18.4.2024 | Svátek má Valérie


VELKÁ BRITÁNIE: Čekání na argumenty

22.3.2016

Končící týden v Británii byl stále ve znamení argumentace ohledně setrvání či odchodu země z Evropské unie. Očekávané pozitivně laděné důvody pro i proti exponentů obou stran, které měly nahradit ona dosud spíše emotivní vystoupení poukazující na to, jaká katastrofa by následovala, kdyby občané hlasovali v referendu tak či onak, však stále ještě nebyly zveřejněny.

Slíbil je jak premiér David Cameron, tak i vůdci kampaně favorizující Brexit, ale jaksi ne a ne se k tomu odhodlat. Někteří experti nyní tvrdí, že argumentace zastrašující voliče je možná jednodušší a působivější, než střízlivý odhad pozitivních následků setrvání či odchodu.

Jistým pozitivním krokem vlády bylo ovšem středeční zveřejnění plánu rozpočtu ministrem financí Georgem Osbornem v dolní sněmovně, poté co se jako vždy při této příležitosti ukázal před domem v Downing Street s oním odřeným červeným kufříkem s detaily rozpočtu.

Osborne prohlásil, že do roku 2020 by při rostoucí ekonomice mohl zlikvidovat nynější deficit, a to i přes ne právě růžový stav globálního hospodářství, charakterizovaný, jak řekl, „neklidem finančních trhů a nízkou produktivitou západních zemí“.

Přesto ale předložil plán snížení podnikového zdanění na 17 procent a odložil údajně dříve plánované další škrty veřejných výdajů ve výši 3,5 miliardy liber až na konec volebního období, prý aby naladil voliče před červnovým referendem.

Jediným negativním aspektem rozpočtového plánu, který postihuje podnikový i obchodní sektor, je zavedení daně z cukru ve slazených nápojích od pěti gramů cukru ve100 mililitrech nápoje. Což Osborne odůvodnil tím, že britské pětileté děti konzumují ročně tolik cukru, že se jedná o ekvivalent jejich tělesné váhy, což přispívá k nárůstu dětské obezity.

Co se týče perspektiv ekonomiky, experti poukazují na skutečnost, že Británie je postižena váhavostí globálních investorů, čekajících na výsledek červnového referenda. Odhad růstu v nynějším roce byl opět snížen, a to na dvě procenta z dřívějších 2,4 procenta a příští rok by mohl činit 2,2 procenta, oproti očekávaným 2,5 procenta.

Osborne si ovšem k nespokojenosti přítomných Brexitářů ve vládních lavicích neodpustil sdělení, že: „Británie bude silnější, bezpečnější a více prosperující v reformované Evropské unii“ a dodal, že „by se zahráváním si s odchodem z unie nemělo riskovat všechnu tu tvrdou práci, kterou Britové vykonali, aby učinili jejich zemi opět silnější“.

Ono slovíčko „reformované“ je velmi důležité, neboť Británie opravdu už unii nachýlila směrem k reformám a ty dnes požadují i další členské země a zmíněnou „silou a prosperitou“ bude možná argumentovat i americký prezident Obama v očekávaném prounijním projevu během chystané návštěvy Británie v nejbližších týdnech, což ovšem Brexitáře opět rozladí.

Mezitím snad alespoň Cameronova vláda zveřejní slíbené pozitivní argumenty pro setrvání v unii, což by se mělo záhy pro vládu příznivě projevit v průzkumech veřejného mínění. Asi je už nejvyšší čas.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus