25.4.2024 | Svátek má Marek


USA: Trump zrušil setkání s Kimem

26.5.2018

Prezident Donald Trump napsal dopis severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi, v němž mu oznámil zrušení plánovaného setkání na nejvyšší úrovni v Singapuru. Čeští experti hovoří o „diletantismu Trumpa“.

Mediální vymývání mozků na téma „zloduch Trump“ se opět prohání sociálními sítěmi západního světa. Využívají se k tomu tradiční nástroje - vyšetřování takzvané ruské stopy, které sice nepřináší absolutně nic nového, co se Donalda Trumpa týče, ale je nutné ho sem tam „oprášit“. Do toho se skandalizuje Trumpovo tvrzení o tom, že místo něj by měla být vyšetřována FBI za to, že mu do jeho týmu nasadila informátora. Trump o tomto případu hovoří jako o „spygate“, s odkazem na aféru Watergate, nicméně mainstreamová média tuto kauzu bagatelizují a zveřejňují „ilustrační fotografie“ prezidenta Trumpa s různými grimasami.

Jako příklad toho, že se proti Trumpovi hodí kdeco, je i „aféra“ s tím, že Trump neumí napsat správně jméno své ženy Melanie. Jeho tweet, v němž přeje své ženě rychlé uzdravení, se stal předmětem posměšků právě proto, že napsal nejprve jméno své ženy jako Melanie a později se opravil na Melania. Přitom je přinejmenším zajímavé, že její původní jméno je Melanija. Lidé se prostě rádi baví na účet mocných a někdy jim nedochází, že angličtina není jediným jazykem světa.

Schůzka s Kim Čong-unem, kterou Trump oznámil počátkem března, se měla uskutečnit v Singapuru. Začala obvyklá série předpovědí expertů, co za tím je a bude. Nyní, pár hodin poté, co Trump oznámil zrušení schůzky s Kimem, se experti opět vyjadřují. A nešetří na adresu Trumpa kritikou, ba dokonce hovoří o tom, že severokorejský vůdce je „ve výhodě“.

Expert Kryštof Kozák vykresluje podobně jako někdejší Rudé právo okolí Donalda Trumpa jako „proválečné štváče“. Tvrdí: Asi nejdravější jestřáb v Bílém domě prohlásil, že KLDR by se měla zbavit všech jaderných zbraní, které by měly být rozmontovány a přepraveny do Oak Ridge v Tennessee. Tam v roce 2003 skončily i zárodky jaderného programu libyjského diktátora Muammara Kaddáfího, který byl o osm let později svržen a zabit během povstání, které Západ vojensky podpořil. „Kim Čong-una to velice vyděsilo. Všichni víme, jak Muammar Kaddáfí skončil,“ přibližuje myšlenkové pochody severokorejského vůdce Kryštof Kozák, vedoucí Katedry severoamerických studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. „Proto je možné, že ten summit si trochu rozmyslel i Kim Čong-un. Asi má dojem, že s Trumpem by se domluvil, ale Trump je obklopen lidmi, kteří jsou velmi proválečně naladěni. A Kim to vnímá tak, že pokud se zbaví jaderných zbraní, tak už nic nebude stát změně režimu, po které Trumpovi poradci volají,“ dodává Kozák. Podle Kozáka celá epizoda se schůzkou, pro kterou se Trump k překvapení celého světa i amerických diplomatů impulzivně rozhodl 9. března, dokazuje, že Trumpova zahraniční politika je diletantská. „Diplomacii nikdy nestudoval, nikdy se nevěnoval mezinárodním vztahům. Ve své předchozí kariéře v developerském byznysu se naučil jednu věc: vyhazovat lidi. A všechny problémy v Bílém domě řeší tak, že někoho vyhodí,“ říká amerikanista.

Kozák plave evidentně na vlně amerického informačního mainstreamu. Používá stejné obraty a argumenty jako ona média a líčí Trumpa jako pitomce. Kromě toho tvrdit jako Kozák, že k tomu, aby mohl Trump dělat mezinárodní politiku, by musel mít diplomatické vzdělání, je obludný nesmysl. Diplomatické vzdělání neměli ani jeho předchůdci v úřadu a nemá ho ani většina aktivních politiků na celém světě. A poznámka Kozáka o tom, že Trump řeší problémy tak, že „někoho vyhodí“, je také opsána z amerického mainstreamového tisku.

Kozák pak „přibližuje“ myšlení Kima poukazem na osud libyjského diktátora Kaddáfího. Přirovnání Kima ke Kaddáfímu je hloupost, která neobstojí v žádném ohledu. Kaddáfí souhlasil s likvidací jaderného programu výměnou za vymazání Libye z listiny států podporujících teroristy. Že pak přišlo takzvané „arabské jaro“ a arabské režimy až na několik výjimek padly, je zcela jiná kapitola. Kozák nám podsouvá „myšlenkové pochody Kima“, ve skutečnosti však své vlastní „expertní“ stanovisko.

Za rozumného hráče je nyní KLDR Expert na problematiku atomových zbraní si rovněž myslí, že pro KLDR Trumpovo rozhodnutí summit zrušit sice není úplná výhra, ale vychází z toho o trochu lépe než USA. „Severní Korea dostala šanci trochu zkomplikovat vztahy mezi Spojenými státy a Jižní Koreou a Spojenými státy a Čínou. Ale hlavně z toho vyjde jako relativně rozumný hráč, protože to jsou Spojené státy, které to zrušily,“ myslí si Smetana.

Expert Michal Smetana dochází k závěru, že Severní Korea z oznámeného zrušení schůzky „vychází lépe“. Problémem expertů stejně jako nás laiků je to, že vlastně nevíme, co si všichni „hráči“ v dané hře navzájem řekli. Vše známe jen zprostředkovaně. Zdá se mi, že stále platí to, co bylo o severokorejském režimu řečeno. Je to zaostalá země, kterou klan Kimů dokonale využil k svému prospěchu. Myslet si jako expert Smetana, že lidé zapomenou a budou si náhle myslet, že komunistická Korea je „rozumnější“ než USA, je názor neuvěřitelně povrchní a naivní.

Pro české „experty“ je navíc signifikantní, že ani jeden z nich nezmiňuje roli komunistické Číny, bez jejíž podpory by se Kimův režim nebyl schopen obejít. Možná, že to byl právě čínský prezident, který Kima od brzkého setkání s americkým prezidentem odradil. Tvářit se proto tak, že Severní Korea je ve stejném postavení jako USA, je nehodné lidí, kteří o sobě prohlašují, že jsou experty na mezinárodní vztahy.

Zdá se, že v otázce setkání amerického prezidenta a severokorejského vůdce platí jen jedno jediné - nic není tak, jak to vypadá.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz