21.6.2018 | Svátek má Alois
Vampiráti, mořští démoni pro děti

16.7.2009 9:05

Vampiráti Mořští démoni Justin SomperTOPlistSourozenci Grace a Connor přijdou o otce, střechu nad hlavou a o živobytí vůbec. Utečou z malého přístavního městečka, jak jinak, loďkou (do předevčerejška ještě byla jejich, teď patří bance), v bouři ztroskotají - a každého z nich zachrání jiná loď. Connora vyloví piráti - a Grace vampiráti. Oba si velmi dobře pamatují píseň, kterou jim otec zpíval, aby je uklidnil: Jó piráti jsou strašliví - vampýři mnohem víc! A vampiráty kéž by tak, jedinkrát nespatřil můj zrak! Piráti a vampiráti se o děti podělili, nechtěně, ale podělili, a oba sourozenci mají spoustu práce vyrovnat se s tím, kde jsou, a že druhý z nich je jinde.

Piráti i vampiráti jsou děsiví, ale takovým zvláštním způsobem - děs je většinu času držen od obou dětí ve vzdálenosti dostatečné na to, aby čtenáře zatáhl do sebe, ale zároveň aby nepůsobil pocitem bezprostředního ohrožení. Každé z obou prostředí je zajímavě vykresleno. Pirátská loď je trochu operetní, kapitán Hgnewsa je většinu času figurka, osobnost z něj zableskne jen několikrát, a posádka je na tom dost podobně. Loď vampirátů je podobně zvláštní, Grace je většinu času držena daleko od posádky - od obou jejích částí, což je taková zajímavá zvláštnost, ale v závěru se setkává s drsnou realitou zoči voči.

Justin Somper napsal dětský příběh pro děti, naneštěstí ho psal i trochu z pozice dítěte. Linie každé z obou lodí by mohly být rozepsány do samostatného zajímavého, napínavého a působivého příběhu, takto ale - a obzvlášť to je vidět na pirátské lodi - je to polotovar, naznačující možnosti výsledku, ale obratně je před čtenářem skrývající. Přitom jednotlivé pasáže jsou zvládnuté dobře, každá samostatně funguje, ale celek za svými částmi zaostává a ze všeho nejvíc je festivalem nevyužitých příležitostí. Příběh je datován rokem 2505 - aniž se během celé knihy dozvíme, proč svět je na úrovni devatenáctého století. Jediné, co naznačuje, že neúplnost knihy není samoúčelná, je malý nápisek „Díl první“ na titulní straně. Příběh tu jako celek vlastně téměř neexistuje, takže kniha má šanci zaujmout (asi jen) nejmladší čtenáře. Ti starší zřejmě příliš spokojeni nebudou - spíš budou odrazeni tím, co si přečetli, než natěšeni na to, co v první knize chybí a mohlo by být v dalších dílech.

Hodnocení: 40 %.

Justin Somper: Vampiráti, mořští démoni (Vampirates 1, Demons of Ocean)
překlad: Vladimír kejval
obálka: Milan Fibiger
Mladá fronta, 2009
258 stran, 269 Kč, vázané
ISBN 978-80-204-1861-6

(ve zkrácené podobě vyšlo v Pevnosti 6/2009)

pagi


Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...