29.3.2024 | Svátek má Taťána


VELKÁ BRITÁNIE: Ukažte, kolik platíte ženám

21.7.2015

Britský premiér David Cameron ťal do živého: ekonomické (ne)rovnosti mezi muži a ženami. Velké firmy začnou zveřejňovat výše mezd.

Skoro jako by promlouval labourista a ne premiér ze strany toryů. David Cameron tento týden oznámil, že britské společnosti, které mají 250 a více zaměstnanců, budou muset pravidelně zveřejňovat údaje o finančním ohodnocení svých mužských a ženských pracovníků. Opatření začne platit v první polovině příštího roku, uvedl premiér, jenž doufá, tento krok časem přispěje k vyrovnání stále ještě existujících rozdílů mezi mzdami mužů a žen.

„Až moje dcery Nancy a Florence začnou pracovat, chci, aby pohlížely na rozdíly v platech mužů a žen stejně, jako my dnes vzpomínáme na odpírání ženského volebního práva či možnosti žen pracovat, tedy jako na něco zastaralého a chybného. Na něco, co jsme společně překonali,“ citoval Camerona britský list Times. Dcerám britského premiéra jsou čtyři a jedenáct let.

Není to poprvé, co Britové genderovou nerovnost v platech řeší podobným způsobem. Před pěti lety o podobné opatření usilovala labouristická vláda. Dokonce Equalities Act 2010 (Zákon o rovnosti) schválila, legislativa však byla v dalším projednávání pozměněna. Informace o platech mohly společnosti zveřejňovat „dobrovolně“, což využilo jen pět velkých firem, mimo jiné Tesco.

„Průměrně platí, že zatímco muž si vydělá libru, žena jen osmdesát pencí. To je skandální,“ řekl premiér a připomněl, že Velká Británie je na šestém místě v žebříčku největších platových rozdílů mezi muži a ženami v celé osmadvacítce.

Rozdíl v platech činí devatenáct procent, uvedla společnost Eurostat ve statistice za rok 2013. To je o tři procenta víc, než tvoří unijní průměr, nicméně kupříkladu Česko Británii v tomto srovnání předčilo (viz grafika). A rekordy trhá Estonsko, kde je rozdíl třicetiprocentní. Naopak Slovenky mají podle dat Eurostatu s tříprocentním rozdílem nejblíže k platům svých mužských kolegů, následuje Malta a Polsko. Situace v osmadvacítce se každopádně proti minulosti mírně zlepšila, byť některé země – například Portugalsko – hlásí od roku 2008 naopak prohloubení propasti v ohodnocení mužů a žen.

Cameron věří, že právě povinnost zveřejňovat rozdíly v platech „vnese světlo na nerovnosti a vytvoří tlak, který je třeba ke změně“. Detaily nového opatření ještě nejsou hotové, uvedla stanice BBC. Úkol dostala na starost ministryně školství Nicky Morganová, jež povede konzultace s vedením velkých společností. Především je třeba doladit, kdy a jak informace odhalovat. Kupříkladu Konfederace britského průmyslu (CBI) uvedla, že neuvážené zveřejňování dat by mohlo být „zavádějící“.

Česká zpráva o rovnosti

Nicméně nejen Britové tento týden zaměřili svou pozornost na rovnost mezi pohlavími.

Česká vláda v pondělí schválila „Zprávu za rok 2014 o rovnosti žen a mužů“, z níž vyplynulo, že Česku se příliš nedaří udržovat vyrovnaný stav. Spíše naopak.

Zpráva čerpala mimo jiné z nedávných údajů Světového ekonomického fóra, podle nichž se úroveň rovnosti žen a mužů u nás v řadě oblastech postupně zhoršila: v roce 2014 se Česko umístilo na 96. místě ze 142. Proti roku 2007 tak pokleslo o 47 příček. A nejhorších výsledků dosáhlo právě v ekonomické rovnosti a také ve vyrovnaném zastoupení žen a mužů v rozhodujících pozicích.

LN, 17.7.2015