28.3.2024 | Svátek má Soňa


VĚDA: Jak opisují ministři?

15.1.2010

Naše tahanice kolem akademických opisovačů jsou pouhé žabomyší války ve srovnání se skandály, které dokážou napáchat iránští ministři. Je to důvod k radosti?

Dva ministři současné íránské vlády publikovali ve zcela seriózních vědeckých časopisech studie, které jsou z ívalné části opsané. Odhalil to redaktor prestižního vědeckého týdeníku Nature Declan Butler a tento týdeník o tom také informuje jak na svých webových stránkách, tak i v „papírovém“ vydání.

Tři vědecké časopisy již potvrdily, že stáhnou články, jejichž spoluautorem je íránský ministr pro vědu a školství Kamran Daneshjou, profesor strojní fakulty teheránské university. Daneshjou publikoval spolu s kolegou Majidem Shahravim v letošním roce studii ve vědeckém časopise Engineering with Computers. Ta je pozoruhodně podobná studii jihokorejských vědců zveřejněné v roce 2002 v Journal of Physics D. Kořeny dalších částí „studie“ íránských autorů lze vystopovat k cizím příspěvkům na konferencích a jednomu cizímu článku z International Journal of Impact Engineering. Podobně se to má i v případě nejméně dalších dvou článků íránského ministra Daneshjoua. Minimálně půlka je opsaná z prací jiných autorů. Butler si na stránkách Nature neodpustil jedovatou poznámku, že právě Daneshjoua si vybral prezident Ahmadinejad do komise, jež měla za úkol dozírat na spořádaný průběh prezidentských voleb a zabránit případnému fixlování. Jak vidno, i v Íránu umějí udělat z kozla zahradníka.

Íránský ministr dopravy Hamid Behbahani publikoval v roce 2006 v časopise Transport studii, která je rovněž opsaná ze tří prací jiných autorů. Spoluautorem opsané studie je Hassan Ziari, který dnes dělá Behbahanimu náměstka a je zároveň ředitelem íránských železnic. Behbahani působil jako Ahmadinejadův školitel, když si budoucí prezident dělal PhD. v oboru dopravního inženýrství.

Butler se pokusil získat reakci obou ministrů, ale ti se s ním nebaví. Na internetu se nicméně objevila odpověď připisovaná Majidovi Shahravimu. V té se tvrdí, že práce v Engineering with Computers není žádný plagiát, neboť prošla recenzním řízením a korejskou práci z roku 2002 cituje. Inu, jak se říká: Žádná výmluva není dost hloupá, aby se nedala použít.

Naši akademičtí opisovači jsou ve srovnání s iránskými „velmistry“ pouhými župními přeborníky. Dokážou rozpoutat skandál nejvýše tak lokálního významu. Skandál mezinárodní úrovně, který by měl ambice dostat se až na stránky Nature, nevyvolají. Teď je jen otázka, zda je to proto, že jsou natolik soudní, aby si netroufli fixlovat na mezinárodní scéně, anebo je to tím, že takový fixl už je nad jejich schopnosti.

Převzato z blogu JaroslavPetr.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora