29.3.2024 | Svátek má Taťána


VĚDA: Ochlazování v nedohlednu

21.10.2009

Nástup globálního ochlazování se nekoná ani v roce 2009, a to přesto, že podle zaručených zpráv klimaskeptiků k tomu už musí dojít každým dnem. Všechno tomu prý nasvědčuje. Dokonce i Neviditelný Pes občas vypouští podobné poznámky. Například v sobotu 17.října jsme se na stránkách Psa mohli dozvědět o "další ráně globálním oteplencům", kterou jim uštědřila kosmoklimatologie. O kus níže Neviditelný pes informuje o odhalení velkého oteplovacího podvodu zvaného "hokejkový graf". A v Psím stručně čteme, jak "Globální oteplování trápí celou republiku, nejcitelněji zasáhlo Jablonecko", což byla ironická poznámka související s na říjen neobvyklou sněhovou kalamitou. Jenže globální ochlazení se nejspíš konat nebude ani letos a ani příští rok. A já k tomu dodávám - bohudík.

Začněme říjnovou sněhovou kalamitou. Je pravda, že počasí nám minulý týden předvedlo opravdu neobvyklou tvář. Teploty byly hluboce pod normálem. Mnozí ale zapomněli, že před čtrnácti dny naopak panovaly v Česku na říjen neobvyklé letní teploty. A tak zatímco 15.října průmerná teplota v Praze dosáhla pouhých +1,5°C, týden předtím 7.října byl denní průměr +20,2°C. V pražském Klementinu ten den naměřili letních +25,1° C a v Kuchařovicích u Znojma dokonce 27,8° C. Průměrná teplota v Česku od 1. do 16.října tak byla zcela v mezích dlouhodobého průměru.

Vraťme se k letošnímu klimatu. Ani letos nepřišlo předpovídané globální ochlazení přesto, že všechno by tomu mělo podle klimaskeptiků nasvědčovat. Slunce se už dva roky nachází na 100-letém minimu své činnosti. V srpnu dokonce nebyla zaznamenaná na Slunci jedna jedina skvrna. To se stalo naposledy před 96 roky v červnu 1913. Astronomové navíc v letošním roce pozorují nejsilněší proud kosmického záření dopadajícího na Zemi od dob, kdy se toto záření měří. Toto kosmické záření vyvolává tvorbu oblačnosti a zastiňuje Slunce. Přesto se neochlazuje. Zvýšený objem skleníkových plynu totiž už nejspíš dokáže eliminovat i tyto kosmické vlivy. Zpráva NOAA z minulého týdne to jen potvrzuje.

Podle zprávy NOAA byla globální teplota v září 2009 +0,62°C nad průměrem 20.století. Bylo to druhé nejteplejší září v historii měření od roku 1880. Tepleji bylo jen v roce 2005 s odchylkou +0,66°C. Prvních 9 měsíců letošního roku obsadilo 5.příčku mezi nejteplejšími roky s celkovou odchylkou +0,55°C nad průměrem 20.století. Nejteplejší období "leden-zaří" bylo v roce 1998 (+0,65°C), a bylo tehdy způsobeno velice silným jevem ElNiňo. Na podzim roku 1998 El Niňo začalo slábnout, zatímco letos na podzim teprve nabírá na síle a podle předpovědí by mělo vrcholit na jaře 2010. Očekává se tedy teplý konec roku a první polovina roku příštího.

V Česku jsme zažili příjemné teplé září s odchylkou +2,3°C nad průměrem z let 1961-1990. První tři čtvrtletí roku 2009 v Česku byla teplá s odchylkou +1,1°C. Podprůměrné byly letos v Česku pouze měsíce leden a červen, zbytek měsíců byl nadprůměrný, přičemž duben byl extrémně teplý s odchylkou +4,7°C nad průměrem. Nastávající zima by měla být v Česku teplá, pokud se vyplní pranostiky ("v říjnu mráz a větry - leden, únor teplý", "sněží-li brzy v říjnu, bude mokrá zima").

Klima nám tedy i letos ukazuje spíše svou přívětivou tvář. Ačkoli alarmisté varují před klimatickou katastrofou, žádná se nekoná. Naopak. Teplejší klima je pro lidstvo požehnáním.

Odkazy:
http://www.ncdc.noaa.gov/sotc/?report=global&year=2009&month=9&submitted=Get+Report
http://science.nasa.gov/headlines/y2009/29sep_cosmicrays.htm
http://www.chmi.cz/meteo/ok/okdat0910od.html

Poznámka redakce: Neviditelný pes nikdy netvrdil, že dochází ke globálnímu ochlazování, pouze si tropil, tropí a bude tropit posměšky z globálně oteplovacích alarmistů a jejich katastrofických prognóz. Autor článku postupuje podle osvědčené metody, kdy se oponentovi podsune názor, který nikdy nezastával, aby pak bylo možno takové tvrzení vítězoslavně vyvracet.