19.4.2024 | Svátek má Rostislav


VĚDA: 12 000 dnů v kosmu

5.8.2010

Opět se musíme sklonit před americkou kosmickou technikou. NASA hlásí nové rekordy: automatická sonda Voyager 2 je už 12 000 dnů na oběžné dráze a její dvojče Voyager 1 dosáhlo tohoto čísla 13. července. Oba automaty míří ven ze sluneční soustavy. Byly vypuštěny v roce 1977 k průzkumu dvou a čtyř planet.

Tyto automaty Američané vybavili pozlacenou měděnou gramofonovou deskou, která obsahuje poselství k případným kosmickým inteligencím – pořád doufáme, že ve vzdálených končinách vesmíru žijí rozumné bytosti. Samozřejmě gramofonová deska je předpotopní médiem, ale pokud je někdo zachytí, určitě bude tak chytrý, aby si zprávu přečetl. Avšak naděje je minimální – až okolo roku 20 000 budou mít tyto stroje za sebou čtvrtinu cesty k nejbližší hvězdě.

Sondy Pioneer 10 a Pioneer 11, které rovněž opouštějí sluneční soustavu, neměly tolik energie, takže vysílání skončily před 7 a 15 lety. I ty mají „zpáteční adresu Země“, tentokrát jako velmi inteligentní obrázek.

Voyagery jsou rekordmany – tak dlouho dosud žádný jiný stroj nepracoval. Voyager 2 uletěl 21 miliard kilometrů a od Slunce ho dělí 14 miliard kilometrů. Jeho rádiový signál, který se šíří rychlostí světla, potřebuje k dosažení antén na Zemi skoro 13 hodin. Voyager 1 se dostal ještě dál – proletěl 22 miliard kilometrů a od Slunce se vzdálil na 17 miliard kilometrů.

Američtí odborníci doufají, že řada přístrojů bude měřit okolní prostředí ještě do roku 2020. A i kdyby ještě některé fungovaly, pět let nato přestanou fungovat palubní elektrárny. Ať už skončí kdykoli, bude to výkon.

Otištěno v MFD, příloha Víkend, rubrika Věda, 31. 7. 2010

Se svolením autora převzato z www.karelpacner.cz