19.4.2024 | Svátek má Rostislav


VĚDA: Útočníci z vesmíru 3

17.6.2009

Terčem nebezpečného útoku z vesmíru se stala rovněž oblast kolem Bohumilic severovýchodně od Vimperku. Nejprve spadl roku 1889 meteorit o hmotnosti 0,962 kg poblíž Smrčné a poté roku 1925 nedaleko Vyškovic. Jiný kamenný meteorit dopadl dne 28. června 1934 kolem 20. hodiny večerní do řepného pole u Sazovic na Zlínsku poměrně blízko pracujících vesničanů. Jeho hmotnost byla 412 g.

Kamenný déšť se snesl 22. května 1808 také u Stonařova na Jihlavsku. S největší pravděpodobností prý šlo o úlomky z planetky Vesta. Dochovaná svědectví hovoří o kamenné sprše, z níž se však nakonec dochovalo poměrně malé množství meteoritů různé velikosti. Je zadokumentováno 66 kusů o celkové hmotnosti kolem 52 kg. Protože neurčené množství nalezených meteoritů místní podnikavci rozprodali, není možné zjistit, kolik kusů se skutečně podařilo posbírat. Těšit nás však může vědomí, že meteority z kamenného deště u Stonařova se chlubí snad všechna významnější světová muzea.

Již jsem připomněl, že 3. září 1808 – tedy o necelé čtyři měsíce později – bylo na poli u Lysé nad Labem nalezeno asi 4 až 5 kusů rozpadlého meteoritu. Obě události samozřejmě nemůžeme jakkoli spojovat. Navíc zatímco u Stonařova šlo o eukrity, tedy jediné achondrity známé z našeho území (svým způsobem vzácnost), u Lysé nad Labem se jednalo o chondrity, které na našem území zase takovou mimořádností nejsou.

Podívejme se ještě na několik dalších zajímavých a především dramatických případů. Dne 14. července 1847 ve 3 hodiny a 45 minut, tedy ještě před rozbřeskem, dopadl u Broumova v Čechách železný meteorit, který se rozpadl na dva kusy. Jeden z nich vážil 23,63 kg. Když ho vystrašení vesničané našli, byl prý ještě horký. Druhý kus meteoritu o hmotnosti 17,08 kg zničil domek chudého cihláře v sousedství klášterní cihelny na cestě mezi Broumovem a Křinicemi. Útočník z vesmíru prorazil chatrnou šindelovou střechu a strop, prolétl komorou a skončil ve sklepě. V komoře spaly tři cihlářovy děti, ale naštěstí se jim nic nestalo.

O štěstí mohla vyprávět žena z Kerhartic, západního předměstí Ústí nad Orlicí, která 12. června 1963 odpočívala na zahrádce svého domku čp. 35. Pouhých 15 metrů od ní totiž dopadl meteorit o hmotnosti 1,26 kg. Měl razanci střely, dopadl rychlostí kolem 116 m/s. Některé právy také uvádějí, že šlo o sedmiletého chlapce, který si hrál na hromadě písku, ale skutečnost je taková, že kosmický vetřelec skutečně dopadl do zahrádky manželů Kolářových. Pád viděla také sousedka paní Marie Prachařová, která vše ohlásila úřadům (dalším svědkem byla údajně paní Kolinová). K události došlo ve 13 hodin a 50 minut.

Pády meteoritů na naše území, zaznamenané v poměrně nedávné době, se odehrály například 16. září 1969 v Suchém Dole u Police nad Metují (meteorit poškodil střechu domu) a 6. května 2000 na Morávce u Frýdku Místku (meteorit byl už za letu podrobně pozorován). V prvním případě šlo o pád jednoho kusu o hmotnosti 0,84 kg, v druhém případě to bylo pět kusů o celkové hmotnosti nejméně 1 kg.

O podobných událostech se dočteme ve starých kronikách snad na celém světě. Uvedu jen několik málo z jinak poměrně četných a často až dramatických zpráv. Například čínské kroniky uvádějí, že 14. ledna 616 se zřítila po nárazu meteoritu věž a v jejích troskách zahynulo nejméně deset osob.

Patrně jedno z nejstarších svědectví z Evropy pochází ze 14. září 1511 z Cremony, které můžeme interpretovat jako smrt mnicha zaviněné pádem meteoritu.

Pády meteoritů zaznamenaly také řecky a latinsky psané staré zprávy.

Dokončení zítra.