23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


VELKÁ BRITÁNIE: Turingův zákon

27.10.2016

Království omilostní „řádně souzené“ homosexuály

Fakt, že britská vláda před víkendem představila zákon zvaný Turingův, o lecčems svědčí. Dotyčný zákon omilostní ty, kteří byli v minulosti stíháni za svou sexuální orientaci. Omilostnění se může týkat až 49 tisíc lidí stíhaných zejména za homosexualitu. Bude fungovat jako automatické vymazání z rejstříku trestů (bylo možné už dosud, ale formou složité právní procedury). Pozoruhodné jsou tu dvě věci. Jednak že zákon přichází skoro půlstoletí poté, co byla v Británii homosexualita dekriminalizována. A pak že se mu říká podle Alana Turinga, muže mrtvého již 62 let.

Lze říci, že Turingův případ si předlouhá éra Alžběty II. za rámeček nedá, i když sama královna za něj odpovědnost nenese. Nicméně... Alan Turing byl souzen za homosexualitu (podle litery zákona za „nemravné chování“) v březnu 1952, měsíc poté, co Alžběta nastoupila na trůn. Soud mu dal vybrat mezi vězením a chemickou kastrací. Turing zvolil to druhé a už dva roky poté spáchal sebevraždu. Až v prosinci 2013 dostal od Alžběty II. královský pardon. Muselo to trvat šedesát let? A teprve teď Británie nachystala systémový zákon.

Turing zastupoval 49 postižených lidí, ale zároveň se z nich dosti vymykal. Byl geniální matematik, kryptoanalytik, za války sloužil v týmu lamačů kódů a měl lví podíl na rozluštění německé šifry Enigma. Prý pomohl zkrátit válku o rok. Jenže už sedm let po ní byl kvůli homosexualitě nejen souzen, ale navíc přišel o bezpečnostní prověrku – muž, který pomohl porazit nacisty! Proto se zákonu říká Turingův.

Zacházení s Turingem patřilo k velkým ostudám Británie. Muž, jenž přispěl k britskému vítězství a na jehož počest se od roku 1966 udílí Turingova cena za informatiku, byl formálně až do prosince 2013 považován za řádně odsouzeného. Teprve nyní představený zákon Británii této ostudy definitivně zbavil. Přesto nadále vypovídá i o něčem obecnějším.

I v zemích, které dnes považujeme za liberální, přetrvávala překvapivě dlouho kriminalizace homosexuality. V Británii do roku 1967, ve Spolkové republice Německo do roku 1969. I proti tomu se vymezovali osmašedesátníci svými texty k „sexuálnímu osvobození“, často i provokativně, a teď se jim to občas vrací. Němečtí Zelení dokonce ustavili komisi zkoumající dávné relativizace pedofilie u svých členů. Kdo se nad tím rozčiluje jako nad známkou zvrácenosti, ať si uvědomí, že to byla reakce na dobu a poměry, kdy lidé jako Turing ještě byli souzeni za homosexualitu.

LN, 24.10.2016