24.4.2024 | Svátek má Jiří


VELKÁ BRITÁNIE: Nevítězství

12.6.2017

Británie si zkomplikovala jednání o odchodu z EU

Prohlížíte-li si mapy hlasování Britů, dvě poslední vypadají skoro stejně. Tam, kde se v červnu 2016 v referendu hlasovalo pro brexit (anglický venkov), vítězí v červnu 2017 konzervativci. A tam, kde se loni hlasovalo pro setrvání v EU, vítězí letos labouristé či liberální demokraté (velkoměsta, univerzity), skotští národovci či severoirská Sinn Féin. Na pohled to působí téměř stejně, a přece letošní volby vyzněly jinak – vláda ztratila v Dolní sněmovně většinu.

Británie jako by v posledním roce ilustrovala vtip s pointou „všechno je jinak“. Nejprve premiér Cameron vyhlásil referendum o setrvání země v EU. Ne proto, aby Británie skutečně vystoupila, ale aby si on posílil pozici. Jenže v červnu 2016 voliči rozhodli jinak – odmítli členství v EU a de facto i Camerona. Letos premiérka Mayová vyhlásila předčasné volby. Též aby si posílila mandát. Jenže voliči opět rozhodli jinak – její mandát naopak oslabili. Mayová ještě v květnu tweetovala, že ztrátu šesti mandátů by brala jako porážku. Teď, když jich ztratila třináct, to prostě nemůže vydávat za vítězství.

Jistě, konzervativci čtvrteční volby vyhráli. Ale vyhráli je způsobem, kterému Václav Klaus říkával „nevítězství“, zatímco pro hodně lidí je skutečným vítězem poražený lídr opozice Jeremy Corbyn (labouristé si v počtu mandátů polepšili nejvíce). Jestli nám to může něco připomínat, tak asi volby v roce 1996, kdy Klausova koalice přišla o většinu, jakkoliv s tím vůbec nepočítala. Ještě je v paměti, jak ODS šla tehdy do voleb s heslem „Dokázali jsme, že to dokážeme“.

I toto rezonuje v Británii. Když loni v referendu voliči prosadili brexit, ukázalo se, že Cameron a jeho toryové, kteří referendum vyhlásili, si ani nenachystali plán pro takové vyznění. Před očima národa pak jen pustě improvizovali. Teď se zase ukazuje, že Mayová nebude mít pro vyjednávání podmínek brexitu potřebný silný mandát.

Vítězi jsou tak britští voliči, kteří jako by po roce skládali reparát. Jejich loňský hlas pro vystoupení z EU nelze zpochybnit. Ale právě tak nelze popřít, že nyní Mayové nedali jednoznačný mandát pro tvrdý brexit, který by zemi beze zbytku odřízl od EU. Odmyslíte-li si osobní či názorové sympatie, můžete připustit jednu věc. Odchod Británie z EU je velmi komplexní záležitost. Natolik komplexní, že si žádá širší konsenzus, než jaký nabízí jedna politická strana, pro kterou teď hlasovalo 42 procent voličů.

LN, 10.6.2017