25.4.2024 | Svátek má Marek


VESMÍR: Apophis

15.2.2011

Srážka s asteroidem v pátek třináctého či na velikonoce?

Není nic staršího než včerejší noviny. I v těch dnešních se píše o tom, co se na internetu objevilo předevčírem večer. Proč se ale na internetu už od ledna znovu objevuje rok stará zpráva o srážce Země s asteroidem? Protože…

Odpověď si nechám až na konec. Příběh asteroidu Apophis je tak zajímavý, že stojí za vyprávění. Dokonce patří mezi mé oblíbené historky. Asteroid byl objeven 19. června 2004 trojicí astronomů na observatoři Kitt Peak v Arizoně, dostal předběžné označení 2004 MN4 a nějakou dobu zůstal jen jedním z mnoha bezejmenných kusů skal, protože se vzápětí ztratil. Znovu objeven byl až 18. prosince 2004 australskou observatoří Sidding Spring. A hned se začaly dít věci. Poté, co se podařilo ztotožnit australský objev se ztraceným asteroidem z června, počítače několika astronomických institucí okamžitě vypočítaly možnost srážky asteroidu se Zemí 13. dubna 2029. V pátek třináctého!

23. prosince 2004 Don Yeomans z JPL spolu s kolegy zveřejnili zprávu o objevu asteroidu se zatím nejvyšší pravděpodobností kolize se Zemí. Zpráva je formulována velmi opatrně a upozorňuje, že není důvod, aby se veřejnost obávala okamžité srážky, a lze očekávat, že pravděpodobnost srážky v roce 2029, která je 1:300, s dalším pozorováním a zpřesňováním našich znalostí o pohybu planetky výrazně klesne. Hned o den později, na štědrý den, byla ale zpráva aktualizována a pravděpodobnost vyrostla na 1:60. Během vánočních svátků stihla vystoupat až na 1:37. To je dodnes historický rekord. Asteroid dostal jméno podle egyptského božstva zkázy či zániku Apophis, ale další pozorování skutečně snižovala pravděpodobnost srážky v roce 2029, až ji úplně vyloučila. Už od roku 2005 je tedy známo, že v pátek 13. dubna 2029 Apophis proletí okolo Země asi tak ve vzdálenosti, v níž se pohybují geostacionární satelity.

Současně s vyloučením střetu v roce 2029 se ale vynořila možnost srážky v roce 2036. Jde o to, že Apophis proletí tak blízko okolo Země, že jeho dráha bude gravitací naší planety podstatně ovlivněna. Přesné parametry dráhy planetky po průletu okolo Země zatím nevíme, ale existuje jedna ďábelská možnost. Kdyby se Apophis trefil do určitého přesně vymezeného koridoru, jehož šířka je pouhých 600 metrů, jeho dráha by se změnila tak, že v roce 2036 by Zemi skutečně zasáhl. Opět 13. dubna. Tentokrát nikoli v pátek, ale v neděli. Neděli Velikonoční!

Protože jde o blízkozemní asteroid, budou mít astronomové ještě spoustu příležitostí ke zpřesňování jeho dráhy a nepochybně ještě před kritickým rokem 2029 bude i srážka v roce 2036 vyloučena. Teď je ale železo ještě žhavé, tak kujme, než nám vychladne. Co by taková srážka na Zemi způsobila? Apophis je malý asteroid, měří okolo 270 metrů (rozptyl odhadované hodnoty je 210 – 330 m). Energie uvolněná při jeho dopadu na pevnou Zemi se odhaduje na 500 megatun TNT, což je jen asi dvojnásobek až trojnásobek energie výbuchu Krakatoy v roce 1883. Erupce indonéské sopky Tambora z roku 1815 byla silnější. Evropské kroniky zaznamenávají následující studený rok bez léta, bez úrody, s trvale zaprášenou nebo zamračenou oblohou.

Katastrofické odhady počtu obětí při dopadu asteroidu do obydlených oblastí jdou k deseti miliónům lidí. Dopad do oceánu by samozřejmě zvedl obrovskou tsunami. Na druhou stranu je třeba zachovat aspoň trochu zdravého cynismu a uvědomit si, že tak malá planetka celoplanetární katastrofu podobnou té, kterou možná zažili dinosauři, nezpůsobí.

A proč se zpráva o srážce v roce 2036 začíná na internetu objevovat tak pravidelně, že to už připomíná ten oblíbený hoax s Marsem velikým jako Měsíc? Jednu stopu bych měl. Poprvé se objevila na Silvestra 2009 a dokonce i na českém internetu. Ruský medvěd uprostřed zimy procitl ze spánku a hlasitě zabručel. Prý by bylo dobré k planetce Apophis poslat kosmickou sondu. A protože kdo chce dnes peníze, musí vyhrožovat, postrašili ruští vědci veřejnost a politiky, jedním dechem je ujistili, že pravděpodobnost katastrofy je malá, ale peníze na sondu s gloriolou zachránce lidstva by se samozřejmě hodily. Téměř doslova do roka a do dne, tedy v lednu letošního roku, se na ruských serverech začala objevovat v podstatě identická zpráva a postupně se šíří po světě, až dorazila opět k nám. Ta zpráva je určena ruským politikům. A dokud profesor Sokolov peníze nezíská, bude se tato „novinka“ opakovat více méně pravidelně.

Vraťme se ještě do roku 2029. Apophis proletí opravdu fantasticky blízko a přesto, že měří necelých 300 metrů, se dá čekat, že bude velmi dobře pozorovatelný na obloze. Dosáhne asi třetí hvězdné velikosti, takže bude docela dobře vidět očima. A pofrčí mezi hvězdami tempem 42 stupňů za hodinu, tedy asi třikrát rychleji, než se hvězdy (na rovníku) zdánlivě pohybují po obloze díky rotaci Země. A třešnička na dortu: nejlepší pozorovací podmínky budou v Evropě! V pátek 13. dubna 2029 se tedy těším nashledanou na hvězdárně!

Důvěryhodné informace o asteroidu (99942) Apophis jsou na stránkách http://neo.jpl.nasa.gov/apophis

Převzato z blogu JanVesely.bigbloger.lidovky.cz
Autor je pracovníkem Hvězdárny a planetária v Hradci Králové