19.4.2024 | Svátek má Rostislav


ÚVAHA: Krym

7.6.2016

Jak odblokovat mezinárodní situaci spojenou s anexí poloostrova?

Hned na začátku musím pro všechny případné kritiky deklarovat, že způsob anexe Krymu, ale i Jižní Osetie či Abcházie je nepřijatelný, neakceptovatelný a neomluvitelný. Ale existuje a je realitou.

Striktní požadavky vrátit Krym Ukrajině se opakovaně objevují nejen v usneseních ukrajinské vlády, ale i v deklaracích EU a NATO. A je to pochopitelné. Mezinárodní politická situace se tak dostala do určité pasti, kdy na jedné straně je potřeba s Ruskem jednat o otázkách zničení Islámského státu, stabilizace konfliktu v Sýrii či Libyii. Na druhé straně evropské státy a NATO nemohou ustoupit ze svého stanoviska následovaného sankcemi či zvyšováním vojenské přítomnosti v blízkosti ruských hranic.

Realistický pohled však je, že Rusko Ukrajině Krym nevrátí. Možná kdyby světové mocnosti vyvolaly kvůli anexi Krymu třetí světovou válku a po totálním zničení civilizovaného světa by Rusko, na kolenou, předalo Krym Ukrajině. Kromě toho, že to nikdo nechce, se snad nic takového, doufejme, nestane.

Kudy z té pasti ven? Nic jiného než nějaká dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou neexistuje. Někdo by na mezinárodní úrovni měl Rusku navrhnout, aby Krym od Ukrajiny koupilo. Resp. aby uzavřelo dohodu o následném finančním narovnání. Řekněme deset let dodávek plynu zdarma. Nebo tak podobně.

Tedy: dohoda Ruska a Ukrajiny o finančním vyrovnání za odstoupení Krymu, samozřejmě za podmínky ukončení konfliktu v Donbasu a stabilizace situace v regionu.

Kdysi takhle Amerika koupila od Ruska Aljašku. Smějte se mi, smějte se tomu, kritizujte to, ale zároveň navrhněte něco lepšího, kudy z té šlamastiky ven.