25.4.2024 | Svátek má Marek


VĚDA: Aktivní senioři

22.2.2006

Někteří z nás už ani nekupují zelené banány! Naše generace už neinvestuje do budoucnosti.

To mi sarkasticky sdělil 84letý profesor Zdeněk Suda v Pittsburghu v létě 2004, když jsem se ho snažil získat pro projekt k budoucímu 20. výročí sametové revoluce v Česku. Jeho výroku se zasmáli mnohem mladší na setkání českých krajanů v Pittsburghu, ale vzpomínali na momentálně nepřítomného Sudu s respektem. Sudův duch zůstal svěží i po těžké operaci a věřím, že právě ten ho ještě nějaký čas mezi námi udrží v aktivním stavu.

I brněnský profesor Armin Delong, Česká hlava 2005 (viz zde a zde), si v 81 letech rovněž udržuje mimořádně dobrou duševní svěžest a tvořivost. Je však na něm vidět, že již dost tlačí na brzkou implementaci svých geniálních nápadů. Tak jak jsem jeho nápady pochopil je zřejmé, že spěchat s jejich implementací by se mělo nejen kvůli věkovým, ale i konkurenčním důvodům. Pokud to tedy vyjde, ještě o Delongovi uslyšíte hodně pozitivního.

Aktivní senioři nejsou až tak vzácnou výjimkou. Čeští vynálezci z Brna, o kterých jsem na pokračování psal případovou studii, byli schopni radikálně inovovat svůj výrobek i ve věku 76 let. Znovu tím získali technologickou konkurenční výhodu pro svůj podnik a byli uznáni světovou konkurencí. I když jsem měl mnohé kritické výhrady k jejich podnikatelské praxi, na tento výkon hledím s obdivem.

V tomto omezeném výčtu se samozřejmě musím zmínit i o našem klasikovi. Jan Ámos Komenský napsal polovinu svých nejvýznamnějších děl až po dosažení 65 let. Produktivní pozdní léta strávil v emigraci v Holandsku.

To nejlepší na závěr

Přečetl jsem si právě článek v únorovém čísle Harvard Business Review, který hodnotí život a přínosy tzv. otce moderního managementu P. F. Druckera (1909-2005). Z 30 publikovaných článků Druckera, což je absolutně největší počet, jaký vůbec někdo dosáhl v tak prestižním časopise, označili redaktoři časopisu ty nejpřínosnější. Všimněte si na jejich seznamu níže, že z osmi nejvýznamnějších, s výjimkou jednoho (z roku 1963), publikoval Drucker všechny ostatní až po roce 1989. Tehdy bylo Druckerovi 80 let. Poslední významný článek vyšel v roce 2004, když bylo Druckerovi 95 let!

Dámy a pánové, v jakém věku chcete vy přestat kupovat zelené banány?

(Shrnutí pro manažery o životě a díle P.F. Druckera je možno si zdarma přečíst na Harvard Business Review. Jsou to až poslední odstavce v tomto Summary.)