25.4.2024 | Svátek má Marek


USA: Svět v pořádném pohybu

21.2.2019

Značně četní zájemci - uprchlíci, zájemci o přestěhování, získání pořádného vylepšení životního standardu - z příležitosti, jakéhokoliv zdroje, třeba ze státu, kde není jednoduché se domluvit. Žurnalisté se rozbíhají všemožnými směry vyslýchat prchající živly.

Právě se dočítám v týdeníku Time s mnohamilionovým nákladem, na obálce vydání z 4. února letošního roku 2019 zpodobňující nepříliš přitažlivou mladici - Albertina, věk pouhých 27 roků, již matka jedenáctileté dcery Yaquelin, toť jedna z přemnohých uprchlic prchajících ze středoamerického státu Honduras.

Nyní v době Trumpova prezidentování již zahájeno budování pohraniční bariéry v dostatečné výši, s vysvětlování, že sebeznačnější výše nemůže být dostatečně vysokou zábranou. Jiný názor mají budovatelé zábrany na arabsko-izraelské hranici, což potvrzují pokusy právě o takový druh pronikání.

Prozatím se podařilo zahraničním zájemcům bez vstupního víza ošálit hranici tím či oním podvodem a odhaduje se, že aspoň dvacet milionů tuto hranici ošálilo. V USA jsem profesoroval na americké univerzitě celkem 34 roků, do takového prostředí jsem se vnutil se značně bezcenným českým doktorátem z Karlovy univerzity, která vznikla v již hodně dávném roce 1348 a já tam jako řádný student byl přijat v ponurém roce 1948 čili 600 a jeden rok poté, co se komunistům podařilo zmocnit se vší politické moci a mně se v pozdější roce 1959 ono hodně nepříjemné prostředí, Stalinem ovládaný československý stát úspěšně podařilo ilegálně opustit a pustit se do dalších studií v Americe. Tam už v profesorské roli působil značně náročný Zbigniew Brzezinski, syn polského diplomata, posléze se oženivší s dcerou bratra v britském exilu za druhé světové války, jímž byl bratr bývalého přežívajícího československého prezidenta Edvarda Beneše, který se vzdal svého úřadu, unikl Hitlerovi exilem v Británii, kde se formovaly vojenské exilové jednotky, zejména v řadách letectva. Beneš se po oné druhé světové válce, zejména jinými bojovníky vyřešené, do Prahy vrátil a v nepěkné koalici s komunisty vbrzku zesnul. Brzezinski se prosadil jako vynikající americký profesor a autor, u něhož jsem posléze obhájil svůj druhý doktorát - na Columbijské univerzitě v New Yorku, dodnes se tomu dost divím.

- - -

Britský týdeník The Economist s nedávným datem z 26. ledna letošního roku 2019 v části s názvem „Politická teorie“ z doby začátku výmarské republiky z již odvanutého dvacátého století s krutou historií obou světových válek, s významnými postavami - Karl Liebknecht a Rosa Luxemburgová, významní berlínští komunisté, jejichž nedlouhým životním počínáním se zabývali osobnosti jako Max Weber, tvůrce díla jako například Politik als Beruf. čili „Politika povoláním“.

V témže vydání The Economist je recenze se sdělením o elitě, která zklamala, The Davos Delusion, a dole s označením philanthrocapita a názvem „Vítězové berou všechno: Winners Take All: The Elite Charade na tomto měnícím se světě“, jejímž je jaksi indicky znějící autor Anand Giridharadas, nakladatelství Knopf, původně vídeňské předhitlerovské, posléze adresou v New Yorku. Pokud si vzpomínám, Knopf též vydal jedno dílo našeho velmi českého Josefa Škvoreckého, též kmotra mého synátora. A tento Knopf právě vydal dílo antropologa Davida Treuera s názvem „The Heartbeat of Wounded Knee“ - ve smyslu srdečního tepu v útoku na indiánský Lakota kmen národa Siouxů. A k onomu útoku došlo v devatenáctém století v roce 1899..

Američtí Indiáni ztratili odhadem 97 % všeho vlastněného území. V roce 1900 počet indiánského obyvatelstva se odhadoval na pět milionů. Podstatný to rozdíl v porovnání s odhadem v době Kolumbova příjezdu k americkým břehům - tehdejší odhad činil pouhých 237 000 lidí. Pozdější census napočítal všeho všudy dva miliony Indiánů, z nichž značný počet s celkovým počtem 500 kmenů částečných příslušníků po velké bitvě v roce 1876.

Pohněme se do nynější současné doby. Politicky velmi angažovanou osobností se ve státu Massachussetts projevila Elizabeth Warren, což prokázala svou schopností získat pedagogickou pozici na Harvardově univerzitě, se zdůrazňování svých konexí a svým údajně autentickém indiánském původem. Však proto zdůrazňovala svůj původ s příslušným indiánským kmenem. Posléze se ale dočítám o značně odlišné verzi se strýcovým údajným indiánstvím. Strýc nebyl autentickým potomkem s takovým původem, jak o něm následně zdůrazňováno. Toliko se provinil fyzickou likvidací takového skutečného rudokožce, a tudíž i trestním pověšením onoho strýce. Dočasné pedagogické kariéře nic nepomohlo, harvardská učitelka přesedlala na počínání stoprocentně politické, dosáhla nominaci na úřad Demokratické strany, což ji obdařilo zvolením senátorky za Stranu demokratickou.

Již nyní se formují šiky zájemců, kteří by rozdrtili pravděpodobnost znovuzvolení Donalda Trumpa s nadějí na jeho setrvání na další roky v Bílém domě. Již se dočítáme o nejméně tuctu autentických zájemců o nastěhování do Bílého domu. V nejlepší pozici se nachází bývalý vicepresident.Biden, prozatím s 25procentní podporou, kdežto v případě neméně dychtivé prezidentské uchazečky Warrenové s toliko jedním podpůrným procentem..

KONEC