil o polovinu. Samozřejmě zápasili i s potížemi – nemohli složit dvě křídla solárních panelů, s velkým úsilím nakonec zasunuli jedno a druhé nechali na příště. Kvůli tomu museli uskutečnit ještě čtvrtý neplánovaný výstup do prostoru. Robert Curbeam, který se účastnil všech, tak vytvořil nový rekord – čtyři výstupy během jednoho letu.

Tato prosincová expedice byla letos už třetí, což bylo nejvíc od roku 2002. Začátkem Pohled na stanici ISSroku 2003 totiž havaroval během přistávání stroj Columbia a NASA musela opět zdokonalit některé systémy těchto plavidel. Loňský a první letošní lety raketoplánů byly proto více méně zkušební, až další dva patřily k rutinním. Nicméně i v jejich průběhu měli specialisté obavy, aby se neopakovalo poškození tepelné štítu jako u Columbie.

Příští rok počítají Američané se čtyřmi výpravami raketoplánů, Rusové vypustí dvě osobní lodě Sojuz, šest nákladních typu Progres a Západoevropané nákladní stroj Jules Verne. Stavbu ISS mělo by v následujících třech letech dokončit devět dalších výprav raketoplánů, protože má zahájit provoz na podzim 2010 se současným ukončením letů raketoplánů. Je to velice ambiciózní plán, který nepovažují mnozí odborníci v daném termínu za splnitelný – i drobné závady a nepřízeň počasí ho mohou zdržet. Avšak vedení NASA nechce o téhle možnosti zatím mluvit.

MfD, 27.12.2006

Obrázky:
Pohled na stanici ISS s dopravní lodí Sojuz z paluby raketoplánu
Nádherné přistání Discovery na Kennedyho základně ukončilo nejistotu nad počasím

Se svolením autora převzato z www.karelpacner.cz