28.3.2024 | Svátek má Soňa


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
vooda 24.9.2006 7:05

vyvoj technologii

Vazey autore, prezentujete zde pokrok technologie parnich a jadernych elektararen. Musite si vsak take uvedomit, ze  technologie alternativnich zdroju energie je teprve v zacatku a bude se vyvijet a tedy zlepsovat.

Člověk český. 26.7.2006 8:12

Jaderná energie.

Včera jsme byli svědky malého enegetického kolapsu - málo elektrické energie, nebo jiný problém, který nebyl zveřejněn. Oproti straně Zelených tvrdím, že jaderná energetika by měla být základem pro energetiku budoucnosti, zvládnutí supernových jaderných technologií, které by vedlo k jaderné syntéze, pak by se nám vedlo ještě lépe, a bylo by méně exhalátů a škodlivin všeho druhu.

Aurelius 21.7.2006 21:50

Úspory energie... ha, ha ha!

Vsechny a do posledního centu saturuje Dobrý stát zvysováním daní z energie a paliv...

dobry 15.7.2006 1:55

jeste lepsi

<a href="http://h1.ripway.com/CZECHSCI_ethics/CZECHSCI_ethics_intro.pdf">pdf here</a>

Karlík Garlík 5.7.2006 9:59

a mozna je vsechno jinak?

Určitě to všichni s naší planetou myslíte dobře (co jiného Vám zbývá ?) ale prosím, vypořádejte se nejdřív s argumenty, které pro nás sepsal B. Lomborg (The skeptical environmentalist) uz v r. 2001. Nyní to vyšlo i česky (Skeptický ekolog, nakl.Dokořán a Liberální institut) a stojí to za těch 598 Kč. A když už si ten český překlad opatříte, nejdřív si v něm  přečtěte doslov českého ekologa (Konvička, Mihulka), ekonoma (Šíma, Urbanová) a taky na záložce text jiného ekologa V. Cílka. Až to všechno přečtete a strávíte, vraťte se k této diskusi. Bude určitě víc k věci.

Pavel M. 26.6.2006 20:27

Bezpecna uloziste??????

Sam jsem "opatrnym zastancem" jaderne energie. Tvrdit ovsem, ze problem jaderneho odpadu je vyresen je smesne. Ano, odpad se tzv. reprocesuje a cast (stepitelne isotopy jako plutonium 239) se opet uziji v reaktoru. Pritom ovsem vznika znacne mnozstvi nestepitelneho, ale vysoce radioaktivniho odpadu (cesium 137, stroncium 90 atd.atd.). Jetli jsou rizika spojena s jeho ulozenim vyvazena tim, ze uran nedovazime ze stredniho vychodu a ze JE neprodukuji sklenikove plyny sam nevim. Vsem vaznym zajemcum vrele doporucuji clanek v Natl. Geographic 7/2002, web-link je http://magma.nationalgeographic.com/ngm/0207/feature1/index.html#

Pavel 20.6.2006 21:47

Co odpad z jadernych elektráren.

Jak dlouho je slibováno vyřešení jaderného odpadu,a výsledek v nedohlednu.Neobnovitelné zdroje se jednou vytěží a spálí.Až je budou potřebovat naši potomci nebudou.Na to přišli i v USA a proto se snaží n.z. dovážet a šetřit své !!Větrné elektrárny jsou dražší na výrobu než co vyrobí.Vodní elektrárny - ještě malé rezervy mají.Pěstování plodin pro obnovitelné zdroje energie vypadá nejrozuměji.

Flasi 20.6.2006 22:20

Re: Co odpad z jadernych elektráren.

Porad dokola. Vyhorele jaderne palivo neni problem. Bud se znovu pouzije v nove generaci reaktoru, nebo kdyz k tomu z nejakych zahadnych pricin nedojde, tak se ulozi kilometr pod zem do stabilniho podlozi.

Pestovani plodin vypada pro CR z OZE nejrozumneji, ale je jasne, ze nikdy (tedy do dalsi zemedelske revoluce) nedokaze pokryt energeticke pozadavky CR.

Pavel 20.6.2006 22:33

Re: Re: Co odpad z jadernych elektráren.

Jenže nová generace JE v nedohlednu a stabilní úložiště nejsou zadarmo a nikdy nemůžeme vědět jestli se nám z něj nestane časovaná bomba.

jasan 20.6.2006 22:38

Re: Re: Re: Co odpad z jadernych elektráren.

jak si prosim tu bombu technicky predstavujete?

Flasi 20.6.2006 22:45

Re: Re: Re: Co odpad z jadernych elektráren.

Nova generace neni v nedohlednu, nejvetsi problem je ekonomicky - uran je porad dost levny, takze se je nevyplati moc stavet. Ale napriklad Rusove uz dneska cuji prilezitost a jsou ochotni vyhorele palivo odebirat.

Stabilni uloziste jiste zadarmo nebude - ale s tou cenou uz se v soucasnych nakladech na jadernou elektrinu kalkuluje.

S tou casovanou bombou bych to taky prosil trochu rozvest, protoze fakt nevim, jak by to melo fungovat.

Pavel 21.6.2006 0:02

Re: Re: Re: Re: Co odpad z jadernych elektráren.

Časovaná bomba- např.zamoření spodních vod,nedostatečné zajištění zabezpečení odpadu a jaderného materiálu jako takového, před přístupem jiných osob a zájmů (to už v Této republice bylo). 

Flasi 21.6.2006 7:33

Re: Re: Re: Re: Re: Co odpad z jadernych elektráren.

Zamoreni spodnich vod? A proto se hledaji mista, kde je nepropustna hornina, ktera se uz desitky tisic let nepohla a ani do budoucna nebude mit tendence se hybat.

Zabezpeceni pred pristupem? A co jako? Dokud bude v CR normalni stat, tak zabezpeceni nebude problem. Az tady vypukne valka, nebo anarchie, tak nepravneny pristup k vyhorelemu palivu bude jeden z tech mensich problemu, ktere tady budou hrozit.

Pavel 23.6.2006 7:44

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co odpad z jadernych elektráren.

Bohužel jsem skeptik,znám úroveň dodržování stavebních prací.

A k tomu,aby někdo za peníze  nebo z jiného zájmu porušil bezpečnostní normy není potřeba válka.Stalo se tak před i po roce 1989 na našem územía týkalo se to jaderného materiálu!

Normální stát - podívejte se jak dlouho vydržel ten takzvaně normální stát od roku 1918,a na jakou dobu by zde to úložiště mělo být . Srovnejte si to. 

Stále trvám na dořešení jaderného odpadu,krátkozrakost a názory typu po nás potopa by se nám mohli v tomto konkrétním případě zatraceně vymstít.

Lukáš 20.7.2006 21:24

Pazourek

Představa, že neobnovitelné zdroje se vytěží a všichni budou překvapeni, že nejsou, je naprosto mylná. Mnohem dřív, než by se to stalo by se těžba dávno nevyplatila. Snaha nechávat ropu budoucím generacím je podobná, jako kdyby neandrtálec schovával pro svoje potomky pazourek.

Jan Zizka 20.6.2006 21:42

Bushe do toho netahejte.

Hned, jak se zminite o presidentu Bushovi, zacnou bolsevici a jejich nemyti bratrickove rvat. Pamatujte si, ze Bush podle jejich nazoru nemuze nic udelat spravne. Pokud tomu neverite, zeptejte se panu Gora, nebo Kerryho-Kohna a nebo pani Albrightove. 

Punťa 20.6.2006 20:20

Je zajímavou shodou okolností

Jak se zvedáním hrdých čel bolševíků z ČSSD a káeščé, oklepavších se z volební kocoviny, zároveň tvrdě začínají útočit atoteroristé.

Jenda 20.6.2006 19:34

Smarja jezis mate rozum? Zminit Bushe a jeste kladne?

To zas bude dopisu ... :-}

Venkovan 20.6.2006 19:24

Z tvrdého jádra zastánců jádra

vzešla jadrná agitka;-)

pavelH 28.6.2006 14:48

Re: Z tvrdého jádra zastánců jádra

... a jádrové mýdlo s jelenem...

Alex 20.6.2006 18:50

To je ale nehorázný demagog

Dnes nám říká - raději nechte všechno svítit, všechno se točit, nic vůbec nevypínejte, to je nejúsprnější, protože by se mohl rozbít vypínač, a na jeho výrobu je potřeba energie.

MilanS 20.6.2006 22:26

Re: To je ale nehorázný demagog

Ó slunéčko jasné, jak jste přesně a věcně odhalil toho technokrata Daneše! V celém jeho článku ani slova o šetření, ani zmínky o zodpovědnosti za příští generace! Přesně jste vyargumentoval všechna jeho tvrzení. Máte u mě Bursíkovu cenu.

A pak někdy zkuste vypínat počítač vždy, když (třeba na 3 minuty) přestanete pracovat nebo chatovat - pak se vám možná trochu rozsvítí v hlavě.

Jura Jurax 20.6.2006 22:50

Re: Re: To je ale nehorázný demagog

Ne´dělejte si iluze - nerozsvítí :-(

JJ 20.6.2006 13:26

K US

US ma program podpory obnovitelnych zdroju a i treba podpory bionafty. Stejne tak ma program podpory vystavbe novych JE - chteji zavest novou technologii a tak prvnim 4 (ci tak nejak) daji dotaci/ ulevy.

US na rozdil od EU je relativne sobestacna v energiich. A pokud by bylo nejhur tak nabehnou na Aljasku a par let vydrzi, stejne jako maji obrovsky prostor pro uspory. EU je do obrovske miry zavisla na VYVOJI obdnovitelnych zdroju energie. Proste moc jinou moznost nema (CR ji ma, protoze CR muze postavit dalsi 2-3 JE a byt relativne sobestacna po dobu, co bude rozumne pristupny uran). Ale EU jako celek by na jadro v takovem meritku prestoupila tezko. Odtud plyne zavazek clenskych zemi na podpory vyvoje OZE tim, ze budou cast elektriny vyrabet prave z OZE.

Jinak vetrniky v CR jsou blbost (proste nefouka), CR by mela svuj zavazek s EU splnit tim, ze udela mezistatni dohodu s Nemeckem - proste od nich elektrinu z par vetrniku koupime, oni maji nadbytek, ci postavit VE v Severnim mori.

Stredocech 20.6.2006 15:19

Re: K US

EU žádné dotované obnovitelné zdroje nepotřebuje, stačí se dát francouzskou cestou. Pokud jde o sluneční energii, zatím to vidím z hlediska zavedení konkurenceschopných zařízení asi ve stejném časovém horizontu, jako jadernou fůzi.

Nemá smysl budovat víc, než DEMONSTRAČNÍ zařízení. Jinak by nás možná ani nenapadlo, že jedním z velkých problémů slunečních elůektráren je jejich čištění od prachu.

JJ 20.6.2006 15:36

Re: Re: K US

I Francie je zavisla na dovozech ropy, zemniho plynu a uhli. A co se tyce jadra, tak je technicky velice obtizne realizovat zavedeni systemu ala Francie v cele EU v rozumnem casovem horizontu. Zvlaste v konkurenci (reaktory, uran) s Cinou, Indii, Ruskem a US. Nicmene CR sama o sobe by to provest mohla (je na to dostatecne mala).

K demonstraci - pokud date penize akademikum, vyvoj trva vecne, vysledkem je mozna nejaka ta konference a demonstracni zarizeni vam neda zadna data o tom, kolik by to stalo prumyslove. Zpusob podpory OZE ala EU je dobry v tom, ze neurcuje, o jaky zdroj ma jit (ze to nektere zeme obratily je jejich vec, system v UK je treba dobre propracovan). Zvitezi prirozene nejvhodnejsi technologie - jak z hlediska "fyziky", tak z hlediska ceny vyroby a vhodnosti masoveho nasazeni.  Muj osobni favorit je (i kdyz slunecni energie ma nejslibnejsi rychlost vyvoje):

http://sustainability2003.statkraft.gosu.no/docs/7/238/244/249/document257.ehtml

loizik 20.6.2006 17:41

prave masivni nasazeni jadernych elektraren by je mohlo slevnit

Zatim to je do znacne miry co kus to temer prototyp. Kdyby se zacly vyrabet seriove, byly by dostupnejsi. S nedostatkem uranu neni problem, kapacity na obohacovani a reprocessing jsou poloprazdne a cena uranu tvori par procent vysledne ceny energie...

JJ 20.6.2006 17:49

Re: prave masivni nasazeni jadernych elektraren by je mohlo slevnit

Jaderny prumysl bude mit problem udrzet ci lehce zvysit celosvetovy podil jaderne energie, kvuli technickym drobnostem, jako mnozstvi vyrobni kapacity vseho mozneho, ale treba i soucasne situaci, kdy neni uranu prave nadbytek a nova velka naleziste jaksi ne a ne najit. Cena uranu (ac 3x vetsi nez pred par lety) je porad rozumna, ale nikdo dnes neumi 100% zajistit jeho dostupnost po dobu zivotnosti reaktoru.

Jinak obohacovani jede na 100%, zvlaste centrifugy, ktere se po dobu jejich zivotnosti nezastavuji.

loizik 20.6.2006 18:14

Re: Re: prave masivni nasazeni jadernych elektraren by je mohlo slevnit

Nikdo neumi zajistit nic za 60 let, treba nas trefi velky meteorit ...  Ovsem soucasne LVR umi palit recyklovane vyhorele palivo (MOX) a mnozeni uranu z thoria je take technologicky zvladnute, otazkou je jenom cena. Dalsi generace budou mit lepsi tepelnou efektivitu, coz dale prodlouzi zivotnost tech znamych rezerv (3.5Mt U tezitelneho do cca $100/libru). Mame tudiz alespon stoleti bezproblemovych uranovych zasob na vyvinuti ekonomicky prijatelnych FBR nebo neceho jineho (fuze, nanosolar, gmobio, ..?).

Rusko se v souvislosti s krizi v Iranu nechalo slyset, ze maji asi 30% vytizeni obohacovacich kapacit, takze radi pomohou.