25.4.2024 | Svátek má Marek


USA: „Stařeček a stařenka“

15.9.2016

Dva hlavní kandidáti amerických prezidentských voleb jsou oba v „důchodovém“ věku. Donald Trump je ročník 1946, Hillary Clintonová 1948. Právě teď se diskutuje, zda je Clintonová zdravotně způsobilá prezidentský úřad zastávat.

Již několik týdnů se kampaň Donalda Trumpa zaměřuje na zdravotní stav Hillary Clintonové. Podle údajů z vedení Trumpovy kampaně je vážně nemocná a nebude schopna prezidentský úřad vykonávat. Clintonová se zúčastnila vzpomínkové akce k 15. výročí útoku na newyorkská Dvojčata a postihla ji mdloba. Musela kvůli tomu předčasně opustit vzpomínkový akt. Pod titulkem Bude pád Clintonové definujícím obrazem kampaně? se server SkyNews zamýšlí nad možnými dopady nevolnosti prezidentské kandidátky.

Newyorská korespondentka serveru SkyNews Hannah Thomas-Peterová poznamenává, že video ukazující mdlobu Clintonové muselo velmi potěšit podporovatele Donalda Trumpa, který už dlouho podporuje fámy o tom, že jeho soupeřka je vážně nemocná a z tohoto důvodu není schopná vykonávat prezidentský úřad. Všechna stanoviska lékaře Hillary Clintonové jsou náhle bezvýznamná, stejně tak jako uváděné důvody. Nejdůležitější v kampani je podle korespondentky „vjem“. A ten zanechala Clintonová „špatný“. Nyní bude na týmu demokratické kandidátky, aby dojem „zlepšil“. A podporovatelé Trumpa se samozřejmě budou snažit, aby ke „zlepšení“ obrazu Clintonové nedošlo.

V každém případě je otázka zdravotního stavu obou kandidátů vzhledem k jejich věku pochopitelná. Ronald Reagan se ucházel o první prezidentský úřad v roce 1980, kdy byl ve věku Trumpa i Clintonové. V posledních dvaceti letech se o funkci amerického prezidenta ucházeli kandidáti podstatně mladší, Bill Clinton ve věku 46 let, George W. Bush ve věku 54 let a Barack Obama ve věku 47 let. Otázka věku kandidáta se diskutovala již před volbou Reagana, ten nakonec překonal i pokus o atentát a je hodnocen jako nejlepší americký prezident moderních amerických dějin.

Problém amerických prezidentských voleb se tak z roviny idejí přesouvá stále více do roviny osobních útoků, do kterých patří i narážky na zdravotní nezpůsobilost Clintonové. Osobně považuji kandidaturu Clintonové za pokus „vstoupit do dějin“ a dokázat, že to je ona, která svého muže (proslaveného aférou se „stážistkou“ Lewinskou) v prezidentském úřadu předčí. Barack Obama o ní prohlásil, že je nejlépe připravenou kandidátkou na úřad prezidenta, dokonce lépe než byl ve své době on. Nicméně faktem zůstává, že letošní americké volby jsou pro mě nejméně čitelné. Považuji oba kandidáty za svým způsobem „neštěstí“, které se na USA i na svět řítí. Po Obamovi, který byl všechno jen ne vůdce západního světa, se může prezidentem stát žena s ohromnými ambicemi „řídit svět“ nebo tlučhuba, který mluví rychleji, než myslí. Obě varianty jsou špatné.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz