25.4.2024 | Svátek má Marek


VELKÁ BRITÁNIE: Nebát se a volit

22.4.2017

Theresa Mayová se rozhodla obnovit vládní mandát

Nebát se a nekrást, říkal TGM. A i když autorství onoho výroku nemusí být stoprocentní, stále je s ním pevně spojován. Podobně by se mohl s britskou premiérkou spojovat – samozřejmě vymyšlený – výrok „nebát se a vyhlásit volby“. Tedy ne že by se měla Theresa Mayová doma něčeho obávat, průzkumy stojí za konzervativci. Ale v dnešní Evropě se s volbami vždy spojují obavy. Neposílí pravicoví populisté? Nevyhrají dokonce volby? Tak se ptali i ptají Rakušané, Němci a v těchto dnech hlavně Francouzi. V tomto smyslu jim teď Mayová vypálila rybník. Chce vyhlásit předčasné volby, nebojí se jich, ba ani nástupu pravicových populistů.

Theresa Mayová ilustruje, jak má politik fungovat v praxi. Ona sama – spolu s většinou své strany – ještě před rokem brexit nechtěla. A když už o něm voliči rozhodli, odmítala předčasné volby. Nyní chce obojí. Není to zrada voličů a ideálů, s nimiž šla do politiky? Asi ano pro její odpůrce a remainiaky (spojením slov remain + maniac označuje Daily Mail zarputilé fanoušky setrvání Británie v EU). Ale spíše to je její reflexe změněné reality. A protože o změně rozhodli voliči v referendu, nelze ji demokraticky zvrátit, nanejvýš znásilnit – a to Mayová odmítá.

Realita Británie mimo EU – a už vyjednávání cesty k ní – se bude natolik lišit od reality dosavadní (trvající od ledna 1973), že premiérka Mayová chce obnovit demokratický mandát voliči. Vždyť ten původní Cameronův, který zdědila, s jinou va riantou než setrváním země v EU ani nepočítal. Pro možnost, kterou v referendu schválili voliči, ani neměl vypracovanou strategii. Ta se teď bude opírat o mandát obnovený. O to, zda většina voličů uvěří Mayové, že právě ona dokáže nejúčinněji minimalizovat škody brexitu. Nebo zda uvěří levicové opozici, že konzervativci jen nadřadili své zájmy těm celonárodním. A nezapomínejme na postoj Skotů, pro které budou volby zkouškou na další referendum o samostatnosti.

Větší napětí ale může vzniknout v Evropské unii. V jejích jádrových státech je dost těch, kteří si na Mayové chtějí zchladit žáhu. Porážka konzervativců by jim přinesla satisfakci naplněním hesla „opustíš-li mne, zahyneš“. Ale když konzervativci vyhrají, bude to pro leckteré evropské lídry rána. Jak to, že strana, která vyvolala referendum o brexitu a po jeho výsledku musela čelit masovým protestům, zvítězila? To se bude těžko vysvětlovat podle dosavadních klišé.

LN, 20.4.2017