21.9.2018 | Svátek má Matouš


USA: Stát notně otřesený

22.6.2017

Přesně před týdnem jsem se z Prahy vrátil zpět na svou americkou adresu. Tam mě čekal metrák nashromážděné pošty a tisíc emailů. Dlužno se seznamovat s neveselými novinkami. Ponuře konzervativní publicista Pat Buchanan, s někdejším dychtěním po prezidentském trůnu, právě zveřejnil svou úvahu s otazníkem, zda se blížíme ke stavu občanské války (Are We Nearing Civil War?). Ve Virginii, státě za řekou Potomacem, právě došlo k přestřelce, strefování se do republikánských kongresmanů. Momentálně mimořádně pokrokový zdroj The New York Times přispěchal se zprávou o jmenování zvláštního prokurátora s posláním zbavit se nynějšího prezidenta.

Spojené státy americké tohoto času existují jako ta nejstarší dosud fungující demokracie kdekoliv na světě. Nikoliv však imunní vůči zkázonosnému rozpadu, od toho máme pěknou řádku nepěkných precedentů - Atény v pátém století, rozpad římské republiky, renesanční Florencie a Benátek, řady západoevropských států docílivších buď svého vlastního zničení, nebo z iniciativy některého ze sousedních vetřelců. A že by Amerika dovedla přežít, takto se táže Victor Davis Hanson (“Can a Divided America Survive?“, Townhall, 15.6.2017).

Oficiálně Spojené státy nyní dosahují svého značného rozlišování. Polovina obyvatelstva země, to je ta zejména liberální část Ameriky zejména soustředěná v 146 krajích z celkového počtu víc než tří tisíc takových oblastí. To znamená necelou jednu desetinu celkového amerického povrchu. Tu druhou polovinu tvoří spíš konzervativní vnitrozemí, značně odlišné kulturně, ekonomicky, politicky i společensky, v kontrastu od převážně liberálních končin podél mořských břehů na obou koncích kontinentu. Toto jsou již dvě odlišné Ameriky s jinými zájmy, kulturou, hudbou, tradicemi. Jejich rozdíl se blíží rozkolu kolem roku 1860, začátku občanské války severu proti jihu, a o století později s nihilistickými hipíky z českého památného roku 1968. Obama byl zvolen prezidentem zejména levicí, nyní Trump naopak tak docílil pravicí. V současné době víc než čtvrtina (27 %) obyvatel Kalifornie se narodila mimo americké území, víc než 40 milionů takových přespolních rezidentů, největší to počet v historii. Tento příliiv podstatně ubližuje původní tradiční asimilaci, integraci (onen melting pot), podporující vytváření národní jednoty, s jedním jazykem a kulturou.

Vzniká otázka o přetrvávající trvanlivosti americké ideje federalismu a podřízenosti zákonů jednotlivých států. Však to přece byl mohutný motiv občanské války v devatenáctém století, která stála 600.000, víc než půl milionu životů tehdejších bojovníků. Nyní jsme ale svědky vytváření tzv. sanctuary cities, metropolitních končin pohrdajících federálními zákony. Například senát státu Kalifornie tento měsíc odhlasoval zákon zakazující firmám uzavírat s federální vládou závazky podílet se na výstavbě pohraniční zdi s Mexikem.

Státy se domáhají práva získávat fondy z federáních zdrojů Washingtonu, avšak bez povinnosti přispívat do společné pokladny. Národní dluh přibývá, taktéž přibývají pokusy škrtit a likvidovat svobodu slova, legitimovat rasovou segregaci a všemožné další nedemokratické ismy.

Amerika se značnými obtížemi přežila občanskou válku 1861-1865, velkou hospodářskou krizi 1929-1939 a přemnohé protesty během dekády let šedesátých minulého století. Nyní další bariéry přibývají zásluhou mohutnícího komunikačního pokroku.

Poslužme si příkladem z minulého měsíce: Text s názvem „Illegal Deported 15 Times Gravely Injures 6-Year-Old American“, Townhall, 13.6.2017: kalifornská rodina v San Ysidro, v centrální části státu, se rozhodla strávit volný čas se svým šestiletým synem. Došlo ale k neštěstí, které zavinil Mexičan Constantino Banfa-Acosta, který pod mocným vlivem alkoholu s nákladním vozem (pick-up truck) způsobil nehodu, v níž rodiče Benjamin a Ingrid Law utrpěli menší zranění a jejich šestiletý syn Lenox musel podstoupit dvě závažné operace.

Pachatel - přičina tohoto neštěstí, opilec řídící vozidlo bez oprávnění - byl během posledních patnácti roků ze země deportován již patnáctkrát. San Diego, kde k neštěstí došlo, není oním sanctuary city - prozatím. Jenže jak ještě dlouho bude trvat, než Washington, D.C. podnikne zřetelné, řízné opatření proti takový zločinům? Tyto sanctuary cities poskytují útulek zločincům a současně jsou důkladným nebezpečným peklem pro okolní spořádaně si počínající obyvatele.

- - -

Již dříve citovaný Pat Buchanan přispěl s rovněž čerstvým příspěvkem „Are We Nearing Civil War?“ (Townhall, 13.6.2016), zda se již blížíme k občanské válce. Začíná svou stať vyslovením samozřejmosti, že Donald Trump je sice zvoleným prezidentem, hlavou vlády a hlavním velitelem všech armádních složek, ale jeho administrativa je prošpikována podvratnými živly snažícími se ho zničit (disloyalist ployting to bring him down). Blížíme se stavu občanské války, jehož hlavní město usiluje svrhnout dosud servávajícího vládce.

Zdroj Daily Kos tvrdí, že Trump plánoval po uvedení do svého úřadu odstranit sankce proti Rusku a po setkání s Putinem zabránit zahájení druhé studené války. State Department byl pověřen vypracovat podrobnosti takového opatření. Příslušní operativci, nikterak loajální k prezidentovi a nepřátelsky naladění proti novému tónu politiky, spolupracovali s živly v Kongresu, sabotovat jakoukoliv detente a v tomto úsilí prozatím uspěli.Tom Malinowski, významný činitel ve State Departmentu, se minulý týden chvástal svým úspěšným úsilím zabránit rapprochement (“navázání přátelských styků“) s Moskvou. Vlivné osobnosti tohoto ministerstva tuto politiku sabotovaly a nahradily svou vlastní taktikou. Finálním záměrem je docílit Trumpova impeachement nebo ho donutit k potupné rezignaci (resigning in disgrace).

Buchanan je nakloněn k závěru, že Trumpovi se jeho úmysly prosadit podaří.

- - -

Uzavírám na zcela jinačí notu.Dnes, 15.6.2017, jsem obdržel dopis s adresou a zkomoleným jménem Otto ULLcL, 124 Martha Rd, Vestal, NY 13850. Odesilatelem DEMOCRATIC NATIONAL HEADQUARTERS, Tabulation Center, 430 South Capitol Street, SE, Washington, DC 20003, s požadavkem dodat demokratům peníze, pokud možno 100 dolarů, s varováním, že Donald Trump je hrozbou našim důchodům a zdravotnímu pojištění.

KONEC

Neoficiální stránky Oty UlčeDiskuse


B. Hamal
16:47
22.6.2017

T. Pudil
14:46
22.6.2017

J. Klepal
13:41
22.6.2017

J. Zima 869
14:30
22.6.2017

J. Lancik
17:43
22.6.2017

D. Nowodny
13:08
22.6.2017

J. Kanioková
14:31
22.6.2017

J. Mrázek
12:27
22.6.2017

A. Alda
9:59
22.6.2017

E. Erat
8:56
22.6.2017

R. Gramblička
9:29
22.6.2017

E. Erat
12:46
22.6.2017

T. Kohout
6:58
22.6.2017

A. Alda
10:00
22.6.2017

počet příspěvků: 16, poslední 22.6.2017 05:43

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.