10.12.2018 | Svátek má Julie


USA: Sanctuary City - co to vlastně je

14.9.2017

Tímto tématem jsem se začal zabývat už skoro před rokem, ještě v době panování Baracka Husseina Obamy. Jedním z mnoha sporných bodů nedávno absolvovaného prezidentského utkání mezi Hillary Clintonovou a Donaldem Trumpem byla otázka hranic mezi státy, zda vůbec mají být. Univerzální globalizace, po níž jakoby Hillary dychtila, a nikoliv trvat na principu suverenity jednotlivých států, jak prosazují patrioti typu Trumpa, dokonce hrozícího výstavbou zdi, zabránit přílivu zejména mexických vetřelců. „Zdi nic neřeší!“ odmítají odpůrci, kteří zřejmě nemají ponětí o velmi účinném dopadu někdejší železné opony, účinně a smrtelně plnící své poslání. Pořádná zeď a Izrael jsou již znamenitým příkladem. Nyní tam nedovedou pronikat houfy krvelačných zabijáků.

Nyní tedy k seznámení s oním fenoménem sanctuary: česko-anglický a opačný slovník nabízí čtyři alternativy překladu, a sice SVATYNĚ, AZYL, ÚTOČIŠTĚ, REZERVACE. Nynější, často zdůrazňovaný koncept Sanctuary City je cosi relativně nedávného. Zrodil se teprve v osmdesátých letech minulého století jako následek občanské války v Guatemale a Salvadoru. Odtud mezi lety 1980 a 1991 téměř milion uprchlíků pronikl do USA. Vznikla kampaň náboženská a politická ve prospěch běženců ze Střední Ameriky a poskytnuta pomoc materiální i právní, jak se orientovat v jejich tehdejší obtížné situaci. Tak vznikl systém v počtu zhruba 500 farností, od katolíků po mennonity.

Tehdejší Reaganova administrativa nebyla nijak vstřícná vůči takovým žadatelům. Washington mířil k jiným prioritám.: Přednost měli Íránci prchající před ajatolláhy a jejich středověkým fundamentalismem. Velmi vřelému přijetí se dostalo uprchlíkům z Kuby Fidela Castra..Odpovědný federální úřad INS (Immigration and Naturalization Service Agency) se značně zviditelňoval svými tzv. high profile soudními procesy v Texasu a Arizoně. Břitké justiční bitky v soudní síni, argumentace s pomocí biblických citátů.

;- - -

Hledal jsem závažnou a závaznou definici onoho konceptu SANCTUARY CITY a vůbec nic takového jsem nenašel. (There isn’t a legal definititon for a „sanctuary city“.)

Těchto azylových oáz je pořádné množství, mezi nimi 31 metropolitních oblastí včetně Washingtonu, New Yorku, Bostonu, Chicaga, Detroitu, Denveru, Dallasu, Miami, Los Angeles, San Francisca, mnohých dalších. To zřetelně znamená současný stav, že federální zákony nemusí platit, lze je ignorovat. Federál vydá příkaz k deportaci v zemi ilegálně setrvávajícímu vetřelci a všechny nižší složky státní, krajské, městské, místní takový příkaz beztrestně ignorují.Není povinností příslušníka místní policie či jiného činitele zjišťovat imigrační status nebo v platnost uvést imigrační zákony,“ potvrdil Dan Kesselbrenner, Executive Director of National Immigration Project.

-. -

Prapodivné vládnoucí uspořádání: města, periferie beztrestně ignorují jim nepříjemné zákony, nicméně vyžadují značnou finanční podporu od jimi ignorovaného centra, které prozatím neprojevilo dost odvahy proti tak nehorázným praktikám zasáhnout. Ve Washingtonu senát blokoval přijetí zákona, který by zabránil financování oněch sanctuary center, mezi nimiž jsou New York, Los Angeles, Seattle a nejvzpurněji z nich si počínající Chicago, zejména zásluhou jeho primátora jménem Rahm Emanuel. Místní policista si netroufne zasáhnout proti ilegálně si počínajícímu cizinci. My se o něj postaráme. Jednoznačné pohrdání federálními zákony, ty lze beztrestně ignorovat. Dlužno dodat, že v Chicagu dochází ke střelbě s aspoň nějakým zraněním, ne-li zabitím každou druhou hodinu ve dne a noci.

Nikdy jsem se ale nedočetl, že by se byl dřívější prezident Obama zmínil o smrti Kathryn Steinie, dvaatřicetileté ženě, vzdělané, nikdy netrestané, jenže ovšem bělošky na procházce v San Franciscu 1. července 2015, zastřelené mexickým, sedmkrát již trestaným ilegálem, výrobcem narkotik, pětkrát již deportovaným: toť Juan Francisco Lopez-Sanchez. Prý bude souzen někdy v polovině příštího roku nebo snad později. San Francisco, proslulé svou reputací jako sanctuary city, s rozpočtem 9,6 miliard dolarů, se tuze bránilo jeho deportaci.

Rodiče zavražděné Kathryn Steinie zažalovali město, jakož i Immigration and Customs Enforcement (ICE) pro nehoráznou nedbalost, umožňující, aby vraždící recidivista mohl tolikrát beztrestně řádit.

Potřebné vymýcení této sanctuary nehoráznosti se dosud nedaří.

Závěrem sdělení snad nejostudnější: ve Washingtonu došlo ke snaze prosadit tzv. Kate’s Law, zákon nikterak bezzubý, který by proti vetřelcům recidivistům dovedl svižně zasáhnout. Zákonný pokus selhal pro nedostatek zájmu a ochotě zákonodárců.

- - -

Nynější Attorney General Jeff Sessions varuje tato sanctuary centra před ukrýváním ilegálně přítomných zločinců. Department of Homeland Security nedávno vydal zprávu, že v jednom týdnů došlo k více než 200 případům s ignorováním požadavku oné Immigration and Custom Enforcement vydat ilegálně přítomné pachatele vážných zločinů jako obchodování s omamnými drogami, zavinění dopravní nehody a upláchnutí z místa činu, spáchání znásilnění, sexuální zneužití dětí, vražda, zavinění smrti.

Tento AG Sessions rovněž informoval, že místní orgány, ukrývající zločince, riskují (čili nic definitivního) ztrátu finančních fondů z federálních zdrojů. (Nedávný Harvard-Harris průzkum veřejného mínění zjistil, že 80 % - většina tázaných podpořila povinnost lokálních úřadů s federálními orgány spolupracovat.)

Příklad: V Kalifornii rodina na cestě do Disneylandu se svým šestiletým synem jménem Lennox Lake byla zasažena nákladním vozem, který řídil podnapilý Constantino Banda-Acosta, mexický občan, v USA ilegálně setrvávající a za posledních patnáct let již patnáctkrát ze země deportovaný. Oba američtí rodičové Benjamin a Ingrid Lake zraněni, jejich syn zraněn velmi vážně, již dvakrát operován, snad přežije.

AG Sessions koncem tohoto července 2017 oznámil nový (?) požadavek, že města musí umožnit federálním orgánům (Immigration Control and Enforcement ) vstup do jejich věznic a tam umožnit kontakt s osobami určenými pro deportaci. Když se tak nestane - „If they do not, they will not get certain law enforcement grants“ -, nedostane se jim určitých peněz. Jakých peněz a přesně k jakému účelu?

Sessionsova slova: „Tak zvaná sanctuary politika nás všechny činí méně bezpečnými, poněvadž úmyslně podvrací naše zákony a ochraňuje ilegální cizince, kteří spáchali zločiny. Města should not (by neměla) mít právo porušovat imigrační zákony bez následků. Nezákonná imigrace je zločin a mělo by se s ní jako s takovou zacházet.“

Proč se tedy s ní tak nezachází? Taková zůstává otázka.

- - -

Americký právní systém, jeho přílišný formalismus mi v mých přednáškách nikdy neimponoval. Občas, ale jen zřídka, jsem ale měl příležitost v televizním přenosu se seznámit aspoň s náznaky výjimek z tak tristního pravidla. Takovou stále je Andrew Napolitano, ročník 1950, soudce u vyšší justiční stolice ve státě New Jersey nikoliv volený, ale s celoživotním oprávněním výkonu své funkce. Svůj text „Sanctuary Cities and the Rule of Law“ uveřejnil v Townhall, 10.srpna 2017. V něm kromě jiného uvádí, že v Chicagu officials (“vyšší úředníci“) přispívají k nezákonnosti svým odmítáním informovat federální orgány o počínání ilegálních vetřelců v zemi. Že to není povinností ani policie, ani ostatního úřednictva.

Napolitano: „The term „sanctuary city“ is not a legal term but a political one.“ Jestliže to je výraz nikoli právní, ale pouze politický, lze ho pak všelijak překrucovat. „Can local authorities refuse to help feds enforce federal law? In a word, yes. There is no legal obligation on the part of local authorities to help the feds...“

Sice zákony federální by měly být ty nejvíce závazné. Jenže federální moc má nebo nemá právo odepřít finanční zdroje městům, které odmítají se řídit podle platných federálních zákonů? Na takovou otázku Napolitano odpovídá způsobem delfské veštkyně: Yes and no. ANO a NE.

V době Reaganovy administrativy Kongres nabídl stovky milionů dolarů státům k prospěchu vylepšení kvality mezistátních dálnic, ale za podmínky, že příjemci takové štědrosti sníží maximální rychlost jízdy na 55 mil v hodině. Podarované státy se váhavě přizpůsobily, s výjimkou Jižní Dakoty. Posléze ale i ona v rozhodnutí mezi rychlostí a zbohatnutím se rovněž federálnímu požadavku přizpůsobila.

Zpět k otázce federalismu: Původních států, které vytvořily americkou unii,bylo třináct. Ty vznikly dřív, než tato federální unie. Napolitano tvrdí, že státy, které se staly členy unie, jsou nadále suverenní (“sovereign), což popírám: vstupem se vzdaly práv na svou nezávislost. Snad jen Texas si zaručil takové právo. Jednotlivé státy si ale zcela určitě podržely výlučná práva a povinnosti v záležitostech týkajících se zdraví, bezpečí, morálky. Takovou federaci, jako je ta americká, si Češi a Moraváci naštěstí nepořizovali.

KONECDiskuse


Z. Oskarina
18:18
14.9.2017

R. Neveselý
12:01
14.9.2017

A. Alda
11:32
14.9.2017

P. Vaníček
11:19
14.9.2017

J. Mrázek
11:14
14.9.2017

R. Morava
10:20
14.9.2017

V. Student
11:09
14.9.2017

V. Student
8:44
14.9.2017

počet příspěvků: 8, poslední 14.9.2017 06:18

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.