28.3.2024 | Svátek má Soňa


Varovný hlas ze Slovenska

14.12.2010

V situaci je těžké se orientovat. Existují náznaky, že nás Německo láká do eurozóny a snaží se vybudovat "ukázněný sever" proti rozmařilému, lehkovážnému a tudíž zadluženému jihu. Podstatné bude také stanovisko Polska, které se díky nepřerušenému ekonomickému vzestupu reálně stává významnou evropskou silou, přičemž jeho síla politická bude nutně následovat. Slovenské argumenty jsou závažné a jsou zahrocené především proti nestejnému metru, jímž se v unii měří. My o nestejném metru víme své, počínaje francouzským doporučením, že "máme právo mlčet", až po to, že se unie nepostavila proti diskriminačnímu opatření Kanady vůči našim občanům.

Je nabíledni, že se nálady veřejnosti posouvají, a to směrem nikoli příznivým myšlence celoevropské spolupráce. Současná finanční krize je velká zatěžkávací zkouška pro evropskou soudržnost. I našimi médii proběhla výstražná výzva britského Economistu před pokusy o demontáž eura. Byla by to rozhodně rána, ze které by se unie těžko vzpamatovávala a kdo ví, zdali by ji přežila.

Jenže, nebyla by to rána z milosti pro společnost, která je ochablá, nevýkonná, prolezlá myšlenkami vedoucí k sebeusmrcení, ať je to ekologismus, politická korektnost, multikulturalismus?

Daně na hazard
Zdaleka ne každý občan sledující skrze média veřejné dění věděl, že se u nás z hazardu neplatí daně. Je to šílené přiznání naprosté prohnilosti a zkorumpovanosti vládní sestavy včetně zákonodárného sboru. Kdo dláždí chodník, platí daně, kdežto kdo se živí herními automaty, sponsoruje "dobročinnou věc", nejčastěji nějaký svůj vlastní podvodný kšeft. Tak tohle opravdu může být možné snad jenom u nás. Pro zdanění hazardu se už vyslovil i ministr financí vlády rozpočtové odpovědnosti, divme se, žasněme, propukněme v jásot!

Opravdu, někdy je kupodivu, že se tihle lidé nestydí vyjít mezi lidi na ulici.
Naštěstí pro jedny i druhé to moc často nedělají.