12.12.2018 | Svátek má Simona


USA: V zajetí politického retra

16.12.2017

Česká stopa v amerických médiích i Trumpovo sexuální obtěžování

Americká média jsou v této chvíli v zajetí politického retra. Na nového amerického velvyslance v Česku média vytáhla jeho podíl na zatajování informací v době skandálu Watergate, kvůli němuž odstoupil prezident Richard Nixon.

Americká média těží z dob dávno minulých. Nejde zdaleka jen o takzvané sexuální obtěžování, které zažívá boom. Na denní světlo se vytahují i historky mnohem barvitější, jako se stalo v případě nového amerického velvyslance v Česku. Lidovky.cz přetiskly článek z Newsweeku. Podle něj se měl nový americký velvyslanec v Praze Stephen King podílet na zakrývání stop aféry Watergate. King měl v hotelu držet ženu šéfa Nixonovy kampaně, bránit jí v odchodu a v komunikaci s vnějším světem a dokonce ji měl několikrát bít. Připomeňme, že skandál Watergate byl o tajných odposleších volebního štábu demokratů při prezidentské kampani v roce 1972.

Americký velvyslanec v Praze na dotaz Newsweeku odpověděl: „Se vším respektem k soukromí rodiny Mitchellových a ve světle mých minulých odpovědí k těmto několik desetiletí starým obviněním si nepřeji již dále komentovat tento starý příběh,“ uvedl King.

Mnohem atraktivnější „retro“ se však odehrává v rovině #MeToo. Jak známo, osobností roku určil časopis Time kampaň, která naplno vypukla poté, co si několik hereček „vzpomnělo“, že je hollywoodský producent Harvey Weinstein „násilím“ přinutil k sexu. Dokonce i některé známé americké herečky, mimo jiné i Pamela Andersonová, známá ze seriálu Pobřežní hlídka, označila stížnosti svých kolegyň na Weinsteina za pokrytecké.

Už v průběhu volební kampaně v roce 2016 se objevila udání asi desítky žen na to, že je nynější americký prezident Donald Trump sexuálně obtěžoval. Nyní se „tři statečné“ odvážně vyslovily pro to, aby byl Trump vyšetřován Kongresem za své „nevhodné sexuální chování“.

„Byla jsem šokována a ponížena,“ řekla Crooksová. Přeje si, aby byl prezident „pohnán k odpovědnosti stejně jako Harvey Weinstein,“ hollywoodský producent, který má údajně na svědomí desítky podobných prohřešků. Leedsové se Trump prý nešetrně dotýkal v 70. letech cestou v letadle. „Měl ruce všude, sahal na mě a líbal mě,“ prohlásila. Holveyovou podle jejího svědectví Trump ostentativně okukoval „jako kus masa“, když se účastnila soutěže krásy, kterou pozdější prezident organizoval.

Za nejzajímavější „obvinění“ považuji zejména to od paní Holveyové. Podle ní Trump organizoval soutěž krásy, do které se přihlásila (že by pod Trumpovým nátlakem?!) a světe, div se, Trump si ji prohlížel „jako kus masa“. To více méně odpovídá i tvrzení znalců Ameriky, kteří uvádějí jako příklad jak spadnout do maléru, pokud se muž podívá v nějaké společnosti (například v bistru) na ženu a ta usoudí, že si ji „prohlíží“, a zavolá na něho strážníka.

Na toto obvinění reagoval Trump slovy: Navzdory tisícům promrhaných hodin a mnoha milionům vyhozených dolarů se demokratům nepodařilo prokázat jakékoli tajné kontakty s Ruskem,“ napsal prezident s odkazem na probíhající vyšetřování údajného vlivu Moskvy na loňské prezidentské volby v USA. „Takže teď se zaměřili na falešná obvinění a vymyšlené historky o ženách, které neznám a/nebo jsem se s nimi nikdy nesetkal. FAKE NEWS!“ konstatoval Trump.

Ano, v této chvíli je akce #MeToo nejen „osobností“ roku podle časopisu Time, ale je to i součást „boje s Trumpem“. Je to akce, která zřejmě těží i z některých puritánských tradic (viz prohibice) americké společnosti. Nyní zveřejňované výpovědi o událostech sexuálního obtěžování i několik desítek let starých nejsou ničím jiným než pokusem „znormalizovat“ či „zredukovat“ vztah mezi mužem a ženou na čistě neosobní bázi. K tomu přispívají i zprávy o „celebritách“, které si z důvodu své „odlišné orientace“ nechaly porodit své potomky náhradními matkami. Sex není třeba - stačí vajíčko, spermie, nemocniční sál a náhradní matka.

Navíc není vůbec vyloučeno, že na akci #MeToo budou parazitovat nebo již parazitují advokáti, kteří po označených „násilnících“ budou požadovat „zajímavé“ finanční kompenzace. Spojené státy již zažily aféry žalob, zejména na výrobce cigaret, kteří museli vyplatit milionové částky za újmu na zdraví. I producent Weinstein teď asi uvažuje, kolik ho to bude stát. Obvinění Trumpa má za cíl jen dále přitopit pod kotlem procesu, který se nazývá impeachment.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czDiskuse


J. Karlík 653
10:18
17.12.2017

V. Kain
12:16
16.12.2017

J. Kanioková
1*
20:29
16.12.2017

T. Kohout
7:58
16.12.2017

B. Hamal
18:37
16.12.2017

J. Kanioková
20:32
16.12.2017

J. Schwarz
7:43
16.12.2017

J. Kanioková
20:35
16.12.2017

J. Vintr
0:38
16.12.2017

J. Schwarz
7:45
16.12.2017

počet příspěvků: 12, poslední 17.12.2017 10:18

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.