18.4.2024 | Svátek má Valérie


USA: V den voleb do Kongresu

4.11.2014

Pouhý týden před volbami do Kongresu uskutečnil deník Washington Post průzkum veřejného mínění, který vyznívá značně negativně pro Demokratickou stranu prezidenta Obamy. Vynecháme čísla a ocitujeme jen redakční komentář k výsledkům průzkumu:

„Nálady Američanů obrážejí všeobecný pocit, že země se dostala na scestí. Šest z deseti dotázaných ztratilo víru ve schopnost vlády činit správná rozhodnutí. Tváří v tvář mnohačetným krizím, s nimiž náš stát zápolí, nebezpečím onemocnění ebolou počínaje a hrozbou ze strany Islámského státu konče, většina dotázaných má za to, že schopnost Washingtonu řešit problémy se rok od roku snižuje. Odpovědnost za to, podle jejich názoru, nese Obama a jeho Demokratická strana.“

„Blbá nálada“ Američanů ještě neznamená, že se dá očekávat zdrcující porážka demokratů. Experti mají za to, že rozdíl mezi vítězi a poraženými ve volbách do Senátu bude nejspíše minimální.

Podle posledních prognóz republikáni v lepším případě získají 7 mandátů, což jim zajistí v horní komoře Kongresu minimální většinu.

V hodnocení významu takového výsledku se však experti rozcházejí. Zatímco stoupenci konzervativců vidí v těchto volbách svého druhu referendum o vládě Baracka Obamy, komentátoři blízcí demokratům význam těchto voleb snižují a tvrdí, že ve prospěch opozice vždy působí tzv. strukturální faktory vlastní všem volbám v polovině funkčního období. Jejich výsledek prý nic nevypovídá o perspektivách stran v prezidentských volbách roku 2016.

Jasné je jen to, že případné vítězství republikánů znemožní Obamovi prosadit pro něho důležité zákonodárné iniciativy v posledních dvou letech jeho prezidentování.

Thomas Mann, analytik Brookingského institutu blízkého demokratům, vysvětluje: „Barack Obama bude muset počítat s tím, že v Senátu prosadí menší počet svých kandidátů na soudcovské a vysoké úřednické pozice. Může očekávat zablokování své zdravotnické reformy, přísnější kontroly vládních orgánů ze strany kongresových výborů. Sotva se však může něco změnit radikálně.“

Vzhledem k záporné popularitě prezidenta, demokratičtí kandidáti na svá předvolební shromáždění zvou místo něho první dámu Michelle Obamovou.

Refrén jejích projevů je vždy stejný: Republikáni údajně pohrdají právy žen, zejména žen barevných. Jelikož na předvolební mítinky chodí především právě ženy z etnických menšin, nejspíše na argumenty první dámy slyší.

Vlivný americký politolog Stuart Rothenberg přesto v úspěšnost této předvolební taktiky nevěří: „Nepamatuji si případ, kdy by účast první dámy ve volební kampani rozhodujícím způsobem ovlivnila výsledek voleb. I přesto, že přesné výsledky zatím předpovědět nelze, celková atmosféra v zemi – nespokojenost Američanů a nízká popularita prezidenta – je taková, že v těchto volbách bych raději byl na místě republikánů než demokratů,“ říká Stuart Rothenberg.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus