28.3.2024 | Svátek má Soňa


ASTRONOMIE: Ranní planetární mejdan a zatmění

31.12.2018

Nový rok přivítá ráno nad jihovýchodním obzorem Měsíc spolu s planetami. Na konci ledna se představení zopakuje v mírně obměněném obsazení. A mezi tím nás čekají dvě zatmění a královské planetární sblížení.

Topocentrický pohled na vesmír v lednu 2019 začneme hned prvním lednem. První ráno nového roku se na jihovýchodě srpek couvajícího Měsíce přiblíží k Jupiteru s Venuší, která se jen o několik dní později (6. ledna) dostane do největší úhlové vzdálenosti od Slunce, takže se na obloze leskne v nejpříhodnější poloze. Planety a Měsíc tak budou mít na obloze něco jako ranní večírek. Tu krásnou podívanou si ale asi užije málokdo. Komu by se chtělo po oslavě Silvestra vstávat před sedmou ranní, že? A pochybuji, že někdo vydrží být tak dlouho vzhůru – i když pár večírků, které zkazilo neodbytné svítání, jsem už také zažil.

Jeden skvělý, i když ne silvestrovský, třeba před lety v Ostravě, kde jsme popíjeli za výlohou nonstop baru s výhledem na náměstí, které postupně pokrýval padající sníh, v němž zanechávaly rozesmáté stopy slečny zavěšené do pánů pomalu opisujících klikaté trajektorie směřující bez výjimky do téhož pozorovatelsko-pohostinského zařízení, ve kterém jsme seděli my. Nádhernou atmosféru zimní noci o několik hodin později brutálně utnuly rázné kroky zamračených šedivých lidí, kteří přímo a rychle pospíchali, byť to muselo být v sobotu, zřejmě do práce. Ty dříve zmíněné slečny možná byly také v práci, ale ranní chodci – kterým se omlouvám, neboť spěchaje na tramvaj, tvářil bych se v tu nemožnou ranní hodinu úplně stejně – tedy ti ranní chodci celý večírek dokonale zkazili. Nezbylo nám tedy než zaplatit a vydat se zpět do ostravského planetária, které tehdy hostilo akci zvanou Rej Ebicyklu (tím chci vysvětlit, proč tato vzpomínka patří do povídání o dění na obloze).

Pro nás všechny, kteří to nemáme šanci uvidět na vlastní oči, tedy alespoň simulace z programu Stellarium. Těsně nad obzorem se tam za jakýmsi keřem krčí Merkur, který je však na skutečné obloze nepozorovatelný:

leden01

1. 1. 2019 - Měsíc a planety na ranní obloze prvního dne nového roku. (www.stellarium.org)

Měsíc má podobu tenkého couvajícího srpku a z oblohy se během prvních dní nového roku vytratí. Nov nastává 6. ledna 2019 ve 2:28 SEČ a Měsíc při něm způsobí částečné zatmění Slunce, které my neuvidíme. Pozorovatelné bude toto zatmění v Tichém oceánu a na východě Asie.

leden02

6. 1. 2019 - mapa viditelnosti částečného zatmění Slunce. (Fred Espenak)

Těšit se ale můžeme na zatmění Měsíce. Ten se ve druhém lednovém týdnu znovu objeví na obloze, tentokrát večer v podobě dorůstajícího srpku. 12. a 13. ledna Měsíc uvidíme poblíž slábnoucího Marsu a 14. ledna v 7:45 nastane první čtvrt. Poté se Měsíc přes souhvězdí Býka, kde se 17. ledna potká s Aldebaranem, rudým okem nebeského tura, a Blíženců, dopracuje k úplňku (21. ledna v 6:16), při němž nastane slibované zatmění.

leden03

21. 1. 2019 - graf průběhu a mapa viditelnosti úplného zatmění Měsíce. (Fred Espenak)

Opět to bude záležitost pro ranní ptáčata. U nás začne úkaz ve 3:37 SEČ vstupem Měsíce do zemského polostínu, který většina pozorovatelů ani nezaznamená. Částečné zatmění, které už je velmi nápadné, začíná ve 4:34, úplné, při kterém je Měsíc zcela ponořen do stínu Země, pak proběhne mezi 5:41 a 6:43. Na konci úplné fáze už bude Měsíc jen necelých 10° nad západním obzorem. Zapadne během druhé částečné fáze, takže až do samého konce tento úkaz neuvidíme, ale ty nejhezčí a nejnápadnější fáze zatmění ano. Geometricky budou nejlepší podmínky pro pozorování tohoto zatměni na Kubě, jak plyne ze schématu, jehož autorem je Fred Espenak.

Měsíc se při zatmění bude nacházet v souhvězdí Raka, takže během úplné fáze, kdy ztmavne obloha, budeme moci severovýchodně od temně hnědo-oranžového „ducha“, v nějž se Měsíc asi na hodinu promění, pozorovat otevřenou hvězdokupu Jesličky a na opačné straně pak nejjasnější hvězdy Blíženců.

leden04

21. 1. 2019 - úplné zatmění Měsíce pozorovatelné nad naším obzorem prakticky v celém průběhu. (www.stellarium.org)

O jedno ráno později, 22. ledna, se do konjunkce (vzájemného přiblížení) dostanou dvě nejjasnější planety – král Jupiter a královna krásy Venuše. Okolo sedmé hodiny je uvidíme zářit v červáncích poměrně vysoko nad jihovýchodním obzorem. Nedaleko se nachází také Antares – nejjasnější hvězda souhvězdí Štíra. Pro nás, kteří se už od konce srpna těšíme na červenec, je to příjemná připomínka skutečnosti, že dny se prodlužují a nezadržitelně se blíží léto.

leden05

22. 1. 2019 - konjunkce Venuše a Jupiteru nedaleko hvězdy Antares ze souhvězdí Štíra. (www.stellarium.org)

Ještě ale neskončil leden. Měsíc se po poslední čtvrti, která nastává 27. ledna ve 22:10 SEČ, opět dostane v podobě couvajícího srpku mezi planety. Venuši a Jupiter jsme spolu s Měsícem mohli vidět už na Nový rok, na konci ledna se k nim ještě nesměle přidá Saturn. Jeho noci však teprve přijdou. Za půl roku bude viditelný od večera až do rána.

leden06

31. 1. 2019 - Měsíc spolu s Venuší, Jupiterem a Saturnem na ranní obloze. (www.stellarium.org)

Rok 2019 nám na obloze začíná docela pěkně. Přeji Vám, milí čtenáři, ať je pěkný a úspěšný i na zemi.

*****************************

Za hranicí vesmíru
Premiéra 18. ledna 2019 v 18:30, více informací zde.

Horizon

Převzato z blogu se souhlasem autora.
Autor je pracovníkem Hvězdárny a planetária hl.m. Prahy