24.4.2024 | Svátek má Jiří


USA : Zahrává si Kongres se sebevraždou?

8.10.2007

Podle investigativního novináře R. Kesslera tomu snaha některých kongresmanů Demokratické strany odpovídá.

CIA varovala několik evropských spojenců o zvýšené aktivitě teroristických buněk Al Kajdy a plánovaných sebevražedných útocích na některá evropská města. Francouzský Le Monde s odvoláním na oficiální prameny napsal, že je pravděpodobný útok na pařížské inženýrské sítě. Varování bylo vydáno na základě zachycené e-mailové zprávy mezi aktivisty Al Kajdy operujícími v Alžírsku. Američané se nevjvíce obávají útoku zbývajících členů teroristické buňky, jejíž tři členové byli zatčeni v září v Německu.

Korespondence Al Kajdy byla zachycena kontraverzním sítem americké elektronické rozvědky, která pracuje bez předem vystavených soudních příkazů opravňujích jednotlivé odposlechy. Kritici prezidenta Bushe - hlavně z řady Demokratů - požadují omezení těchto odposlechů a jejich autorizaci i mimo hranice Spojených států zvláštním soudním panelem FISA (Foreign Intelligence Surveillance Act). Ředitel Národní bezpečnostní agentury (NSA) Mike McConnell zatím marně vysvětluje, že by se obranyschopnost USA zbyrokratizováním - byť právně opodstatněným - značně oslabila.

Problém je v zastaralosti zákona, který už dávno neodpovídá stavu kominikační technologie. V roce 1952, kdy byla NSA založena, mohli její agenti odposlouchávat hovory v cizích zemích bez soudního příkazu - neboť hovory byly vedeny po drátech a přes místní spojovací ústředny. Dnes, kdy značná část světových telefonických a internetových spojení probíhá po optických kabelech a přes satelity přes komunikační uzly ve Spojených státech, vztahuje se - podle květmového rozhodnutí federálního soudce - i na hovory, které vycházejí z cizí země a končí v cizí zemi, ale procházejí přes americké ústředny, zákon FISA s požadavkem soudního příkazu.

Bushova vláda se proti rozsudku odvolala a v srpnu Kongres přes protesty vedoucích Demokratů v Kongresu - Nancy Pelosi a Harryho Reida a také Hillary Clinton a Baracka Obamy - odposluchávání komunikací vycházejících z cizích zemí bez soudního příkazu prodloužil do příštího února.

Podle Roberta Mullera, ředitele FBI, vyžaduje někdy získání příkazu až 200 hodin příprav. Agenti ovládající arabštinu, farsí, urdu a další jazyky sledované oblasti - a těch je velmi málo - jsou staženi z operační činnosti, aby připravili legální dokumenty k žádosti o odposlouchávání. Ale nejen v těchto extremních případech je nebezpečí z prodlení. Často, než příslušný autorizovaný soudce zdvihne doma sluchátko, podezřelý hovor skončí. Takto během léta unikly FBI a NSA desetitisíce hovorů. Mueller tehdy přiznal, že nemůže spát při představě, že jeden z těchto hovorů mohl být příkazem k útoku zbraní hromadného ničení na Manhattan či Washington.

McConnell dokumetoval nezbytnost okamžité možnosti odposlouchávat bez příkazu příkladem z května, kdy NSA žádala o soudní příkaz odposlouchávat komunikaci teroristů, kteří v Iráku unesli příslušníky 10. horské divize. Byrokratické zpoždění trvalo "jen" 12 hodin. (těla několika zavražděných vojáků byla později nalezena). Mohlo by se zdát, že tento případ je dostatečně průkazný, ale Mc Connel mezi Demokraty neuspěl. Poslanec Rush Holt (D), ho rovnou obvinil, že výběrem příkladů záměrně celou problematiku "politizuje", a Demokrat Sylvestre Reyes, který nyní šéfuje "Výboru pro rozvědku", obvinil Connellyho lidi z neschopnosti, neboť podle něj by pohotovostní požadave v rámci FISA neměl trvat déle než několik minut.

Když McConnell nakonec ukázal autentické časové záznamy zpoždění a zjistilo se, že vydání soudního příkazu netrvalo 12, ale "jen" 9 hodin vyšel ve Washington Post článek z titulkem "Zpoždění odposlouchávání v Iráku ne zcela jak bylo prezentováno". Článek pak tvrdil, že zpoždění bylo způsobeno právnickými dohadovačkami mezi agenty NSA a úředníky Ministerstva spravedlnosti. A než se podařilo spojit s ministrem, jehož podpis byl vyžadován, uplynuly další dvě hodiny. Ve skutečnosti hlavní chybou právníků NSA, kteří snaží být politicky co nejkorektnější, jen aby se na ně nesnesla další sprška kritiky a možné odvolání, bylo, že vůbec připustili, aby se na odposlouchávání v Iráku vztahovala povinnost žádat o příkaz.

Smutná je role tisku, který v zaslepenosti kritikou všeho, čeho se Bush dotkne, straní i vyloženým nesmyslům, jež vycházejí z Demokraty ovládaného Kapitolu. Problém není hlavně v byrokratických dohadovačkách, ale v tom, že FISA je beznadějně zastaralý na úrovní technologie padesátých let minulého století. Novinář Ronald Kessler, který se problému uplatňování FISA věnuje soustavně nedávno napsal: "Osama bin Ladin, který jak známo sleduje americké sdělovací prostředky, se musí smát, neboť jsme v rukou lidí zahrávajících si se sebevraždou."