20.6.2018 | Svátek má Květa


ÚVAHA: Názorů, stojících za babku, je v této zemi plno

17.11.2017

Jestli se vám, vážení přátelé, zdá, že tato země je plná praštěných názorů, které v podstatě stojí za babku, máte naprostou pravdu. Zejména když se nám tak pěkně rozprostřela budoucí dvouměsíční prezidentská kampaň. Leč pojďme k meritu věci.

Někdy jsou zarputilé pře mezi lidmi k něčemu docela dobré. Vyslechl jsem nedávno ve vlaku spor tří cestujících. Jeden z nich prohlásil o jednom bývalém politikovi, že „to se mu to podnikalo, když všechno koupil za babku“. A bušil do něj i do celé jeho strany a kupodivu neměl na mysli Knižní velkoobchod.

Jednomu z jeho spolucestujících to bylo zřejmě nepříjemné, tak se snažil odvést pozornost jinam. A položil svým kolegům otázku, jestli jim je známo, jak to slovo „nakoupit za babku“, vzniklo.

Nevěděli. Tak jim to vysvětlil. Že snad byl kdysi v Ostravě obchodní dům Brouk a Babka. A tam byly prý tak nízké ceny, že se podle názvu tohoto obchodního domu začalo říkat, nakoupit za babku. Chvilku bylo ticho, avšak za chvíli jeden z oněch tří prohlásil, že to je důkaz o správnosti kapitalismu, protože podnikatelé Brouk a Babka byli soukromníci. A ti druzí dva mu to zase vyvraceli.

Nevím, jak to dopadlo, protože jsem vystupoval. Ani bych se mezi ně nepletl, protože měli všechno popletené. I s tou babkou se mýlili dokonale. Existuje totiž brouk, který má latinský název Amphimallon soistitiale, jinak tak zvaný chroustek letní, jemuž se lidově říká babka.

A tento brouček dal název mincím, které se začaly razit v Kutné Hoře již v roce 1485. Byly to tzv. černé peníze - malinké mince s minimálním obsahem stříbra. A protože neměly žádnou velkou cenu a muselo jich být hodně, říkalo se jim babky. On totiž chroustek letní se nadměrně rozmnožuje. A také těch méně hodnotných mincí se muselo razit hodně. Tím pádem bylo možné mít peněz jako babek nebo nakoupit mnohé za babku.

Ono se ale také používalo a používá rčení, že něco nestojí ani za babku. Ony vůbec některé politické názory a nejrůznější vyjádření našich politiků nestojí ani za babku. Bohužel je jich většina. A navíc se tito politikové kupodivu nadměrně rozmnožují. Avšak sex v tom zdaleka nehledejte. V téhle zemi je jich plno. Nedivte se, vždyť babky nás provázejí již 532 let. Ale chroustkovi letnímu to prosím nevyčítejte.Advantage Consulting, s.r.o.
HLAVNÍ ÚČETNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Diskuse


počet příspěvků: 2, poslední 18.11.2017 05:11

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.