28.3.2024 | Svátek má Soňa


VĚDA: Marihuana navždy poškozuje mozek mladých

1.9.2012

Prokázal to dvacetiletý výzkum

Lékaři i psychologové v řadě zemí už několik let poukazují na skutečnost, že jejich pozorování naznačují větší škodlivost marihuany, než se dosud všeobecně připouštělo. Konkrétní a dlouhodobý vědecký výzkum však chyběl.

Není proto divu, že britská elektronická média dnes ráno – podobně jako i v řadě dalších anglicky mluvících zemí – přinesla na prvních místech zpravodajství potvrzení této skutečnosti v právě zveřejněné vědecké zprávě v odborném americkém periodiku pod názvem Proceedings of the National Academy of Sciences, neboli sborníku americké akademie věd, zdůrazněné Press Association. Zpráva konstatuje, že dlouhodobé kouření marihuany "permanentně poškozuje IQ, neboli inteligenční kvocient, paměť a soustředění pozornosti, zejména u dorůstající mládeže".

Sborník přináší podrobnosti výzkumu prováděného v novozélandském Dunedinu a týkajícího se skupiny o reprezentativním počtu více než tisícovky osob, narozených v letech 1972 a 1973, která byla sledována po celých neuvěřitelných dvacet let – od dorůstání až do věku 38 let. Výzkumu se zúčastnili nejen novozélandští, ale i američtí a britští vědci pod vedením profesorky Madeline Meierové a média citují jednu z organizátorek výzkumu profesorku Terrie Moffittovou z Institutu Psychiatrie londýnské univerzity King‘s College.

Ta shrnula výsledky výzkumu tak, že ti ze sledovaných, kteří začali kouřit marihuanu ještě na střední škole, ztratili v průměru osm bodů IQ mezi 13. a 38. rokem života, což je dost na to, aby ve škole nestačili spolužákům a museli třeba opakovat ročník a v životě měli problémy v manželství a zaměstnání vzhledem ke snížené schopnosti delšího soustředění a k částečné ztrátě paměti.

Co je ovšem podle odborníků nejvíce zarážející, je skutečnost, kterou Moffittová sama zdůraznila a tedy, že snížení IQ je "podstatné a nenapravitelné", neboť mozek mladých ještě v onom věku před osmnáctým rokem stále dorůstá. Rozhodující je frekvence a množství kouření marihuany, a pokud je frekvence častější než čtyřikrát týdně, týká se snížení IQ i mladých lidí ve věku po dvacítce i po třicítce a výzkum prý přitom zohlednil i další faktory, jako pití alkoholu a kouření či požívání jiných narkotik. Prostě, čím více mladí marihuanu kouřili, tím větší byl negativní dopad, a pokud začali v mladém věku, poškození už nebylo možné napravit, i když zlozvyk později opustili.

Pozoruhodná je skutečnost, kterou například uvedl pro televizi BBC kolega profesorky Moffittové, profesor Robin Murray. Ten zdůraznil, že 96 procent kuřáků marihuany, kteří se výzkumu zúčastnili, v tom pokračovalo celých dvacet let, neboť vědci jim poskytli jasné záruky nevyzrazení jejich osobních údajů. Podle expertů by nyní měla být studie potvrzena jinými výzkumy a veřejnost, zejména mládež, by měla být o nebezpečích a nezvratitelných poškozeních mozku patřičně informována. A není tedy vůbec divu, že výsledky novozélandského výzkumu vzbudily dnes ráno tolik pozornosti nejvýznamnějších elektronických anglofonních médií. Ona ta okurková sezona je přece jen k něčemu dobrá...

28.8.2012

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6